Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Spór o unijną kasę. Krajowy Plan Odbudowy pod lupą

17
Podziel się:

Mnożą się wątpliwości w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Uwagi mają zarówno samorządowcy, jak i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Czasu na przyjęcie dokumentu jest coraz mniej.

Spór o unijną kasę. Krajowy Plan Odbudowy pod lupą
KPO w ogniu krytyki. (Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, Diliff)

Trwają konsultacje w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu, który pozwoli Polsce starać się o pieniądze z unijnego funduszu.

Jak podaje "Rzeczpospolita", jednym z punktów spornych jest sprawa polityki klimatycznej.

Zgodnie ze stanowiskiem UE, 37 proc. z unijnego Funduszu Odbudowy ma zostać przeznaczone na transformację energetyczną. Według informacji gazety, zarówno część polityków koalicji rządzącej, jak i przedstawiciele KE uważają, że w planie brakuje wystarczająco odważnych reform, by takie środki wykorzystać.

Zobacz także: Program "Czyste powietrze" do zmiany? "Potrzebne są reformy"

KPO krytykują też samorządowcy z dużych miast, którzy uważają, że plan ich pomija.

- Niezrozumiałe jest to w zakresie środków przeznaczonych na zieloną transformację i niskoemisyjną mobilność, gdzie planuje się wykluczenie wsparcia rozwoju miejskiego transportu szynowego - czytamy w stanowisku Unii Metropolii Polskich.

Swoje uwagi do planu mają także przedsiębiorcy, którzy narzekają na brak wytycznych w sprawie przyznawania dotacji na konkretne projekty. Chodzi m.in. o zapis, zgodnie z którym 2 mld zł z KPO mają trafić do 1350 podmiotów działających w gastronomii i hotelarstwie. Tyle że wszystkich firm w sektorze jest ok. 120 tys.

– Według jakich kryteriów zostaną wybrane te podmioty? Tego nie wiemy – mówi "Rzeczpospolitej" Marek Kowalski, szef Federacji Przedsiębiorców polskich.

Konsultacje potrwają do 2 kwietnia. Następnie projekt KPO trafi do sejmu. Aby zaczął obowiązywać, musi się na niego zgodzić także Bruksela.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Leon
3 lata temu
Przecież opozycja poprze, może kontrolowanie kikudziesieciu posłów zagłosuje przeciw obsługując część swoich elektoratów. Wszyscy poza Konfederacją i Kukizem boją się co o nich Europa powie i bedą chcieli pokazać jacy są proeuropejscy. Część Lewicy, KO, PSL wymierzy ostrze krytyki w rząd, ktoś z liberałów powie, że jest przeciw bo trzeba się zadłużyć. Z lewicy, że pożyczka jest dla zysku rynków finansowych, ktoś inny, że i jest za mało konkretów na temat wydawania na transformacje energetyczną, ale plan przejdzie. Głosujący przeciw dostana zgodę na takie działanie
Jacek3
3 lata temu
Ciąg dalszy okradania dużych miast.Posłowie wybrani naszymi głosami powinni głosować przeciw dalszemu zadłużaniu kraju pod chwytliwym hasełkiem Funduszu Odbudowy.
Intro
3 lata temu
37% eko na MDMa. łapią się domy z panelami i zbiornikiem na deszczówkę. Ile było by paneli, jak by miał je każdy nowy dom?
pepe
3 lata temu
Niech określą ile jeszcze im potrzeba, dokradną brakującą kwotę, niech sobie wezmą ścianę wschodnią, zrobią kiszkowate państwo, wyjdą z UE, wejdą w sojusz z Białorusią a reszcie narodu niech wreszcie dadzą spokój.
polak
3 lata temu
Odpowiednie instytucję unijne, powinny bardzo dokładnie przyjrzeć tym cwaniakom....