Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie nie jest ostateczna? Semeniuk: trwają rozmowy

461
Podziel się:

Składka zdrowotna dla jednoosobowych działalności gospodarczych, a także rekompensaty dla samorządów, to dwa wątki w Polskim Ładzie, które są cały czas dyskutowane z przedsiębiorcami - powiedziała w piątek wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie nie jest ostateczna? Semeniuk: trwają rozmowy
Polski Ład. Olga Semeniuk: składka zdrowotna dla jednoosobowych działalności gospodarczych jest dyskutowana. (MRPiT, MRPiT)
bEIJNFwB

Obecnie trwają konsultacje społeczne rządowego programu Polski Ład z przedstawicielami różnych środowisk.

Sporo emocji w Polskim Ładzie budzi koniec możliwości odliczania części składki zdrowotnej od podatku. Dziś składka zdrowotna wynosi 9 proc. podstawy jej wymiaru, przy czym 7,75 proc. można odjąć od podatku. Projekt zakłada likwidację tej możliwości. Po zmianach trzeba będzie zapłacić 9 proc. swojego rzeczywistego dochodu.

Wiceminister MRiT została zapytana w piątek, co w wyniku toczących się konsultacji może się jeszcze zmienić. Olga Semeniuk wskazała, że wątkami, nad którymi toczą się rozmowy, jest składka zdrowotna w kontekście jednoosobowych działalności gospodarczych, a także rekompensaty dla samorządów.

bEIJNFwD
Zobacz także: Wysyp ofert pracy. Pensje będą rosły? Ekspert odpowiada

Samorządy stracą bowiem na reformie więcej niż budżet państwa. Strata ma wynieść 14-15 mld zł rocznie. Rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie będą skutkować zmniejszeniem wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych. Tymczasem część tych wpływów trafia do samorządów i jest to jedno z głównych źródeł ich dochodów.

Semeniuk wskazała, że nie w pełni rozumie obawy przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, wedle których w wyniku Polskiego Ładu znacząco spadną ich przychody z podatków.

bEIJNFwJ

Przypomniała, że uruchomione zostały instrumenty, takie jak m.in Program Inwestycji Strategicznych, które mają wspomóc samorządy w realizacji różnych przedsięwzięć. Dodała, że gminy mają też możliwość przyciągania firm do siebie, co - jak zaznaczyła - będzie miało pozytywny wpływ na ich przychody.

W piątek Minister Łukasz Schreiber zapowiedział, że rząd pracuje nad specjalny programem dla samorządów. Niestety nie podał żadnych szczegółów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIJNFxe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(461)
obserwator
2 miesiące temu
pogorszenie sytuacji małych przedsiębiorców to b. zły pomysł, także wyborczy
vvvv
2 miesiące temu
Takie procentowe podatki jak zdrowotny nie zmuszają do oszczędności w ZUS.Cały okres od początku pandemii obfitował w zwolnienia z powodu opieki nad dziećmi zdrowymi rodziców,którzy nie mieli co z nimi zrobić.Teraz przyjdzie zapłacić procentowo za ten brak organizacji.
vvvv
2 miesiące temu
Wszelkie datki dla państwa procentowe są raczej niesprawiedliwe, bo wszystko powinno mieć jakąś cenę w kapitaliżmie.Paliwo,zdrowotny to podatki typu komunistycznego .Brak konkurencji na rynku paliw naraża nasz kraj na dyktat OPEC Rosja,gdy Maduro chce sprzedawać wenezuelską ropę dwa razy taniej niemalże.Taki Lotos zamiast mieć ze 2 tankowce własne, poszukuje sam ropę i wierci dziury w Bałtyku.Ceny za fracht wzrosły nielogicznie w ostatnim okresie.
bEIJNFxf
Maxx
2 miesiące temu
Pis podcina główną gałąź na ktorej siedzi, i dodam ze tą gałąź jest wysko jak pierdyknie to kaczuszka nie da rady odskoczyć dostanis centralnie w płaski dziub. I oto chodzi zachłanność bolszdwickiej ciemnoty musi kosztować każdego
Marek
2 miesiące temu
Zrozumiałbym jakby przedsiębiorcom walnęli 50 % zarobionych pieniędzy. W taki sposób jaki robią , nic się nie stanie , bo Polacy już się przyzwyczaili do przykręcania śruby. ,,,, . Przyjechałem do polski zrobić mały remoncik mieszkania. Mam jedno pytanie...... JAK WY TUTAJ ŻYJECIE ???
...
Następna strona