Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Susza. Parlament Europejski chce zwiększyć ilość ponownie wykorzystywanej wody

Choć susza doskwiera polskim rolnikom, to jednak problem z niedoborem wody dotyka coraz więcej krajów Unii Europejskiej. Dlatego też Parlament Europejski zatwierdził rozporządzenie w sprawie ponownego wykorzystania wody, które m.in. wskazuje, ile wody państwa UE będą musiały odzyskiwać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wikimedia commons , CC BY-SA 2.0 )
Parlament Europejski chce przeciwdziałać suszy, która dotyka państwa UE (zdjęcie ilustracyjne).

Nowe zapisy wprowadzają dolne limity wymagane przez UE wykorzystania przez rolników odzyskiwanej wody (tj. ścieków komunalnych, które zostały oczyszczone w zakładzie utylizacji). W komunikacie na stronie PE podkreślono, że woda ta ma być wykorzystana "do celów rolniczych w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska".

- Pokonaliśmy kolejny, ważny odcinek na drodze do gospodarki cyrkulacyjnej dla zasobów wodnych. W ten sposób, krok po kroku, przynosimy konkretne rezultaty dla środowiska - oceniła odpowiedzialna za sprawozdanie Simona Bonafè, należąca do Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.

Posłanka z Włoch tłumaczyła, że dzięki nowym zapisom państwa unijne będą mogły rocznie wykorzystać ponownie 6,6 mld m sześc. wody do 2025 roku. Dla porównania: obecnie wykorzystuje się ponownie 1,1 mld m sześc. rocznie.

Zobacz też: Praca za granicą. "Wschodnie Niemcy są uzależnione od Polaków"

- Wymagałoby to inwestycji poniżej 700 mln euro i pozwoliłoby nam ponownie wykorzystać ponad połowę obecnej ilości wody pochodzącej z unijnych oczyszczalni ścieków, teoretycznie dostępnej do nawadniania, unikając w ten sposób ponad 5 proc. bezpośredniego poboru ze zbiorników wodnych i wód gruntowych - wytłumaczyła posłanka.

Rozporządzenie wejdzie w życie po dwudziestu dniach od publikacji w dzienniku urzędowym UE. Obowiązywać zacznie trzy lata później.

Według sprawozdania Komisji Europejskiej dotyczącego przeglądu europejskiej polityki w dziedzinie niedoboru wody i susz, już 11 proc. ludności w Europie odczuwa problem niedoboru wody. Kłopoty z dostępem do wody dotykają 17 proc. terytorium Starego Kontynentu. "W okresie letnim ponad połowa ludności regionu Morza Śródziemnego jest dotknięta ograniczeniami wody" - czytamy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-05-2020

psiarniamy chcemy kasy a nie jakiś obowiązki te dla reszty UNII

13-05-2020

JózwaJuż karmili krowy padliną tychże - źle się to skończyło. Wisła-trzeskowianka i śnięcie ryb w całej Polsce - wyjdźmy z tej mumii

14-05-2020

MirekPolska od dziesiatek lat jest osuszana przez Spółki Wodne specjalnymi drenażami zakopanymi w gruncie. Osuszane sa bagna i inne tereny podmokłe. A … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)