Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sieć 5G. Trzeba będzie płacić więcej?

Za granicą 5G już funkcjonuje, jednak operatorzy, którzy wprowadzają do oferty sieć najnowszej generacji, podnoszą też cenę abonamentu. Komercyjne 5G już niedługo wystartuje w Polsce, czy abonenci będą gotowi zapłacić więcej?

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
5G w Polsce. Abonament pójdzie w górę?

LTE powoli zostaje zastępowane przez 5G, internet nowej technologii wprowadzają zagraniczni operatorzy, wraz z droższymi abonamentami. Cena zależy od prędkości i wielkości pakietu. Tak może być także u nas - czytamy w "Rzeczpospolitej", z której analizy wynika, że abonament z internetem w technologii 5G jest droższy o ok. 22 proc.

Operatorzy mobilni w Polsce są bliscy uruchomienia pierwszych komercyjnych sieci 5G. Kluczowe pytanie jest takie, czy nowa technologia się sprzeda, jeśli będzie kosztować więcej niż LTE?

Jak może być w Polsce można wywnioskować, obserwując na przykład sytuację w Rumunii, gdzie w ubiegłym roku 5G uruchomiło Orange. Najtańszy abonament z 5G (w wersji bez telefonu) kosztuje 25 euro - o 6 euro, czyli 30 proc. więcej niż abonament z 4G.

Obejrzyj: 5G w Polsce. Od kiedy będzie można korzystać?

Prezes spółki Ludmiła Climoc zastrzega przy tym, że ofert tych nie można tak wprost porównać, w wersji z 5G pakiet internetu jest bowiem większy. Ilu jest abonentów? Climoc, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówi o tysiącach, którzy skorzystali z 5G od startu na początku listopada ubiegłego roku.

Spodziewa się, że w tym roku abonentów przybędzie dużo więcej za sprawą fali nowych modeli smartfonów z 5G, w tym także tych tańszych niż kosztujące po kilka tysięcy złotych flagowce.

T-Mobile w USA promuje sprzedaż smartfonów z 5G i nie widać specjalnych abonamentów z opłatami za dostęp do tej sieci. Z kolei w Austrii grupa oferuje 5G jako zamiennik internetu domowego i liczy sobie aż 99,99 euro miesięcznie (z routerem).

Na razie trzy z czterech komórkowych sieci w kraju ogłosiły, że prowadzą testy na częstotliwościach wypożyczonych im przez Urząd Komunikacji Elektronicznej lub na własnych, z wykorzystaniem testowych pozwoleń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: technologie, sieć 5g, 5g, internet, telekomunikacja, operatorzy komórkowi, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-01-2020

-----Nie mam zamiaru korzystać ze szkodliwej 5G. LTE w zupełności wystarcza. Jeśli ktoś ma potrzebę tkwienia z nosem cały dzień w komórce i oglądania setek … Czytaj całość

27-01-2020

oloZa to że będą mnie zabijać promieniowaniem mam jeszcze dopłacać ?

27-01-2020

AntydemoktrataPolecam filmy na Youtube o zagrożeniach 5g.Będzie jak w orwellowskim 1984...to już się dokonuje.

Rozwiń komentarze (19)