Notowania

Spowolnienie gospodarcze w Polsce będzie łagodne. Jest "ale"

Jeżeli globalny wzrost gospodarczy ustabilizuje się, przewidywane spowolnienie polskiej gospodarki będzie stopniowe i łagodne - twierdzi Anna Kosior z Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Spowolnienie gospodarcze w Polsce będzie łagodne, jeśli światowy wzrost się ustabilizuje - uważa Anna Kosior z NBP

W Narodowym Banku Polskim przedstawiono styczniowy raport Banku Światowego "Global Economic Prospects". Wynika z niego, że globalne tempo wzrostu PKB w 2019 r. spadło do 2,4 proc. wobec 3 proc. rok wcześniej. W Polsce wyniosło 4,3 proc., a w tym roku spadnie do 3,6 proc., podczas gdy na świecie wyniesie 2,5 proc.

Przedstawicielka NBP, cytowana przez PAP, zaznaczyła, że stabilizacja globalnego wzrostu gospodarczego na poziomie z zeszłego roku nie byłaby dla Polski złym wynikiem. Jak zauważyła, polska gospodarka jest relatywnie dobrze zbalansowana w porównaniu z innymi gospodarkami rynków rozwijających się.

Największe zagrożenia dla nas wynikają z czynników zewnętrznych. - Jeżeli zmaterializuje się scenariusz, że globalny wzrost gospodarczy ustabilizuje się w tym roku, będzie to oznaczać, że przewidywane spowolnienie polskiej gospodarki będzie kontynuowane w sposób stopniowy i łagodny - powiedziała Kosior.

Obejrzyj: Spowolnienie gospodarcze w Polsce. "Widzimy niepokojącą tendencję"

Jak dodała ekspertka, fakt że polska gospodarka jest relatywnie zrównoważona, pozwoli jej graniczyć ryzyka spowolnienia. Bank Światowy przewiduje w raporcie, że w 2021 r. PKB wzrośnie o 3,3 proc., w 2022 r. o 3,1 proc. Prognozy są zbieżne z październikowym raportem.

Ekonomiści Banku Światowego oceniają, że tempo wzrostu światowej gospodarki jest stosunkowo niskie. Ich zdaniem głównymi czynnikami ryzyka dla światowej gospodarki są: konflikty w handlu międzynarodowym, zawirowania na rynkach finansowych, niechęć do ryzyka oraz liczne napięcia geopolityczne.

Według BŚ, znaczące osłabienie tempa wzrostu produktywności oraz wzrost zadłużenia są szczególnie widoczne wśród gospodarek wschodzących i rozwijających się.

W raporcie dodano, że głównymi wyzwaniami dla nich są wzmocnienie fundamentów makroekonomicznych, usprawnienie polityki podatkowej i poprawa klimatu dla biznesu, dążenie do integracji handlu oraz odbudowa wzrostu produktywności przy zapewnieniu ochrony najuboższych.

W latach 2019 i 2020 BŚ przewiduje globalny wzrost PKB na poziomie odpowiednio 2,4 proc. i 2,5 proc., w tym dla: USA - 2,3 proc. i 1,8 proc., dla strefy euro - 1,1 proc. i 1,0 proc., Japonii - 1,1 proc. i 0,7 proc., Chin - 6,1 proc. i 5,9 proc. W porównaniu do prognoz z czerwca 2019 r. oznacza to w każdym przypadku, oprócz Japonii, obniżenie prognozy wzrostu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nbp, prognoza, spowolnienie gospodarcze, rynek, kryzys, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-01-2020

JanKryzys gospodarczy i polityczny w Polsce zaczął się od objęcia pseudo rządów przez pisowców! Nie trudno te efekty zauważyć a rok 2020 zwłaszcza po … Czytaj całość

14-01-2020

DundeeOj ta Pani chyba pojdzie do zwolnienia. Przeciez za PiS gospodarka nie zalezy od czynnikow zewnetrznych tylko od Prezesa.

14-01-2020

KrakPrzeżyłem to już za poprzedniej komuny. Też zapewniali że kłopoty są przejściowe a braki spowodowane przez spekulantów.

Rozwiń komentarze (107)