Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Strajk nauczycieli. Fiskus ostrzega samorządy przed płaceniem nauczycielom za okres strajku

"Jeżeli jakiś samorząd chce rekompensować wstecznie wynagrodzenie potrącone za okres strajku, to jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami" - ostrzega Marian Banaś, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów/materiały prasowe)
Szef KAS podkreśla, że samorządy muszą nauczycielom potrącić część wypłaty za okres strajku. (Fot: Ministerstwo Finansów)

Resort Teresy Czerwińskiej we wtorek wieczorem włączył się do publicznej dyskusji na temat trwającego od poniedziałku strajku nauczycieli.

Ministerstwo Finansów oznajmiło w komunikacie, że refundacja wynagrodzenia pracowników za okres strajku jest bezprawna. Sama minister finansów, której przyszłość w MF stoi pod dużym znakiem zapytania, publicznie głosu na temat strajku nie zabrała.

"W związku z pojawiającymi się zapowiedziami dotyczącymi możliwości refundacji wynagrodzenia pracowników za okres strajku informuję, że takie działanie nie ma podstaw prawnych" - powiedział wiceminister Marian Banaś, cytowany w komunikacie MF.

Obejrzyj: Marek Belka bezlitosny dla Teresy Czerwińskiej. "Budżet do wygrywania wyborów"

Według szefa KAS refundację wynagrodzeń za okres strajku wyklucza zapis ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych mówiący o tym, że "w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia".

"Jeżeli jakiś samorząd chce rekompensować wstecznie wynagrodzenie potrącone za okres strajku, to jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami" - ostrzegł Banaś. Dodał, ze "nie ma możliwości ani wstecznie, ani następczo zapłacić za czas strajku".

Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa, że działania MEN są niezgodne z prawem.
Strajk Nauczycieli. Egzamin gimnazjalny raczej uratowany, pomogą nawet wojskowi

Według wiceministra finansów pracodawca powinien potrącić z wynagrodzenia odpowiednią część za czas powstrzymania się od pracy, jeśli wynagrodzenie wypłacane jest z góry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: oświata, strajk nauczycieli 2019, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-04-2019

StrachTo jest gorzej niż komuna oni chcą, zastraszyć nauczycieli samorządowców i obywateli. Ludzie opamietajcie się zanim dojdzie do rozlewu krwi

09-04-2019

oloCiekawe, że ustawa dotyczy nauczycieli a nie dotyczy protestujących górników z mutrami pod budynkami rządowymi jak i innych protestujących … Czytaj całość

09-04-2019

Państwo policyjneNie kontrolowali, gdy górnikom płacono za strajk, dlaczego????

Rozwiń komentarze (187)