Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Strażnicy Miejscy pod broń. Chcą być jak policja

39
Podziel się:

Zrównania zadań straży miejskiej z policją chcą autorzy petycji wysłanej do MSWiA. Strażnicy mieliby uzupełnić braki kadrowe wśród funkcjonariuszy.

Strażnicy mogliby uzupełnić braki kadrowe wśród funkcjonariuszy policji.
Strażnicy mogliby uzupełnić braki kadrowe wśród funkcjonariuszy policji. (East News, Grzegorz Banaszak/REPORTER/East News)

Petycja w sprawie wzmocnienia kompetencji straży gminnych płynęła do MSWiA pok koniec listopada - wskazuje "Rzeczpospolita". Jak wynika z informacji, w resorcie trwa analiza treści zawartej w petycji.

Zdaniem jej autorów "uboga w kompetencje i słabo uzbrojona straż miejska jest niejednokrotnie postrzegana jako nieefektywny organ, który generuje duże koszty, nieadekwatne do korzyści" - piszą.

Zobacz także: Biznes na nielegalu. Mandat można wliczyć w koszty.

Stąd też postulat, aby zrównać zadania straży miejskiej z policją. Jej obecne zadania bowiem - w świadomości ludzi - sprowadzają się "głównie z wystawianiem mandatów kierowcom samochodów za złe parkowanie pojazdów oraz dla drobnych handlarzy za handel w niedozwolonym miejscu, aniżeli z jakimiś poważniejszymi działaniami w zakresie zapewniania ludziom bezpieczeństwa lub ochrony porządku publicznego" - czytamy w dokumencie.

Autorzy petycji chcą również dozbroić strażników. "Możliwość wyposażenia strażnika gminnego w broń palną lub inne środki przymusu bezpośredniego tylko w szczególnych przypadkach sprawia, że w wielu sytuacjach znajduje się on w znacznie gorszej sytuacji niż policjant, mimo wykonywania podobnych zdań" - piszą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(39)
Wolf
3 lata temu
"Możliwość wyposażenia strażnika gminnego w broń palną lub inne środki przymusu bezpośredniego tylko w szczególnych przypadkach sprawia, że w wielu sytuacjach znajduje się on w znacznie gorszej sytuacji niż policjant, mimo wykonywania podobnych zdań" to bzdura, nie słyszałem, żeby SM wykonywała jakiekolwiek zadania wymagające użycia broni palnej. W niektórych państwach nawet policjanci nie noszą broni normalnie na służbie, poza specjalnymi okolicznościami. Do wystawiania mandatów za picie w miejscu publicznym itd. nie jest potrzebna. Dodatkowo gwarantuję, że o ile teraz można iść do SM jak się nie dostało do Policji to zrównanie jednego z drugim oznacza po prostu likwidację SM i wcielenie nadających się osób do Policji.
tomek
4 lata temu
czy straż miejska może zatrzymać samochód ma prawo tego nawet straż miejska jak stwarza za grożenie na drodze kierowca straż miejska może takiego delikfęta za trzymać takiego co stwarza grożenie na drodze w mieście nie poza miastem nie może zatrzymać straż miejska jak to jest w prawie ?
Darek z Wejhe...
4 lata temu
Popieram . Powiem że ci strażnicy mają bardziej cięższą służbe od pilicji i to w dodatku za psie pieniądze.
realista
4 lata temu
Przecież w tej straźy to większość to byli policjanci, frustracji.
ormo
4 lata temu
no w dupach się poprzewracało
...
Następna strona