Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
24.06.2020 15:12

Stopy procentowe. Członek RPP o powrocie do poziomów sprzed pandemii

W 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej powinna stopniowo podwyższać stopy procentowe do poziomów z 2019 roku - powiedział w rozmowie z agencją Bloomberg członek RPP Jerzy Kropiwnicki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Stopy procentowe. Członek RPP o powrocie do poziomów sprzed pandemii.

- W kolejnym roku kalendarzowym musimy ostrożnie, stopniowo, łagodnie wrócić ze stopami procentowymi banku centralnego do poziomów z 2019 roku, które przez wiele lat dobrze służyły gospodarce - ocenia Kropiwnicki.

W tym roku Rada Polityki Pieniężnej już trzy razy obniżyła stopy procentowe, łącznie o 140 pb. Ostatnia obniżka, która zaskoczyła ekonomistów, miała miejsce 28 maja. Obecnie główna stopa procentowa jest rekordowo niska i wynosi 0,1 proc. Wcześniej, od 2015 roku, pozostawała na niezmienionym poziomie 1,5 proc.

Według Kropiwnickiego, po wyjściu z recesji polska gospodarka nie wróci do 3,2-proc. tempa wzrostu sprzed pandemii, podaje Bloomberg.

Wzrost podatków i likwidacja trzynastek. Strategia na wyjście z kryzysu

Według członka RPP, niskiemu wzrostowi towarzyszyć będzie podwyższona presja inflacyjna wynikająca z rosnącego popytu konsumenckiego, wyższych emerytur oraz wydatków rządowych na ratowanie gospodarki, w tym na infrastrukturę.

Jaki cel mają niskie stopy procentowe? W ten sposób bank centralny realizuje jedno ze swoich zadań, czyli wspieranie wzrostu gospodarczego. Niskie oprocentowanie kredytów stymuluje inwestycje i konsumpcje, które są jednymi z głównych motorów rozwoju. Pozwala też na poradzenie sobie konsumentom i firmom z przejściowymi problemami z płynnością.

Ekonomiści podzieleni jednak podzieleni w ocenach ostatniej, majowej, obniżki stóp. Jedni wskazują na skutki uboczne, w tym destabilizacja systemu finansowego. Inni oceniają, że dzięki niemal zerowym stopom procentowym łatwiej będzie wyjść ze "spuchniętego długu publicznego".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-06-2020

TywujuGlapiński narobił niezłego bagna . Ma dbać o stabilny pieniądz ,mocną złotówkę , a ten okrada naród z oszczędności . Przez ostatnie trzy , lata … Czytaj całość

24-06-2020

mikiOd 5 lat RPP okrada Polaków z ich oszczędności, inflacja ostro w górę a oni obniżali stopy zamiast je podwyższać; złodziejstwo w biały dzień

24-06-2020

JaremaRząd nakręcił inflację , a NBP wyzerował oprocentowanie . Czy to nie są działania mafijne ? Dla mnie jak najbardziej .

Rozwiń komentarze (61)