Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Stopa bezrobocia w górę. Tylko co szósty bezrobotny ma prawo do zasiłku

142
Podziel się

Bezrobotnych przybyło w listopadzie. Ale to nie nowina w tym miesiącu. Dane GUS są lepsze niż wstępne informacje z początku miesiąca.

Marlena Maląg, minister pracy
Marlena Maląg, minister pracy (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)
bDSPRCbV

Na początku grudnia minister Maląg tłumaczyła wzrost bezrobocia końcem prac sezonowych. Jednocześnie uważała, że listopad i tak był dobry. I okazuje się, że nawet lepszy niż wynikało z prezentowanych przez nią wstępnych danych.

Zamiast wzrostu liczby bezrobotnych w listopadzie o 10,2 tys. mamy tylko o 9,1 tys. - podał GUS. Jest ich łącznie 849,6 tysiąca. Z tego zaledwie 135,8 tys. ma jeszcze prawo do zasiłku. Innymi słowy zdecydowana większość bezrobotnych - aż 84 proc. - zapisuje się w urzędzie tylko ze względu na prawo do opieki zdrowotnej z funduszy NFZ. Stopa bezrobocia z rekordowych 5 proc. w październiku wzrosła do 5,1 proc.

bDSPRCbX

Zobacz też: Spowolnienie gospodarcze już za rogiem. Co to oznacza dla Polaków?

Listopad i grudzień nie są zwykle najlepsze dla rynku pracy. W ostatnich dwudziestu latach w listopadzie stopa bezrobocia spadała tylko trzy razy, a w grudniu bezrobocie ostatni raz szło w dół w 1996 roku. Prace sezonowe wtedy jakieś są (odśnieżanie, udawanie Mikołaja i śnieżynki), ale nie są na tyle istotne dla rynku pracy, żeby bezrobocie zmniejszyć.

bDSPRCcd

- Można powiedzieć, że w Polsce mamy obecnie poziom bezrobocia naturalnego i jest to dobra informacja - dodała minister.

Z rejestru bezrobocia wypisano w listopadzie 113,4 tys. osób. Z tego nieco ponad połowę - 60,8 tys. z powodu podjęcia pracy.

Mało szans na dalsze spadki

Nie jest jednak tak, żeby nie było się do czego przyczepić. To co niepokoi, to znaczący spadek wolnych miejsc, które czekają na pracowników. Na koniec listopada było ich zaledwie 67,7 tys. - najmniej w tym roku. W listopadzie ubiegłego roku na chętnych czekało 90,3 tys. wolnych miejsc.

Innymi słowy, z dalszymi spadkami bezrobocia nie będzie już tak łatwo. W ciągu miesiąca zgłoszono do urzędów 90,9 tys. nowych miejsc pracy. To trochę więcej niż podawano we wstępnych danych (89,8 tys.).

bDSPRCce

Według projektu przyszłorocznego budżetu, stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2019 r. wyniesie 5,5 proc., czyli jeśli prognoza się spełni, to w grudniu powinna jeszcze iść w górę. Na koniec 2020 r. ma zejść z powrotem do 5,1 proc.

W scenariuszu szokowym, w którym NBP zakłada tylko 0,8-procentowy wzrost PKB w przyszłym roku, bezrobocie miałoby wzrosnąć o 1,3 pkt. proc. w przyszłym roku, a o 1,6 pkt. proc. w kolejnym. Scenariusz referencyjny, czyli najbardziej prawdopodobny (3,6 proc. wzrostu PKB w przyszłym roku i 3,3 proc. w kolejnym), przewiduje wzrost bezrobocia o 0,2 pkt. proc. w przyszłym roku i 0,3 proc. w 2021.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSPRCcy
KOMENTARZE
(142)
KtoŁuna?
rok temu
A ta z fotografii to co za jedna i czego tak rży?
Polak
rok temu
Ok milion nie zagospodarowanych rak do pracy. Uwazam, ze tu powinny byc kontrole za co Ci ludzie zyja, czy nie pracuja na czarno, a jak siedza w domach to powinni byc szkoleni i posypani do pracy. Jak mozna narzekac na brak rak do pracy skoro milion ludzi nie pracuje. To taka armia ludzi, ze spokojnje mozena kilkadziesiąt tysięcy firm obstawic pracownikami Moze trzeba skontrolowac, czy nie pracuja na czarno i nie wyciagaja kasy z mopsu pracujac np za granica.
olo
rok temu
Jak się zmniejsza bezrobocie? sposób bardzo prosty: zamiast rejestrować ludzi jako bezrobotnych rejestruje się ich jako poszukujących pracy oraz każdy pretekst jest dobry do wyrejestrowania bezrobotnego wykorzystując jego niewiedzę w zakresie przepisów t.zn celowe wprowadzanie w błąd przez urzędników a potem wyciąganie konsekwencji prawnych czyli wyrejestrowanie i na tym skupiają się urzędnicy urzędów pracy a nie na pomocy w poszukiwaniu pracy!!!! Zlikwidować te ciepłe posadki to co robi UP może przejąć opieka społeczna: wypłacanie zasiłków i opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego....będzie taniej i bardziej kompleksowa obsługa ludzi w potrzebie będzie
bDSPRCcz
zły duch
rok temu
Niektóre żródła podają ze bezrobocie to faktyczne jest o wiele wyższe.Sięga do 9-ciu %..500+ sprawiło że niektórym osobom nie nalezą się zasiłki dla bezrobotnych.Większym problem jest inflacja.Które to dane są ukrywane.Sięga bowiem ponad 5 %..Chociaż rządzący twierdzą ze jest to około 3%..Jak również wzrost cen żywności.Też te dane są łagodnie mówiąc "kombinowane"..
TOM
rok temu
Nie rozumiem jednego,składam oferte do Biura Pracy a oni mówią ze nie ma kandydatów,no ok,to po co funkcjonuje Biuro Pracy,zamknąć to a nie doic kase żeby obstawiac stołki
...
Następna strona