Notowania

sprzedaż
21.03.2019 10:32

Sprzedaż detaliczna w górę. GUS podał dane o zakupach

W lutym Polacy kupili o 6,5 proc. więcej towarów niż rok wcześniej. Po załamaniu sprzedaży detalicznej w grudniu statystyki na początku roku się poprawiły. To dobrze wróży całej gospodarce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Sklepy nie mogą narzekać na małą sprzedaż.

Trwa seria publikacji najważniejszych wskaźników, opisujących kondycję polskiej gospodarki. Po zaskakująco dobrych danych GUS dotyczących średniej płacy i produkcji przemysłowej przyszedł czas na weryfikację sprzedaży detalicznej. Najnowsze wyniki potwierdzają, że Polacy robią coraz większe zakupy. Wydają pieniądze, co rozkręca gospodarkę.

W lutym sprzedaż detaliczna była o 6,5 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku - wynika z opublikowanych właśnie danych GUS. Są one nieco lepsze niż wynikało ze średnich prognoz ekonomistów. Spodziewali się zwyżki o 6,3 proc.

W porównaniu z analogicznymi statystykami zaprezentowanymi miesiąc wcześniej widać tylko minimalnie lekkie spowolnienie (z 6,6 proc.), ale nie zmienia to pozytywnego postrzegania konsumpcji, która stanowi paliwo wzrostu PKB w Polsce.

Z dużym zjazdem dynamiki sprzedaży mieliśmy do czynienia w grudniu, gdy wyhamowała z 8,2 proc. do 4,7 proc. Teraz obserwujemy stabilizację.

Zakaz handlu dobija najmniejsze sklepy. Wygrywają giganci

Spory wpływ na wyższe statystyki sprzedaży ma wzrost cen. Po wyeliminowaniu inflacji, czyli w tzw. cenach stałych, dynamika jest nieco niższa - wyniosła w lutym 5,6 proc.

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem największy wzrost w lutym w porównaniu z analogicznym okresem 2018 (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach prowadzących sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach, czyli np. w marketach (o 13,5 proc. wobec 7,9 proc. przed rokiem). Znaczne zwiększenie sprzedaży odnotowano także w firmach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 5 proc.).

Spośród firm mających mniejszy wpływ na ogólne statystyki większy niż przeciętny wzrost wykazały podmioty sprzedające meble i sprzęt rtv oraz agd (o 13,8 proc.). Niewiele gorzej wypadają sklepy z lekami, kosmetykami i sprzętem ortopedycznym, gdzie sprzedaż wzrosła w rok o 8,2 proc.

W żadnej z głównych kategorii prezentowanych przez GUS nie odnotowano w lutym spadku sprzedaży, porównując z lutym 2018.

(GUS)
(Fot: GUS)

Wsparciem sprzedaży w kolejnych miesiącach powinna być realizacja obietnic wyborczych PiS. Tzw. "piątka Kaczyńskiego" zakłada m.in. rozszerzenie programu 500+ na każdego dziecko i wypłatę trzynastej emerytury. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że kolejne transfery pieniędzy do rodzin bezpośrednio przełożą się na bieżącą konsumpcję i większe wydatki w sklepach.

Właśnie w związku z "piątką Kaczyńskiego" agencja ratingowa Fitch podniosła w środę prognozy dla PKB Polski. W tym roku gospodarka ma urosnąć o 4 proc. wobec prognozowanych wcześniej 3,8 proc.

Zdaniem agencji rozszerzenie programu 500+ oraz dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów podbiją konsumpcję, co częściowo skompensuje przewidywany przez agencję wzrost importu. "Wpływ proponowanych zmian w opodatkowaniu jest mniej klarowny, jednak będą one wspierać wzrost gospodarczy" - czytamy w komunikacie Fitcha.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: sprzedaż, detaliczna, gus, gospodarka, zakupy, handel
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-03-2019

IvetteA jak tam nasze zadłużenie indywidualnie i całego państwa ? Podobno rośnie, aż miło ! Niedługo przegonimy Grecję. A jak tam inwestycja w innowacyjne … Czytaj całość

21-03-2019

,,,a jak ma się do tego wzrost wszystkich cen tych towarów ? bo wszysko zdrożało i ludzie mniej kupuja, ale wartość jest wyższa

21-03-2019

qw21W maju jak miliony emerytów dostanie 13kę to dopiero będzie szał.

Rozwiń komentarze (64)