Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Służba zdrowia. Szpitale zadłużone na potęgę. Brejza: "skok o 3 mld zł w 4 lata"

152
Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało politykowi PO Krzysztofowi Brejzie ws. zadłużenia polskich szpitali. "Wreszcie jest odpowiedź. Stan służby zdrowia to zapaść" - zauważa polityk. Zadłużenie szpitali wzrosło o 3 mld zł w 4 lata - do poziomu blisko 14 mld zł.

Resort zdrowia odpowiada Krzysztofowi Brejzie z PO ws. zadłużenia szpitali. Wzrosło o 3 mld zł w 4 lata
Resort zdrowia odpowiada Krzysztofowi Brejzie z PO ws. zadłużenia szpitali. Wzrosło o 3 mld zł w 4 lata (East News)

Zadłużenie szpitali sięga 13,8 mld zł - wynika z informacji Ministerstwa Zdrowia. Resort odpowiedział senatorowi PO Krzysztofowi Brejzie, który - jeszcze jako poseł - zwrócił się z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej zadłużenia placówek medycznych.

Brejza pytał o to, jaka jest "łączna kwota brutto zobowiązań całkowitych placówek medycznych w: I kwartale 2019 r., II kwartale 2019 r., I półroczu 2019 r.". Odpowiedź brzmi: "Zgodnie z danymi statystycznymi Ministerstwa Zdrowia, aktualnymi na dzień 7 listopada 2019 r., zobowiązania ogółem samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na dzień 31 marca 2019 r. wyniosły 13,5 mld zł, natomiast na dzień 30 czerwca 2019 r. - 13,8 mld zł".

Senator zamieścił skan pisma przesłanego mu przez Ministerstwo Zdrowia na swoim Twitterze. "13,8 mld zł - stan zadłużenia służby zdrowia na 30 czerwca 2019. Wreszcie udało się uzyskać te informacje, to skok zadłużenia aż o 3 mld zł w 4 lata. Zapaść" - skomentował Brejza.

Na rządowym portalu gov.pl resort zdrowia, w zakładce "Zadłużenie SPZOZ" informuje, że zbiera dane o zadłużeniu w ochronie zdrowia m.in. za pośrednictwem Głównego Urzędu Statystycznego. Sprawozdanie o stanie zobowiązań, czyli Rb-Z, SPZOZ sporządzają raz na kwartał. Dane dotyczą szpitali, poradni i przychodni. Zobowiązania wymagalne, czyli takie, których termin płatności już minął, w sprawozdaniu Rb-Z wykazywane są bez odsetek.

Mimo informacji o publikacji danych za każdy kwartał, na rządowym portalu resort pokazuje jedynie zbiorcze dane za lata 2002-2018 oraz dotyczące ostatniego kwartału 2018 r. Próżno szukać tam informacji za 2019 r. Tę wiedzę chciał posiąść wtedy jeszcze poseł PO Krzysztof Brejza we wrześniu tego roku (przed wyborami), odpowiedź dostał już jako senator (po wyborach).

Zobacz także: Obejrzyj: Chorzy umierają z bólu. Resort zwala winę na lekarzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(152)
Młody
4 lata temu
Ojej. Wystarczy 1 rok nie dawać na Kościół i wszystkie szpitale oddłużone.
Ppp
4 lata temu
14 mld. Nieźle. Podobno mamy budżet bez deficytu a tu 14 mld zł. Świetnie.
wsciekłay
4 lata temu
ten typ nie wie co to godność , zniszczyli stocznie , kopalnie , jak również rolnictwo , opluli nas polaków nie tylko w kraju ale i za granicami dziś ten typ ma czelność nadal opluwać tych którzy dzwigają ten kraj po ich gospodarowaniu chm? raczej rozgrabieniu majątku narodowego , niech lepiej przyzna jak z ojcem opłacali hejterów za społeczne pieniądze te pieniądze które powinny być pzrekazane na służbę zdrowia ,metoda rodem z czasów komunizmu , niszczyć niszczyć a na koniec zrzucić winę na innych , zdolny uczeń czerwonego faszyzmu.
polka
4 lata temu
temu Panu trzeba zdjąć ten głupawy uśmieszek, bo zadłużenie nie powstało za tej władzy, ale za władzy PO PSL jak owi byli przy władzy i korzystali ponad miarę z dobrodziejstwa Narodowego, a szary Polak zastanawiał się jak związać koniec z końcem.. KO niech wreszcie coś powie o innych bo cały czas mówi o sobie!!!
ja
4 lata temu
No... a za czyjej władzy zadłużyły się szpitale... oczywiście za władzy PO PSL. Teraz Brejza potrafi wytykać palcami obecnej władzy, ale za nich to co było i zostało? Dłuuuugi
...
Następna strona