Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Grzegorz Osiecki,Tomasz Żółciak
|
aktualizacja

Spotkanie Duda-Tusk. Wiemy, o czym rozmawiali [NEWS MONEY.PL]

288
Podziel się:

Udział Polski w nuclear sharing, sytuacja na granicy z Białorusią, zbliżająca się prezydencja Polski w UE i spór o ustawę kompetencyjną, plany rządu w sprawie CPK i przyszłość ustawy o KRS - jak dowiedział się money.pl, to tematy, które pojawiły się w dzisiejszej rozmowie w cztery oczy między prezydentem Andrzejem Dudą a premierem Donaldem Tuskiem.

Spotkanie Duda-Tusk. Wiemy, o czym rozmawiali [NEWS MONEY.PL]
Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk rozmawiali przez około godzinę (PAP, PAP/Leszek Szymański)

Rozmowa między obu politykami odbyła się dziś przed zaprzysiężeniem nowych ministrów w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie to opóźniło uroczystość o blisko godzinę. Jak wynika z nieoficjalnych informacji money.pl oprócz tematów związanych z bezpieczeństwem i które - co podkreślają obaj politycy - nie wywołują różnic, pojawiły się też tematy bardziej kontrowersyjne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Im większe ryzyko, tym większa musi być marża - Jarosław Szanajca - Dom Development w Biznes Klasie

Co prezydent zrobi ws. KRS?

Jak słyszymy, jednym z nich była ustawa o KRS. Po negocjacjach ministra Adama Bodnara podjętych z otoczeniem prezydenta oraz daleko idących poprawkach Senatu (wykreślenie przepisów, które miały różnicować sędziów i tzw. neosędziów przy tworzeniu nowej KRS - o czym pisaliśmy w Money.pl) spodziewane jest, że prezydent nie zawetuje tej regulacji.

Ale z naszych ustaleń wynika, że na spotkaniu z premierem Andrzej Duda nie zakomunikował jednoznacznie, jaka będzie jego decyzja. Co więcej, z nieoficjalnych informacji wynika, że Donald Tusk miał ocenić, że podjęcie negocjacji z Pałacem przez Adama Bodnara w tej sprawie było błędem, ale jednocześnie miał stwierdzić, że minister ma prawo decydowania w tej kwestii.

Rozmawiali o CPK. Premier chce zmian

Kolejna drażliwa kwestia poruszona na spotkaniu prezydenta z Donaldem Tuskiem miała dotyczyć przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak słyszymy, premier miał przekazać głowie państwa dwie informacje.

Po pierwsze, że projekt wymaga korekt w planach dotyczących sieci kolejowej. Jak pisaliśmy w money.pl, rząd podważa koncepcję szprych, które mają prowadzić do CPK z całej Polski.

Po drugie, szefowi rządu ma zależeć na zmianach kompetencyjnych, które usprawnia zarządzanie projektem z ramienia rządu.Według naszych ustaleń Donald Tusk chciał mieć pewność, że ewentualnych korekt w ustawie działowej prezydent nie zawetuje i - jak słyszymy - dostał takie zapewnienie, pod warunkiem, że projekt CPK nie zostanie zarzucony.

Jak pisaliśmy, urząd pełnomocnika ds. CPK ma wrócić do resortu infrastruktury, bowiem PiS przeniósł go do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. To efekt personalnych sporów jeszcze w rządzie PiS pomiędzy ówczesnym pełnomocnikiem Marcinem Horałą a szefem resortu infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Aby to odkręcić, obecna koalicja musiała zmieniać ustawę o działach, ale nie jest ona jeszcze podpisana przez prezydenta, więc operacja ma zostać dopiero dokonana.

Spór o unijnego komisarza

Kolejny temat z kategorii "drażliwych" dotyczył prezydencji Polski w Radzie UE, która będzie w pierwszym półroczu 2025 r.

Prezydent przygotował tzw. ustawę kompetencyjną, na mocy której konieczna jest zgoda prezydenta na wystawienie kandydata na ważne stanowiska unijne, jak komisarza unijnego. Donald Tusk miał jasno zadeklarować prezydentowi, że nie będzie respektował tej ustawy.

Grzegorz Osiecki i Tomasz Żółciak, dziennikarze money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(288)
Kolebka
5 dni temu
Czy Donald rozdysponować już wszystko co polskie dla naszych zachodnich sąsiadów, za ile oddałeś Prusy?
Daewoo bis
2 miesiące temu
Ciocia Krystyna chce mieć wyłączność na chińskie elektryki które zjada sól w portach Niemiec i Niderlandów aby Polakom żyło się lepiej
Kolia
2 miesiące temu
Rudy chcial zostac jego kumplem, dodatkowo niemiecki sluga spotkal sie by omowic kwestie najblizszego przekazania ziem zachodnim sasiadom
Polak z empat...
2 miesiące temu
Kiedy rozmowa o unijnym kamieniu milowym czyli likwidacji śmieciówek??? Jedna umowa o pracę dla wszystkich oskładkowana do średniej krajowej zarobków z prawem do leczenia, renty, emerytury, płatnego urlopu i innych praw pracowniczych. Jak ktoś chce wyższej emerytury niech sam o to zadba i dodatkowo się ubezpieczy, odkłada w banku, inwestuje... itd. Wszyscy jesteśmy obywatelami RP i chcemy takich samych praw jakie mają zatrudnieni na uczciwych umowach decydenci. Nie chcemy żebrać na starość i umierać na ulicach bo nie mamy prawa do leczenia czy renty.
lolo
2 miesiące temu
Polacy nie dajcie się nabierać, PiS i PO to jest te same zło, oni działają na rzecz interesu innych państw.
...
Następna strona