Notowania

Strajk nauczycieli. Fiskus ostrzega samorządy przed płaceniem nauczycielom za okres strajku

"Jeżeli jakiś samorząd chce rekompensować wstecznie wynagrodzenie potrącone za okres strajku, to jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami" - ostrzega Marian Banaś, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów/materiały prasowe)
Szef KAS podkreśla, że samorządy muszą nauczycielom potrącić część wypłaty za okres strajku. (Fot: Ministerstwo Finansów)

Resort Teresy Czerwińskiej we wtorek wieczorem włączył się do publicznej dyskusji na temat trwającego od poniedziałku strajku nauczycieli.

Ministerstwo Finansów oznajmiło w komunikacie, że refundacja wynagrodzenia pracowników za okres strajku jest bezprawna. Sama minister finansów, której przyszłość w MF stoi pod dużym znakiem zapytania, publicznie głosu na temat strajku nie zabrała.

"W związku z pojawiającymi się zapowiedziami dotyczącymi możliwości refundacji wynagrodzenia pracowników za okres strajku informuję, że takie działanie nie ma podstaw prawnych" - powiedział wiceminister Marian Banaś, cytowany w komunikacie MF.

Obejrzyj: Marek Belka bezlitosny dla Teresy Czerwińskiej. "Budżet do wygrywania wyborów"

Według szefa KAS refundację wynagrodzeń za okres strajku wyklucza zapis ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych mówiący o tym, że "w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia".

"Jeżeli jakiś samorząd chce rekompensować wstecznie wynagrodzenie potrącone za okres strajku, to jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami" - ostrzegł Banaś. Dodał, ze "nie ma możliwości ani wstecznie, ani następczo zapłacić za czas strajku".

Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa, że działania MEN są niezgodne z prawem.
Strajk Nauczycieli. Egzamin gimnazjalny raczej uratowany, pomogą nawet wojskowi

Według wiceministra finansów pracodawca powinien potrącić z wynagrodzenia odpowiednią część za czas powstrzymania się od pracy, jeśli wynagrodzenie wypłacane jest z góry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: oświata, strajk nauczycieli 2019, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-04-2019

StrachTo jest gorzej niż komuna oni chcą, zastraszyć nauczycieli samorządowców i obywateli. Ludzie opamietajcie się zanim dojdzie do rozlewu krwi

09-04-2019

oloCiekawe, że ustawa dotyczy nauczycieli a nie dotyczy protestujących górników z mutrami pod budynkami rządowymi jak i innych protestujących … Czytaj całość

09-04-2019

Państwo policyjneNie kontrolowali, gdy górnikom płacono za strajk, dlaczego????

Rozwiń komentarze (187)