Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Służba zdrowia. Szpitale zadłużone na potęgę. Brejza: "skok o 3 mld zł w 4 lata"

152
Podziel się

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało politykowi PO Krzysztofowi Brejzie ws. zadłużenia polskich szpitali. "Wreszcie jest odpowiedź. Stan służby zdrowia to zapaść" - zauważa polityk. Zadłużenie szpitali wzrosło o 3 mld zł w 4 lata - do poziomu blisko 14 mld zł.

Resort zdrowia odpowiada Krzysztofowi Brejzie z PO ws. zadłużenia szpitali. Wzrosło o 3 mld zł w 4 lata
Resort zdrowia odpowiada Krzysztofowi Brejzie z PO ws. zadłużenia szpitali. Wzrosło o 3 mld zł w 4 lata (East News)
bDIaPtBx

Zadłużenie szpitali sięga 13,8 mld zł - wynika z informacji Ministerstwa Zdrowia. Resort odpowiedział senatorowi PO Krzysztofowi Brejzie, który - jeszcze jako poseł - zwrócił się z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej zadłużenia placówek medycznych.

Brejza pytał o to, jaka jest "łączna kwota brutto zobowiązań całkowitych placówek medycznych w: I kwartale 2019 r., II kwartale 2019 r., I półroczu 2019 r.". Odpowiedź brzmi: "Zgodnie z danymi statystycznymi Ministerstwa Zdrowia, aktualnymi na dzień 7 listopada 2019 r., zobowiązania ogółem samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na dzień 31 marca 2019 r. wyniosły 13,5 mld zł, natomiast na dzień 30 czerwca 2019 r. - 13,8 mld zł".

bDIaPtBz

Senator zamieścił skan pisma przesłanego mu przez Ministerstwo Zdrowia na swoim Twitterze. "13,8 mld zł - stan zadłużenia służby zdrowia na 30 czerwca 2019. Wreszcie udało się uzyskać te informacje, to skok zadłużenia aż o 3 mld zł w 4 lata. Zapaść" - skomentował Brejza.

Na rządowym portalu gov.pl resort zdrowia, w zakładce "Zadłużenie SPZOZ" informuje, że zbiera dane o zadłużeniu w ochronie zdrowia m.in. za pośrednictwem Głównego Urzędu Statystycznego. Sprawozdanie o stanie zobowiązań, czyli Rb-Z, SPZOZ sporządzają raz na kwartał. Dane dotyczą szpitali, poradni i przychodni. Zobowiązania wymagalne, czyli takie, których termin płatności już minął, w sprawozdaniu Rb-Z wykazywane są bez odsetek.

bDIaPtBF

Mimo informacji o publikacji danych za każdy kwartał, na rządowym portalu resort pokazuje jedynie zbiorcze dane za lata 2002-2018 oraz dotyczące ostatniego kwartału 2018 r. Próżno szukać tam informacji za 2019 r. Tę wiedzę chciał posiąść wtedy jeszcze poseł PO Krzysztof Brejza we wrześniu tego roku (przed wyborami), odpowiedź dostał już jako senator (po wyborach).

Zobacz także: Obejrzyj: Chorzy umierają z bólu. Resort zwala winę na lekarzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIaPtCa
KOMENTARZE
(152)
prawy 77
rok temu
Można wydawać na pomniki , uroczystosci radia i gazety ale na szpitale nie ma ot sprawiedliwość !!!!
taka prawda
rok temu
Zadluzenie kiedys trzeba splacic.Nikt inny nie splaci tylko wy wszyscy Polacy.W tej czy innej formie ale splacicie.Wiec nie lekcewazcie tematu.To samo jest z zadluzeniem miast i gmin.Trzeba splacic zadluzenie, ale tez odsetki od tych dlugow.
mona
rok temu
Nie znam tego człowieka i nie będę oceniać go ale dobrze że porusza ten temat i nie powinien odpuszczać bo to kwestia dla narodu bardzo ważna . Naród bogaty to te o który się dba nie tylko rozdawanie kasy ale też dostęp do służby zdrowia by był zdrowy .Bo zdrowy naród to mniej wydatków na leczenie .
bDIaPtCb
starzec
rok temu
bliżej do księdza ,kościoła niż lekarza . polska to hojnie obdarowuje tych co modlą się za kasę .stawia bazyliki pomniki . reszta się nie liczy .
suweren 345
rok temu
Jak mogą funkcjonować szpitale zadłużone na 14 mld. złotych ??????. Jak może być budżet zbilansowany ( bez długów) gdy szpitale czekają na 14mid zł ???? To jest jakaś szopka !!!!!!
...
Następna strona