Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Fiskus ostrzega samorządy przed płaceniem nauczycielom za okres strajku

187
Podziel się:

"Jeżeli jakiś samorząd chce rekompensować wstecznie wynagrodzenie potrącone za okres strajku, to jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami" - ostrzega Marian Banaś, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Szef KAS podkreśla, że samorządy muszą nauczycielom potrącić część wypłaty za okres strajku.
Szef KAS podkreśla, że samorządy muszą nauczycielom potrącić część wypłaty za okres strajku. (Ministerstwo Finansów/materiały prasowe, Ministerstwo Finansów)

Resort Teresy Czerwińskiej we wtorek wieczorem włączył się do publicznej dyskusji na temat trwającego od poniedziałku strajku nauczycieli.

Ministerstwo Finansów oznajmiło w komunikacie, że refundacja wynagrodzenia pracowników za okres strajku jest bezprawna. Sama minister finansów, której przyszłość w MF stoi pod dużym znakiem zapytania, publicznie głosu na temat strajku nie zabrała.

"W związku z pojawiającymi się zapowiedziami dotyczącymi możliwości refundacji wynagrodzenia pracowników za okres strajku informuję, że takie działanie nie ma podstaw prawnych" - powiedział wiceminister Marian Banaś, cytowany w komunikacie MF.

Zobacz także: Obejrzyj: Marek Belka bezlitosny dla Teresy Czerwińskiej. "Budżet do wygrywania wyborów"

Według szefa KAS refundację wynagrodzeń za okres strajku wyklucza zapis ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych mówiący o tym, że "w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia".

"Jeżeli jakiś samorząd chce rekompensować wstecznie wynagrodzenie potrącone za okres strajku, to jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami" - ostrzegł Banaś. Dodał, ze "nie ma możliwości ani wstecznie, ani następczo zapłacić za czas strajku".

Według wiceministra finansów pracodawca powinien potrącić z wynagrodzenia odpowiednią część za czas powstrzymania się od pracy, jeśli wynagrodzenie wypłacane jest z góry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(187)
sxs
4 lata temu
Kodeks pracy i te przepisy zostały uchwalone za rządów PO - logika się kłania
Henia
4 lata temu
To już ustawka szeregowego posła ustawia fiskus na nauczycieli a czego można się spodziewać po tak małym człowieczku jest pamiętliwy i mściwy. To nie solidarność podpisała porozumienie z Brożką tylko sam Proksa pisowiec .
Smutna
4 lata temu
Jeśli samorządy popierają strajk nauczycieli i pracowników oświaty to czemu w swej dobrej woli rekompensowania wynagrodzeń nauczycieli nie dadzą podwyżek administracji i obsłudze.To samorządy finansują zarobki pozostałych pracowników oświaty, którzy mają dodatki do płac żeby uzyskac najniższa krajową
POLACY
4 lata temu
ZLIKWIDOWAĆ KARTĘ NAUCZYCIELA !
kruk
4 lata temu
po zmianie władzy oddadzą z odsetkami
...
Następna strona