Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Skąd rekordowa inflacja? Ekspert uspokaja

- Tempo wzrostu cen jest najwyższe od 10 lat, ale o drożyźnie byśmy mówili, gdybyśmy mieli bardzo szybko rosnące ceny i jednocześnie bardzo wysoki ich poziom. Inflacja nie mówi o poziomie, ale dynamice cen - wyjaśniał w programie "Money. To się liczy" Jakub Olipra, analityk Credit Agricole. - W znacznym stopniu za tę dynamikę odpowiadają ceny paliw, które wzrosły o ponad 30 proc. rok do roku. Na początku pandemii one znacznie się obniżyły ze względu na załamanie cen na rynku ropy naftowej. Paliwa dołożyły wg GUS 0,3 proc. do całej inflacji. Kolejną kategorią jest żywność. Ceny żywności zwiększyły się do 1,7 proc. rok do roku. To nie jest jeszcze wysoki wskaźnik. W zeszłym roku na początku pandemii mieliśmy 8 proc. Więc to tempo nie jest jeszcze zatrważające - przekonywał ekspert.

7
Podziel się:
KOMENTARZE
(7)
nick
3 lata temu
Co to za ekspert, który każdą bzdurę powie? Jakoś w innych krajach tak ceny nie rosną. Mamy zbyt niskie stopy procentowe i kraj jest zadłużony ponad korek. Państwo z tektury i sznurka. PiS jeszcze posciemnia 2 lata, nachapie się np tacy jak Morawiecki (40 mln majatek przepisany na żonę) czy inne Obajtki i po ptakach. Tak niszczyć własną gospodarkę to tyłko Polacy potrafią. Rząd powoli wysprzedaje lasy państwowe za długi, już wkrótce taki zwykły emeryt nie pójdzie do lasu na grzyby, bo go nie wpuszczą i tyle
EKP
3 lata temu
Nie tylko rosną ceny żywności czy usług . Ceny na produkty zaopatrzenia w środki medyczne rosną nawet 10 procent i więcej a refundacja pozostaje na tym samym poziomie. Ktoś kogo to nie dotyka osobiście nawet o tym nie wie . A są to produkty niezbędne do codziennego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.
gogojan
3 lata temu
expert po uniwersytecie 'pierwszomajowym"
Nico
3 lata temu
Ciekawe stwierdzenia. W UE inflacja jest duuużo niższa a przecież oni też kupują droższą ropę i to więcej niż my.
Magame
3 lata temu
Ten pan chyba jest takim ekspertem jak i ja xd Żarty sobie robi z ludzi... Mieszkam w UK i tu jakoś nie ma takich rosnących cen żywności, paliwa etc. Do tego jak człowiek zarabia to godnie żyje a w Polsce? Zarabia i jeszcze my brakuje.... Żałosne... A to wszystko przez tą koszmarną bandę złodziei i kłamczuchów z rządu!!!