"W projekcie proponuje się okres trwania kwalifikacji wojskowej od dnia 1 lutego do dnia 30 kwietnia 2024 r. Proponowany przedział czasowy wynika z przewidywanej liczby ok. 230 tys. osób podlegających w 2024 r. obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, przy założeniu funkcjonowania około 390 powiatowych komisji lekarskich orzekających ok. 300-350 osób dziennie, z uwzględnieniem jednoczesnej pracy nie więcej niż 2-3 komisji realizujących zadania na terenie administrowanym przez jedno wojskowe centrum rekrutacji" - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia MON w tej sprawie.
1 lutego rusza kwalifikacja wojskowa
Wezwania otrzymają przede wszystkim mężczyźni w wieku 19 lat (urodzeni w 2005 r.), mężczyźni w wieku 20-24 lat urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii do czynnej służby wojskowej, a także osoby, które w latach 2022 i 2023 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby z uwagi na stan zdrowia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Portal pulshr.pl zwraca uwagę na wezwanie skierowane do kobiet. "Wezwanie do stawienia się przed komisją mogą otrzymać kobiety (w tym roku mowa o kobietach urodzonych w latach 1997–2005) posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w danym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę, albo będące studentkami lub absolwentkami szkół wyższych, mogą być poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, poczynając od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą 19 lat życia" - czytamy.
Kwalifikacja wojskowa kończy się nadaniem kategorii wojskowej:
- A - zdolny do czynnej służby wojskowej,
- B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (12 lub 24 miesiące),
- D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
- E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji podczas wojny.