Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WS
|

Spór zbiorowy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Co z wypłatą świadczeń?

14
Podziel się:

Wkrótce związkowcy oficjalnie zarejestrują spór zbiorowy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jak podaje "Rzeczpospolita", kością niezgody są wynagrodzenia i dodatek stażowy dla pracowników.

Spór zbiorowy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Co z wypłatą świadczeń?
ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Adobe Stock, Longfin Media)

Beata Wójcik, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników ZUS, przekazała w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że rządzący chętnie dodają im nowe obowiązki, ale niestety nie idzie to w parze ze wzrostem uposażeń.

Zatrudnieni chcą podwyżki od lipca bieżącego roku w wysokości 1,2 tys. zł brutto na etat. Dodatkowo żądają poprawy warunków pracy, w tym dostosowania poziomu zatrudnienia do liczby zadań. Chcą również wprowadzenia od lipca dodatku stażowego.

Spór zbiorowy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, przekazał, że zawiązanie się sporu zbiorowego nie jest czymś nowym, a w ostatnich latach było ich "co najmniej kilka" i większość z nich została zakończona.

Przedstawiciel instytucji uspokaja, że podobnie jak obecnie, emerytury, renty, a także inne świadczenia, jak 500+, będą wypłacane na czas. Dodaje, że elementem sporu zbiorowego nie może być w tym wypadku postulat podwyżek. Dlaczego?

- Pracodawca nie może prowadzić sporu zbiorowego w takim zakresie, gdyż doprowadziłby do zaciągnięcia zobowiązania niemożliwego do spełnienia, a w konsekwencji nieważnego i naruszającego dyscyplinę finansów publicznych. Rozumiemy obecną sytuację w kraju, ale w ciągu ostatniego roku pracownicy Zakładu otrzymali dwie podwyżki wynagrodzeń zasadniczych. Wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w ZUS w okresie między 30 kwietnia 2022 roku, a 30 kwietnia 2023 roku to średnio 1 335 zł na etat, co stanowi skok o średnio 27,6 proc. - uzupełnia Żebrowski w rozmowie z "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
lex
5 miesięcy temu
groszowe płace ?, płotki pisowskie delikatnie podżerają ,a burki różnej maści dzięki niekompetencji tych rządów żrą na całego , pis odtworzył komunę w gorszym wydaniu ,tv pis kłamie ?,a prawda jest taka, że dla inteligentnych i wykształconych ludzi praca za przysłowiową miskę ryżu , a niedouczona ,cwana ferajna biznesu napasiona przez pis ma się dobrze ,towarzysze z pis i solidarnej odpowiedzialni są za wyciąganie kasy od tego biednego Narodu ,po przez sztuczne zawyżanie cen , należy przejrzeć wyniki w KRS pośredników począwszy od branży hutniczej po przez pośrednictwo w budowlance a kończąc na marketach , energetyce i paliwach ,WIELOMILIARDOWE zyski za rok /2021 i 2022/ przy niewielkim wzroście sprzedaży masy towarowej i energii/ . Jedno co pis zrobił to po przez swoją niekompetencje wzbogacił garstkę cwaniaków /niejednokrotnie nie dorastającym pod względem wykształcenia do pięt nauczycielom , medykom czy urzędnikom/ kosztem całego Narodu . Obraz tych nie rządów niech uzupełni ten opis - pewna starsza pani przez czterdzieści lat pracy odłożyła kosztem jedzenia i bardzo skromnego życia parę groszy na mieszkanie ,zapytacie i co z tego ? ano to że wtedy to urzędnicy tego nie rządu się nią zainteresowały ,skąd u babci ta kasa ?,przecież ona nie należy do tej cwanej ferajny
suweren+
5 miesięcy temu
pensja minimalna przed oczami od 1 stycznia a P.Duda na wakacjach i ma gdzieś problemy innych grup jak górnicy
zerek
5 miesięcy temu
Co to za paranoja z podnoszeniem średniej długości życia większość pogrzebów ok sześćdziesięciu paru lat. Dlaczego ożynaja nas na wysokości emerytur , liczonej na podstawie średniej długości życia ?
ersd
5 miesięcy temu
Rządzący doprowadzili do tego, że nieudacznik uważa pracujących za frajerów. Politycy i ich członkowie rodziny, kumple są bardzo wszechstronni. Znają się na wszystkim… na mediach…sporcie, zdrowiu, na energii, na paliwach…. Politycy mają w naturze, że idą po władzę i na urzędy, by załatwiać interesy własne, swoich kumpli i rodziny. Posadki w urzędach, spółkach państwowych, komisjach, fundacjach... nagrody, odprawy, ustawiane przetargi… służbowe samochody i mieszkania, ochroniarze. Żaden polityk nie pomoże nam bardziej niż sami możemy sobie pomóc. Politykom zależy na utrzymaniu nas w ciemnocie finansowej. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Pokazuje jak uniezależnić się finansowo, zbudować sobie finansową wolność z dochodami co miesiąc, duży majątek, wyjść spod wpływu rządzących i być wolnym od ich starań dla mojego dobra.
zatroskany
5 miesięcy temu
Jestem za strajkiem w ZUS jak nikt nie dostanie emerytury renty zasiłku pogrzebowego chorobowego to się opamiętają to nie ZUS wam zabiera ale państwo ustala zasady a oni są tylko wykonawcą