Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zdrowie
15.11.2019 13:47

Służba zdrowia. Szpitale zadłużone na potęgę. Brejza: "skok o 3 mld zł w 4 lata"

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało politykowi PO Krzysztofowi Brejzie ws. zadłużenia polskich szpitali. "Wreszcie jest odpowiedź. Stan służby zdrowia to zapaść" - zauważa polityk. Zadłużenie szpitali wzrosło o 3 mld zł w 4 lata - do poziomu blisko 14 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Resort zdrowia odpowiada Krzysztofowi Brejzie z PO ws. zadłużenia szpitali. Wzrosło o 3 mld zł w 4 lata

Zadłużenie szpitali sięga 13,8 mld zł - wynika z informacji Ministerstwa Zdrowia. Resort odpowiedział senatorowi PO Krzysztofowi Brejzie, który - jeszcze jako poseł - zwrócił się z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej zadłużenia placówek medycznych.

Brejza pytał o to, jaka jest "łączna kwota brutto zobowiązań całkowitych placówek medycznych w: I kwartale 2019 r., II kwartale 2019 r., I półroczu 2019 r.". Odpowiedź brzmi: "Zgodnie z danymi statystycznymi Ministerstwa Zdrowia, aktualnymi na dzień 7 listopada 2019 r., zobowiązania ogółem samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na dzień 31 marca 2019 r. wyniosły 13,5 mld zł, natomiast na dzień 30 czerwca 2019 r. - 13,8 mld zł".

Senator zamieścił skan pisma przesłanego mu przez Ministerstwo Zdrowia na swoim Twitterze. "13,8 mld zł - stan zadłużenia służby zdrowia na 30 czerwca 2019. Wreszcie udało się uzyskać te informacje, to skok zadłużenia aż o 3 mld zł w 4 lata. Zapaść" - skomentował Brejza.

Na rządowym portalu gov.pl resort zdrowia, w zakładce "Zadłużenie SPZOZ" informuje, że zbiera dane o zadłużeniu w ochronie zdrowia m.in. za pośrednictwem Głównego Urzędu Statystycznego. Sprawozdanie o stanie zobowiązań, czyli Rb-Z, SPZOZ sporządzają raz na kwartał. Dane dotyczą szpitali, poradni i przychodni. Zobowiązania wymagalne, czyli takie, których termin płatności już minął, w sprawozdaniu Rb-Z wykazywane są bez odsetek.

Mimo informacji o publikacji danych za każdy kwartał, na rządowym portalu resort pokazuje jedynie zbiorcze dane za lata 2002-2018 oraz dotyczące ostatniego kwartału 2018 r. Próżno szukać tam informacji za 2019 r. Tę wiedzę chciał posiąść wtedy jeszcze poseł PO Krzysztof Brejza we wrześniu tego roku (przed wyborami), odpowiedź dostał już jako senator (po wyborach).

Obejrzyj: Chorzy umierają z bólu. Resort zwala winę na lekarzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zdrowie, SPZOZ, szpitale, długi, finanse, ministerstwo zdrowia, krzysztof brejza, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-11-2019

poNo niestety ciężko jest spłacać długi szpitalne pozostawione po poprzednikach a odsetki rosną.

16-11-2019

Taka prawdaJa nie wiem że ten człowiek jeszcze wypowiwda się publicznie on już powinen puszki zbierać cfaniaczek

16-11-2019

prawy 77Można wydawać na pomniki , uroczystosci radia i gazety ale na szpitale nie ma ot sprawiedliwość !!!!

Rozwiń komentarze (152)