Notowania

Sieć 5G. Trzeba będzie płacić więcej?

Za granicą 5G już funkcjonuje, jednak operatorzy, którzy wprowadzają do oferty sieć najnowszej generacji, podnoszą też cenę abonamentu. Komercyjne 5G już niedługo wystartuje w Polsce, czy abonenci będą gotowi zapłacić więcej?

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
5G w Polsce. Abonament pójdzie w górę?

LTE powoli zostaje zastępowane przez 5G, internet nowej technologii wprowadzają zagraniczni operatorzy, wraz z droższymi abonamentami. Cena zależy od prędkości i wielkości pakietu. Tak może być także u nas - czytamy w "Rzeczpospolitej", z której analizy wynika, że abonament z internetem w technologii 5G jest droższy o ok. 22 proc.

Operatorzy mobilni w Polsce są bliscy uruchomienia pierwszych komercyjnych sieci 5G. Kluczowe pytanie jest takie, czy nowa technologia się sprzeda, jeśli będzie kosztować więcej niż LTE?

Jak może być w Polsce można wywnioskować, obserwując na przykład sytuację w Rumunii, gdzie w ubiegłym roku 5G uruchomiło Orange. Najtańszy abonament z 5G (w wersji bez telefonu) kosztuje 25 euro - o 6 euro, czyli 30 proc. więcej niż abonament z 4G.

Obejrzyj: 5G w Polsce. Od kiedy będzie można korzystać?

Prezes spółki Ludmiła Climoc zastrzega przy tym, że ofert tych nie można tak wprost porównać, w wersji z 5G pakiet internetu jest bowiem większy. Ilu jest abonentów? Climoc, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówi o tysiącach, którzy skorzystali z 5G od startu na początku listopada ubiegłego roku.

Spodziewa się, że w tym roku abonentów przybędzie dużo więcej za sprawą fali nowych modeli smartfonów z 5G, w tym także tych tańszych niż kosztujące po kilka tysięcy złotych flagowce.

T-Mobile w USA promuje sprzedaż smartfonów z 5G i nie widać specjalnych abonamentów z opłatami za dostęp do tej sieci. Z kolei w Austrii grupa oferuje 5G jako zamiennik internetu domowego i liczy sobie aż 99,99 euro miesięcznie (z routerem).

Na razie trzy z czterech komórkowych sieci w kraju ogłosiły, że prowadzą testy na częstotliwościach wypożyczonych im przez Urząd Komunikacji Elektronicznej lub na własnych, z wykorzystaniem testowych pozwoleń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: technologie, sieć 5g, 5g, internet, telekomunikacja, operatorzy komórkowi, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-01-2020

-----Nie mam zamiaru korzystać ze szkodliwej 5G. LTE w zupełności wystarcza. Jeśli ktoś ma potrzebę tkwienia z nosem cały dzień w komórce i oglądania setek … Czytaj całość

27-01-2020

oloZa to że będą mnie zabijać promieniowaniem mam jeszcze dopłacać ?

27-01-2020

AntydemoktrataPolecam filmy na Youtube o zagrożeniach 5g.Będzie jak w orwellowskim 1984...to już się dokonuje.

Rozwiń komentarze (18)