Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie nie jest ostateczna? Semeniuk: trwają rozmowy

462
Podziel się:

Składka zdrowotna dla jednoosobowych działalności gospodarczych, a także rekompensaty dla samorządów, to dwa wątki w Polskim Ładzie, które są cały czas dyskutowane z przedsiębiorcami - powiedziała w piątek wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie nie jest ostateczna? Semeniuk: trwają rozmowy
Polski Ład. Olga Semeniuk: składka zdrowotna dla jednoosobowych działalności gospodarczych jest dyskutowana. (MRPiT, MRPiT)

Obecnie trwają konsultacje społeczne rządowego programu Polski Ład z przedstawicielami różnych środowisk.

Sporo emocji w Polskim Ładzie budzi koniec możliwości odliczania części składki zdrowotnej od podatku. Dziś składka zdrowotna wynosi 9 proc. podstawy jej wymiaru, przy czym 7,75 proc. można odjąć od podatku. Projekt zakłada likwidację tej możliwości. Po zmianach trzeba będzie zapłacić 9 proc. swojego rzeczywistego dochodu.

Wiceminister MRiT została zapytana w piątek, co w wyniku toczących się konsultacji może się jeszcze zmienić. Olga Semeniuk wskazała, że wątkami, nad którymi toczą się rozmowy, jest składka zdrowotna w kontekście jednoosobowych działalności gospodarczych, a także rekompensaty dla samorządów.

Zobacz także: Wysyp ofert pracy. Pensje będą rosły? Ekspert odpowiada

Samorządy stracą bowiem na reformie więcej niż budżet państwa. Strata ma wynieść 14-15 mld zł rocznie. Rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie będą skutkować zmniejszeniem wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych. Tymczasem część tych wpływów trafia do samorządów i jest to jedno z głównych źródeł ich dochodów.

Semeniuk wskazała, że nie w pełni rozumie obawy przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, wedle których w wyniku Polskiego Ładu znacząco spadną ich przychody z podatków.

Przypomniała, że uruchomione zostały instrumenty, takie jak m.in Program Inwestycji Strategicznych, które mają wspomóc samorządy w realizacji różnych przedsięwzięć. Dodała, że gminy mają też możliwość przyciągania firm do siebie, co - jak zaznaczyła - będzie miało pozytywny wpływ na ich przychody.

W piątek Minister Łukasz Schreiber zapowiedział, że rząd pracuje nad specjalny programem dla samorządów. Niestety nie podał żadnych szczegółów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(462)
Jarek
2 lata temu
Schreiber jest ciemny jak tabaka nie co mówi. Klepie aby klepać nie na temat
obserwator
3 lata temu
pogorszenie sytuacji małych przedsiębiorców to b. zły pomysł, także wyborczy
vvvv
3 lata temu
Takie procentowe podatki jak zdrowotny nie zmuszają do oszczędności w ZUS.Cały okres od początku pandemii obfitował w zwolnienia z powodu opieki nad dziećmi zdrowymi rodziców,którzy nie mieli co z nimi zrobić.Teraz przyjdzie zapłacić procentowo za ten brak organizacji.
vvvv
3 lata temu
Wszelkie datki dla państwa procentowe są raczej niesprawiedliwe, bo wszystko powinno mieć jakąś cenę w kapitaliżmie.Paliwo,zdrowotny to podatki typu komunistycznego .Brak konkurencji na rynku paliw naraża nasz kraj na dyktat OPEC Rosja,gdy Maduro chce sprzedawać wenezuelską ropę dwa razy taniej niemalże.Taki Lotos zamiast mieć ze 2 tankowce własne, poszukuje sam ropę i wierci dziury w Bałtyku.Ceny za fracht wzrosły nielogicznie w ostatnim okresie.
Maxx
3 lata temu
Pis podcina główną gałąź na ktorej siedzi, i dodam ze tą gałąź jest wysko jak pierdyknie to kaczuszka nie da rady odskoczyć dostanis centralnie w płaski dziub. I oto chodzi zachłanność bolszdwickiej ciemnoty musi kosztować każdego
...
Następna strona