Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Składka zdrowotna bez odpisu? Gowin mówi "nie"

11
Podziel się:

Prezentacja założeń podatkowych "Polskiego Ładu" znowu się opóźnia. Powodem są obiekcje Jarosława Gowina co do nadmiernego obciążania przedsiębiorców kolejnymi podatkami. Albo odpis składki zdrowotnej, albo nie rozmawiamy - wynika z oświadczenia partii.

Składka zdrowotna bez odpisu? Gowin mówi "nie"
Jaroslaw Gowin i jego Porozumienie nie chcą się zgodzić na niektóre rozwiązania podatkowe "Polskiego Ładu" (Photo by Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images) (GETTY, NurPhoto)

Projekt rozwiązań podatkowych "Polskiego Ładu" miał być gotowy w zeszłym tygodniu, ich prezentację przesunięto na początek obecnego tygodnia. Powodem miały być kolejne korekty i niezgoda Porozumienia Jarosława Gowina na rosnące obciążenia podatkowe.

Poniedziałek nie jest dobry dniem dla promotorów "Polskiego Ładu". Przyniósł bowiem kolejny sprzeciw gowinowców. Porozumienie podkreśla, że z zadowoleniem przyjęło zgodę na to, by osoby zatrudnione na umowę o pracę objąć tzw. ulgą dla klasy średniej.

– Spowoduje to, że nowe rozwiązania podatkowe będą korzystne lub neutralne dla osób zarabiających do ok. 13 tys. brutto – podkreślają gowinowcy.

Zobacz także: Jeden polityk blokuje Polski Ład? "Okazało się, że jakby nie doczytał pewnych założeń"

Dodają, że cieszą się z podjęcia dyskusji nad innym z postulatów Porozumienia – zrekompensowaniem samorządom strat finansowych wynikających z proponowanych rozwiązań podatkowych.

- Naszym zdaniem zawarta we wstępnej wersji Polskiego Ładu koncepcja reformy podatkowej wymaga istotnej korekty. W szczególności dotyczy to likwidacji możliwości odpisywania od podatku składki zdrowotnej – pisze Porozumienie w opublikowanym właśnie oświadczeniu.

- Naszym zdaniem konieczna jest dalsza dyskusja nad sposobem opodatkowania osób prowadzących działalność gospodarczą. W praktyce chodzi o kluczowy dla polskiej gospodarki sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Przypominamy, że jedną ze sztandarowych idei Zjednoczonej Prawicy jest patriotyzm gospodarczy – dodają gowinowcy.

Tłumaczą, że zaproponowane dotychczas rozwiązania podatkowe w wyraźny sposób są korzystniejsze dla przedsiębiorstw dużych (w większości znajdujących się w rękach kapitału zagranicznego) niż dla sektora MŚP, skupiającego głównie przedsiębiorców polskich.

Porozumienie dodaje, że ostatecznie ustosunkuje się do nowych propozycji podatkowych po zapoznaniu się ze szczegółowymi zapisami ustawy. Kiedy to może nastąpić? Nie wiadomo.

- Deklarujemy walę udziału w dalszych pracach nad ustawą oraz zgłaszania własnych postulatów - konkludują gowinowcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
emerytka
2 lata temu
A ciekawe co robią ze składką zdrowotną w przypadku jeżeli osoba płaci składke a nie korzysta z opieki lekarskiej/[przebywa za granicą/ powinni to oddać prawda?
podatnik PIT
3 lata temu
jedyna nadzieja w Gowinie - niech Pan powstrzyma to szaleństwo ze składką zdrowotną To co wypisuje Morawicki to same kłamstwa doprowadzi małe i średnie firmy do bankructwa. A to są Polskie firmy nie obce !
Tygrys
3 lata temu
Wracamy do czasów "Czy się stoi czy się leży 2 tyś.się należy". A uczciwie pracujących i emerytów z godną emeryturą będzie się skubać jak kaczki.
Moo
3 lata temu
PIS chce zniszczyć przedsiębiorców jak komuna. Wszyscy mają robic na państwowym i zależeć od pieniędzy rozdawanych ręką partyjnego urzędnika.
Marta
3 lata temu
Przecież przedsiębiorca ma zapłacić podatek wyższy o 9%. A ten zysk który wyrobił nie sa jego pieniędzmi tak naprawdę. Bo przecież musi je zainwestować zeby dalej mógł prowadzić firmę . Nie weźmie ich sobie do kieszeni. Takie podziękowanie dla małych i średnich firm za to że utrzymali w pandemii zatrudnienie.Premier Morawiecki każe przechodzić na ryczałt, to jest opłacalne dla tych, którzy nie mają pracowników, nie mają kosztów typu zakup materiałów, które ciągle drożeją, co roku jest wyższe wynagrodzenie dla pracowników. Taki przedsiębiorca założyłby sobie pętłe na szyję, jak przeszedłby na ryczałt. A oni w Spólkach Skarbu Państwa w tych radach nadzorczych nie płacą zdrowotnej składki, więc mogą dalej zarabiać po 500 tys miesięcznie Jak ludzie mogą się tak dać zniewolić za nawet 100 zł do pensji czy emerytury , ale nie wszyscy bo gro ludzi straci