Notowania

Strajk nauczycieli. Minister edukacji: - Związkowcy boją się, że strajk nie zyska poparcia

Mniej o pieniądzach, więcej o edukacji. W ZNP ruszają rozmowy o możliwym strajku. - Związkowy sami nie wiedzą, czy znajdzie się poparcie dla ogólnopolskiej akcji - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. (Fot: Wojciech Olkuśnik)

W poniedziałek zbiera się prezydium ZNP. Nauczyciele będą decydować o formie protestu. - To pokazuje, że władze związku same nie wiedzą, jak nauczyciele podchodzą do strajku i czy uda się ich zmotywować do przeprowadzenia ogólnopolskiej akcji strajkowej - mówił w Sygnałach Dnia w radiowej "Jedynce" minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Jak pisaliśmy wcześniej w money.pl, możliwe że akcje przybierze formę strajku rotacyjnego, do którego będą przystępować wymiennie województwa.Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz przyznał w rozmowie z money.pl, że na razie nie ma mowy o referendum strajkowym, a tym bardziej o jego dacie.

- O referendum piszą gazety, my prowadzimy sondaż. To w nim nauczyciele będą opowiadać się za konkretną formą dalszego protestu. Może się tak zdarzyć, że będą chcieli przeprowadzenia kolejnego referendum - podkreślał.

Obejrzyj: Minister edukacji: mam dane, miejsc w szkołach nie brakuje

Tymczasem zarówno oświatowi związkowcy, jak i nauczyciele niezrzeszeni przyznają, że chcą wznowienia akcji strajkowej. Mają też nadzieję, że koleżeństwo z całej Polski dołączy równie chętnie, co w kwietniu (ogólnopolska akcja strajkowa zaczęła się 8 kwietnia, a zawieszona została 27 kwietnia).

Jednak na nauczycielskich forach duch strajkowy nie jest już tak silny. Niektórzy obawiają się, że postulaty nie zostaną spełnione, a oni znowu dostaną po kieszeni. Wielu mówi: nie stać mnie na udział w kolejnym proteście.

Przypomnijmy, specjalny fundusz strajkowy wystarczył na wypłaty po 500 zł brutto strajkującym nauczycielom, niezrzeszonym w żadnym ze związków i przede wszystkim - będącym w najgorzej sytuacji życiowej. W kasie funduszu było 8,6 mln zł, a do ZNP wpłynęło 30 tys. wniosków o pomoc materialną. To oznacza, że pieniędzy wystarczyło na nieco ponad połowę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: oświata, wiadomości, gospodarka, znp, strajk nauczycieli
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-08-2019

SP NR 11.CHCESZ MIEĆ NIEDOUCZONE DZIECI ....ODDAJ GŁOS NA PIS..../to jedyna gwarancja porażki edukacji...gorzej już się nie da

26-08-2019

Nauczyciele!Nie dajcie sie wkręcać Broniarzowi!

26-08-2019

TAK PYTAMMinister edukacji też ma swoją farmę trolli i opłaca panią Emi?

Rozwiń komentarze (274)