Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Serwerownie zalewają Warszawę. Zużywają tyle prądu, co duża dzielnica

Centra przetwarzania danych rosną jak grzyby po deszczu. W Warszawie powstają kolejne serwerownie, które potrzebują mnóstwo prądu. Za kilka lat będą potrzebowały nawet 100 MW mocy. Mniej więcej tyle, ile potrzeba do zasilenia dużej stołecznej dzielnicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W Warszawie powstaje coraz więcej serwerowni. A te pobierają bardzo dużo energii (Fot: Piotr Molecki/East News)

Jak pisze "Rzeczpospolita", pierwszą fazę swojej inwestycji właśnie kończy Equinix Polska. To oznacza 475 szaf serwerowych. Docelowo ma być ich około 1200.

To tylko jednak inwestycja, prowadzona właśnie przez amerykańską firmę. Equinix ma jednak jeszcze kilka innych centrów danych w stolicy. - Nie planujemy ich zamykać. Będą stopniowo unowocześniane - mówi "Rz" Robert Busz, dyrektor zarządzający spółki.

Na tym jednak nie koniec. Zdaniem rozmówcy "Rzeczpospolitej" rynek centrów danych będzie się w najbliższych latach mocno rozwijał.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

- Myślę, że ten rok będzie stał pod znakiem znaczących inwestycji wszystkich graczy. Inicjatywa, którą rozpoczął OCHK, jak również ogłoszenie Google, jasno pokazuje, że duzi operatorzy chmury publicznej będą zainteresowani tutaj tworzeniem własnych regionów - powiedział Busz.

Jak dodał, kluczowe w tym kontekście będzie zapotrzebowanie na moc, która służy do zasilania i chłodzenia urządzeń.

500+ ma różną wartość nabywczą w zależności od województwa.
500+ warte coraz mniej. W Zachodniopomorskiem jeszcze się cieszą, w Wielkopolsce za to płacą najwięcej

- Sądzę, że w Warszawie najbliższych 3-4 lat będziemy potrzebowali około 100 MW nowej mocy, związanej z tymi inwestycjami. To już moc adekwatna do zasilania dużej dzielnicy w Warszawie. A największe zainteresowanie inwestycjami widzimy właśnie tutaj - twierdzi Robert Busz.

Petycję do czwartkowego południa podpisało ok. 1,2 tys. osób. Do biura premiera trafi ona w najbliższy poniedziałek.
Koronawirus uderza w biznes. Małe biura podróży w wielkich tarapatach

Dla mieszkańców to jednak nie powinno stanowić problemu. - Jeśli chodzi o moc dostępną w Warszawie dla odbiorców biznesowych, to jest ona na wyciągnięcie ręki. Zwłaszcza, że zmienia się struktura poboru energii w czasie. Na przykład duże zakłady, takie jak Ursus, przestają istnieć, a zasoby energii będą nadal dostępne. Inni będą tylko odbiorcy - puentuje dyrektor Equinix Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-03-2020

wwisTylko w Polsce opłaca się stawiać serwerownie w centrum miasta. Normalny biznesmen buduje je na peryferiach i z dala od stolicy. W Polsce musi … Czytaj całość

06-03-2020

evelenI z tego rodzi się pytanie. Skąd Polska weźmie prąd, aby zaspokoić wszystko? Samochody elektryczne też pożerają prąd. A może te elektryki odłożyć do … Czytaj całość

06-03-2020

ajwajPo jaką cholerę zbrojenia -wyłączyć prąd ????????

Rozwiń komentarze (45)