Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Strażacy i żołnierze w karetkach. Na dzień dobry odmówili pracy

144
Podziel się:

W Poznaniu do pracy w karetkach skierowano strażaków i żołnierzy. Ci polecenia posłuchali i stawili się na wezwanie, ale pracy odmówili. Po negocjacjach ustalono, że będą pomagać tylko doraźnie.

Strażacy i żołnierze w karetkach. Na dzień dobry odmówili pracy
W Poznaniu częścią karetek jeżdżą strażacy i żołnierze (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak czytamy na stronie TVN24, strażacy i żołnierze stawili się w stacji pogotowia w Poznaniu, ale nie chcieli wsiadać do karetek i podpisywać umów. Wcześniej wojewoda wielkopolski zażądał obsadzenia załóg karetek właśnie strażakami i żołnierzami. Mowa oczywiście o osobach odpowiednio wyszkolonych.

Ci stawili się na wezwanie, ale dopiero po południu władze doszły z nimi do porozumienia. Pierwotnie żądano, by podpisali umowy z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego. Strażacy i żołnierze nie chcieli tego robić z kilku powodów.

Uznali, że nie są stroną sporu między ratownikami pogotowia i ministerstwem. Po drugie – argumentują, że charakter ich pracy jest zgoła odmienny od personelu karetek pogotowia.

Zobacz także: Czy protest ratowników zostanie zakończony? „Oburzenie w środowisku medycznym”

"To tak, jakby ratownikom kazać jeździć wozami straży pożarnej" – mówi osoba z pogotowia, cytowana przez TVN24. Ostatecznie udało się stworzyć kilka zespołów, ale bez konieczności podpisywania umów z pogotowiem i delegowaniem do pracy.

Ratownicy się nie poddają

Protest ratowników medycznych się zaostrza, już niebawem kolejne miasta mogą zostać bez karetek. Pojawiają się zatem pomysły, żeby zaangażować żołnierzy, strażaków bądź... helikoptery. - Mówienie, że to nas zastąpi, to po prostu oszukiwanie społeczeństwa - mówią sami ratownicy.

- Dzieje się to, co dziać się musiało. Mamy w za mało lekarzy, a trudne warunki pracy, zwłaszcza w publicznych szpitalach i na SOR-ach, powodują, że wielu rezygnuje, albo próbuje walczyć o ich poprawę, podejmując protest. Nie pomaga lekceważąca postawa ministra zdrowia. Ludzie się frustrowani. Mają dość - komentuje w rozmowie z money.pl dr Krzysztof Bukiel przewodniczący OZZL.

Również na Mazowszu wojewoda poprosił o oddelegowanie żołnierzy posiadających kwalifikacje ratownika medycznego lub pielęgniarki. Co na to sami ratownicy?

- Mówienie, że strażacy czy żołnierze zastąpią ratowników w karetkach, jest po prostu oszukiwaniem społeczeństwa - kwituje Ireneusz Szafraniec z Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.

- Są to zazwyczaj funkcjonariusze, którzy ukończyli odpowiednie studia, czyli teoretycznie mają przygotowanie. Lecz w większości nie pracują oni w zawodzie od lat, często i od kilkunastu lat. Nie są czynnymi ratownikami, nie ma ich w systemie - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(144)
konrad
2 lata temu
Kiedy w końcu weźmiemy PIS bandytów z rządu za mordę, ratownikom medycznym i pielęgniarkom, należa się stałe umowy i godziwe warunki pracy !!! Tylko jołop nie rozumie co to jest praca na kontrakcie (działalnosc gospodarcza ) i to żeby wyżyć ci ludzie pracują na dwóch etatach bez swiadczeń, bez urlopu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mmm
2 lata temu
Żołnierze i strażacy są najdrożsi bo po 15 latach idą na półwieczne emerytury na które nie płacili składek
eDZIO
2 lata temu
Zolnierzom i strazakom tez trzeba zaplacic za prace. Taniej wyjda ratownicy.
Ppp
2 lata temu
Jak lekarze byli pozamykani i siedzieli w domach z telefonem, ratownicy stali w kolejkach do testów, a wszyscy dostawali dodatki w wysokości podwójnej pensji a prezydent Duda śpiewając dziękował bohaterom. Wtedy to 150 tys nadmiarowych zgonów się pojawiło. Teraz dodatki cofnęli, do pracy trzeba chodzić, a tu kredyty pozaciągane , bo się dobrze żyło. Więc lepiej nie pracować
jan-49
2 lata temu
ratownikom sie w mozgach poprzewracalo chca od 60 zl na godzine pracy?nie podoba to wypad do innej roboty nie ma ludzi niezastapionych
...
Następna strona