Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Społeczność, technologia i biznes. Esport to rozrywka nowej generacji

14
Podziel się

Raz w roku katowicki Spodek żyje esportem. To tu odbywa się finał prestiżowego cyklu turniejów Intel Extreme Masters. Ale esport to też ogromny rynek. "Biznes to tylko wierzchołek, reszta to rywalizacja" – mówi prezes ESL, Ralf Reichert.

Esport rośnie w siłę. Rosną też nakłady na te dyscyplinę. Branżą interesują się rządy i politycy.
Esport rośnie w siłę. Rosną też nakłady na te dyscyplinę. Branżą interesują się rządy i politycy. (ESL)
bEpSeNVN

Dziś rozgrywki esportowe ogląda więcej osób niż finał Super Bowl. Rynek jest wart ok. 1 mld dolarów, a wartość kontraktów sponsorskich to 456 mld dolarów. Esport już dawno temu wszedł do mainstreamu.

Pula nagród w katowickich rozgrywkach IEM w 2019 roku wynosi 1 mln dolarów. W tym roku imprezę może odwiedzić nawet 170 tys. osób. W przeddzień turnieju odbyła się konferencja Global Esports Forum, podczas której liderzy branży rozmawiali o przyszłych trendach w sportach elektronicznych.

- IEM to impreza, która wraca do Katowic co roku. Poza fanami esportu gości dużą grupę biznesową. Mówimy nawet o 5 tys. osób. To dla nich ważne, aby móc nie tylko obserwować rozgrywki i chłonąć emocje, ale też dowiedzieć się, czym jest rynek i lepiej go zrozumieć – powiedział Wirtualnej Polsce dyrektor zarządzający ESL Polska, Aleksander Szlachetko.

bEpSeNVP

Aby zrozumieć rynek, trzeba poznać jego uczestników. Tylko w Polsce jest ok. 3 mln entuzjastów rozgrywek esportowych. Pod tym kątem jesteśmy czwartym krajem na świecie (na pierwszym miejscu jest Korea Południowa, a za nami Stany Zjednoczone). Mówimy o ludziach młodych, wykształconych, którzy nieźle zarabiają. Do tego mają jedną, szczególnie ważną dla marketerów cechę – poświęcają swojej pasji dużo uwagi.

Szacuje się, że podczas weekendu fani esportu spędzają średnio 80 min. na oglądaniu transmisji meczów w internecie. To bardzo dużo. Dla firm to okazja do ekspozycji. Nic dziwnego, że podczas takich imprez jak IEM oprócz firm z branży komputerowej obecne są Pepsi, Wedel, Vodafone, Mercedes, DHL czy Lotto.

- Esport ma bardzo dużo wspólnego z tradycyjnym sportem. Media, dystrybucja biletów, sprzedaż gadżetów. Wszystko, co dotyczy zaangażowania fanów, jest bardzo ważne. Różnica polega na tym, że w esporcie o wiele większe znaczenie dla biznesu ma sprzedaż cyfrowych rozwiązań. Inne zasady dotyczą też transmisji. – Nasza publiczność jest głównie w internecie i mamy niewiele umów partnerskich z nadawcami. Jednak biznes to wierzchołek esportu. Poniżej mamy turnieje, które odbywają się w różnych miejscach, i w których nie chodzi o pieniądze, a o rywalizację – tłumaczył w rozmowie z Wirtualną Polską Ralf Reichert, prezes ESL.

bEpSeNVV

Esport rośnie w siłę. Rosną też nakłady na te dyscyplinę. Branżą interesują się rządy i politycy. Przykład? Chińczycy wydali 2 miliardy juanów na projekt Hangzhou. Jest to nie tylko ośrodek esportowy, ale też uczelnia i centrum biznesowe połączone ze szpitalem. Rząd Węgier również nie szczypie się z wydatkami na esport. Na lokalny event – V4 Future Sports Festival – wydano 6 mln euro z państwowej kasy.

- Rządzący w końcu dostrzegają korzyści, jakie przynoszą inwestycje w esport. Widać to na przykładzie Katowic, gdzie dzięki Intel Extreme Masters, przyjeżdża więcej turystów i rośnie zatrudnienie. W przyszłym roku wydatki na esport na pewno będą wyższe. Może nie dwukrotnie, ale na pewno zaobserwujemy duży wzrost rządowych nakładów na esport – mówił podczas panelu eksperckiego Graham Ashton, reaktor The Esports Observer.

Wiceprezes Intela Frank Soqui, zwrócił uwagę, że esport ma dużo wspólnego z tradycyjnym sportem. Chodzi m.in. o element rywalizacji. Różnica dotyczy zaangażowania publiczności.

- Esport jest o wiele bardziej interaktywny. Gracze, którzy oglądają rozgrywki, mogą angażować się jako bohater niezależny (non-player character) – przyp. red.). Ponadto, mają możliwość nagradzania swoich ulubionych zawodników. Esport to rozrywka nowej generacji – tłumaczył Frank Soqui.

bEpSeNVW

Niccola Piggott, twórczyni The Story Mob, skupiła się w swoim panelu podczas GEF na społeczności esportowej. Jak wyjaśniała, to połączenie kilku elementów: ludzi, technologii, gier i potrzeby rywalizacji. Zaznaczyła, że teraz jest dobry moment, aby fani esportu wyszli z cienia.

- Sport ma wiele wieków tradycji. Esport jest wciąż niemowlakiem. Powinniśmy zatem aktywnie tworzyć własną mitologię o zdobywaniu nowych umiejętności, poświęceniu i walce. My, esportowcy, jesteśmy pięknymi dziwakami, którzy zasługują na szacunek – podsumowała swoje wystąpienie Niccola Piggott.

Eksperci mówili też o ciemnych stronach esportu, jak korupcja, doping czy ustawianie meczów. Czyli de facto tych samych, z którymi mierzą się działacze związani z tradycyjnym sportem. Może czas połączyć siły?

- Drogi sportu i esportu krzyżują się. Sport może nauczyć się, jak angażować publiczność. A ekosystem esportowy może zyskać wiedzę o tym, jak dbać o swoich zawodników, by stali się atletami prezentującymi najwyższy poziom – mówił doradca esportowy, Nicolas Besombes.

bEpSeNVX

Z kolei wicepreses ESL Michał Blicharz dodał: - Czy esport poradzi sobie bez igrzysk olimpijskich? Poradzi. Ale może też dużo zyskać. Dzięki obecności na igrzyskach esport mógłby zdobyć powszechną akceptację. Byłby to ważny krok w stronę mainstreamu.

bEpSeNWq
KOMENTARZE
(14)
forum darmowy...
2 lata temu
Najlepsze jest to że bukmacherzy nie ogarniają tego tematu i nie raz zacznie się mecz wiadome jest jak skończy się pierwsza runda a u bukmachera ciągle są wystawione kursy :D Nawet nie znając sie na tym można czasem coś dorobić (trzeba grać rozsądnie jednak mimo wszystko żeby nie wtopić). Ja kursy biorę od jakiegoś maniaka CS-a z forum darmowybonus com w dziale esport i nieźle na tym wychodzę ;)
sens
2 lata temu
"Esport ma bardzo dużo wspólnego z tradycyjnym sportem. Media, dystrybucja biletów, sprzedaż gadżetów. " ale gdzie sport?
Kuga
2 lata temu
Dajcie sobie już spokój z tą Żyłą. Wszędzie ona i Rozenmajdanowa.
bEpSeNWr
on
2 lata temu
to są tzw no-life'y a nie sportowcy ...
ccc
2 lata temu
pis to mafia