Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Stopy procentowe. Członek RPP o powrocie do poziomów sprzed pandemii

62
Podziel się:

W 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej powinna stopniowo podwyższać stopy procentowe do poziomów z 2019 roku - powiedział w rozmowie z agencją Bloomberg członek RPP Jerzy Kropiwnicki.

Stopy procentowe. Członek RPP o powrocie do poziomów sprzed pandemii.
Stopy procentowe. Członek RPP o powrocie do poziomów sprzed pandemii. (KPRM)

- W kolejnym roku kalendarzowym musimy ostrożnie, stopniowo, łagodnie wrócić ze stopami procentowymi banku centralnego do poziomów z 2019 roku, które przez wiele lat dobrze służyły gospodarce - ocenia Kropiwnicki.

W tym roku Rada Polityki Pieniężnej już trzy razy obniżyła stopy procentowe, łącznie o 140 pb. Ostatnia obniżka, która zaskoczyła ekonomistów, miała miejsce 28 maja. Obecnie główna stopa procentowa jest rekordowo niska i wynosi 0,1 proc. Wcześniej, od 2015 roku, pozostawała na niezmienionym poziomie 1,5 proc.

Według Kropiwnickiego, po wyjściu z recesji polska gospodarka nie wróci do 3,2-proc. tempa wzrostu sprzed pandemii, podaje Bloomberg.

Zobacz także: Wzrost podatków i likwidacja trzynastek. Strategia na wyjście z kryzysu

Według członka RPP, niskiemu wzrostowi towarzyszyć będzie podwyższona presja inflacyjna wynikająca z rosnącego popytu konsumenckiego, wyższych emerytur oraz wydatków rządowych na ratowanie gospodarki, w tym na infrastrukturę.

Jaki cel mają niskie stopy procentowe? W ten sposób bank centralny realizuje jedno ze swoich zadań, czyli wspieranie wzrostu gospodarczego. Niskie oprocentowanie kredytów stymuluje inwestycje i konsumpcje, które są jednymi z głównych motorów rozwoju. Pozwala też na poradzenie sobie konsumentom i firmom z przejściowymi problemami z płynnością.

Ekonomiści podzieleni jednak podzieleni w ocenach ostatniej, majowej, obniżki stóp. Jedni wskazują na skutki uboczne, w tym destabilizacja systemu finansowego. Inni oceniają, że dzięki niemal zerowym stopom procentowym łatwiej będzie wyjść ze "spuchniętego długu publicznego".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
Nick
4 lata temu
A co na to Kamilla I Martyna?
Polak
4 lata temu
PiS w osobie Pana Glapy okrada od 5 lat Polaków z oszczędności i przeznacza te pieniądze dla patologi za głosy wyborcze.
1256
4 lata temu
oprocentowanie lokat zerowe , a oprocentowanie kredytów do góry , prpopzycja PKOBP 12,67 niech sobie w d...wsadzą oszuści
mado
4 lata temu
Bank jeszcze nie wyliczył rat na podstawie dwóch ostatnich obniżek,a oni już chcą podwyższać. Czy oni wiedzą co robią , za co biorą pieniądze? Czy leci z nami pilot?
gera
4 lata temu
Właśnie otrzymałem informację z ING, że od września oprocentowanie lokaty powyżej 100 000 zł na koncie oszczędnościowym (nie ROR) wyniesie...0,01%.Po 25 latach kończę współpracę z bankiem.
...
Następna strona