Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
23.04.2019 11:55

Skarbówka zmienia zdanie. A podatnik plajtuje

Najpierw urząd skarbowy wskazuje podatnikowi, że ten może płacić niższy VAT. Gdy ten prosi o zwrot nadpłaty, rusza kontrola. Po dwóch latach fiskus stwierdza, że jednak się pomylił i chce pieniędzy z powrotem. A to oznacza bankructwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Urząd skarbowy zmienia zdanie, a przedsiębiorca za to płaci (Fot: STANISLAW KOWALCZUK)

Historię takiego przedsiębiorcy opisuje wtorkowa "Gazeta Wyborcza". I podkreśla, że takich jak on może być nawet 100 tys. innych osób.

Pan Andrzej zajmował się dostawami gotowych posiłków na wynos. Trzy lata temu poprosił skarbówkę o indywidualną interpretację podatkową. Zapytał, jaką stawką VAT powinien się rozliczać. Fiskus stwierdził, że dla jego działalności obowiązuje 5 proc. VAT-u.

Ponieważ przedsiębiorca przez kilka wcześniejszych lat płacił stawkę 8 proc., to poprosił skarbówkę o zwrot nadpłaconych pieniędzy. Ta przyznała mu rację i zwrot wypłaciła.

Obejrzyj: Młodzi na etacie zyskają nawet 3 tys. zł. Wiceminister zdradził dodatkowy cel zmiany

Sprawa jednak na tym się nie skończyła. Dwa lata później dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie stwierdził, że przeprowadzi w firmie kontrolę. Właśnie w związku z wypłaconym wcześniej zwrotem.

Uszczelnienie podatku VAT. Morawiecki ma ambitny plan

I kontrola wykazała, że przedsiębiorca jednak nie dostarczał gotowych posiłków, tylko świadczył usługi gastronomiczne. I powinien płacić 8-proc. VAT. Więc otrzymany dwa lata wcześniej zwrot musi oddać skarbówce. To kilkaset tysięcy złotych, których Pan Andrzej nie ma.

Właściciel firmy odwołał sie do WSA w Warszawie. Sąd nakazał ponowne rozpoznanie jego sprawy.

Uszczelnianie VAT. Orlen na stacjach wesprze działania rządu

- Nie może być tak, że przedsiębiorca wnioskujący o zwrot nadpłaty podatku VAT przez kilka lat żyje w niepewności, czy nie zostanie wobec niego wszczęta kontrola - mówi "Wyborczej" dr Anna Zaręba-Faracik z biura Rzecznika MŚP.

"GW" wskazuje, że podobne problemy mogą spotkać nawet 100 tys. innych przedsiębiorców. Tych, którzy mieli indywidualne interpretacje podatkowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: vat, podatki, zwrot podatku, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2019

kozabrakuje na pińcet , oto odpowiedź, amen.

23-04-2019

rabelTylko likwidacja tego państwa! Głosuję na Konfederację!

23-04-2019

piadaI kontrola wykazała ,że przedsiębiorca jednak nie dostarczał gotowych posiłków tylko świadczył usługi gastronomiczne - i tyle w temacie

Rozwiń komentarze (119)