Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Skarb króla Jagiełły odnaleziony. Może być wart małą fortunę

113
Podziel się:

Poszukiwacze z lokalnego stowarzyszenia na Sądecczyźnie odkryli skarb 220 monet z XV wieku. Dokładna lokalizacja skarbu wartego małą fortunę została utajniona.

Skarb króla Jagiełły odnaleziony. Może być wart małą fortunę
Srebrne denary - zdjęcie ilustracyjne

Do wyjątkowego odkrycia doszło kilka dni temu, jednak ze względu na jego rangę miejsce odkrycia jak i samo znalezisko musieli zweryfikować wcześniej archeolodzy. Lokalizacja została utajniona, żeby nie kusić lokalnych amatorów skarbów.

Dla członków Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny to kolejny sukces w ciągu ostatni parunastu miesięcy. Niespełna rok temu, na wzgórzu zamkowym w Nowym Sączu odkryli m.in. skarb srebrnych wyrobów, a dokładniej 103 elementy zabytkowej zastawy.

Obecne znalezisko to 220 srebrnych denarów, które zostały wybite w XV wieku za czasów króla Władysława Jagiełły (1386-1434) oraz Kazimierza Jagiellończyka (1447-1492).

"Monety jak widać pierwotnie były zdeponowane w glinianym naczyniu, zostały więc w zamyślę ukryte przez kogoś" - czytamy na portalu zwiadowcahistorii.pl.

Odkrywcy skarbu mają nadzieję że skarb trafi do lokalnego muzeum w Starym Sączu – ta decyzja jednak pozostaje w rękach konserwatora zabytków.

Same denary na przełomie XIV–XV wieku wynosiły już tylko 1/10 tego, co we wczesnym średniowieczu, jednak ich wartość nadal pozostawała znacząca . 

Następnie za Kazimierza Wielkiego dodatkowo pojawiły się półdenary, czyli obole. Jagiellonowie emitowali denarki jako najmniejszą swoją monetę. Wiele ich wybijali zwłaszcza Władysław Jagiełło i Kazimierz Jagiellończyk.

Zobacz także: Korona królowej Jadwigi. Królowa musiała zadowolić się podrzędną obręcząS
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(113)
Babol
3 lata temu
A o co chodzi ?
co vid
3 lata temu
1 kwiecień
Ggg
3 lata temu
Jagiello byl numizmatykiem 😄
Tradycja RP
3 lata temu
Następnie za Kazimierza Wielkiego dodatkowo pojawiły się półdenary, czyli obole. - co za PIERDOŁY wypisuje ten redaktor! Obole były bite już w X wieku głównie przez biskupów saskich, później pojawiały się sporadycznie w znaleziskach z okresu pierwszych piastów. Za panowania króla Kazimierza Wielkiego nie wybijano oboli! Obole oficjalnie wybijał w latach 1545-1547 na Litwie król Zygmunt August przy przeprowadzanej reformie menniczej.
Swoj
3 lata temu
Widać gliniany garnek ma moc
...
Następna strona