Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Susza. Parlament Europejski chce zwiększyć ilość ponownie wykorzystywanej wody

18
Podziel się:

Choć susza doskwiera polskim rolnikom, to jednak problem z niedoborem wody dotyka coraz więcej krajów Unii Europejskiej. Dlatego też Parlament Europejski zatwierdził rozporządzenie w sprawie ponownego wykorzystania wody, które m.in. wskazuje, ile wody państwa UE będą musiały odzyskiwać.

Parlament Europejski chce przeciwdziałać suszy, która dotyka państwa UE (zdjęcie ilustracyjne).
Parlament Europejski chce przeciwdziałać suszy, która dotyka państwa UE (zdjęcie ilustracyjne). (wikimedia commons , CC BY-SA 2.0 )
bESiqgqJ

Nowe zapisy wprowadzają dolne limity wymagane przez UE wykorzystania przez rolników odzyskiwanej wody (tj. ścieków komunalnych, które zostały oczyszczone w zakładzie utylizacji). W komunikacie na stronie PE podkreślono, że woda ta ma być wykorzystana "do celów rolniczych w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska".

- Pokonaliśmy kolejny, ważny odcinek na drodze do gospodarki cyrkulacyjnej dla zasobów wodnych. W ten sposób, krok po kroku, przynosimy konkretne rezultaty dla środowiska - oceniła odpowiedzialna za sprawozdanie Simona Bonafè, należąca do Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.

Posłanka z Włoch tłumaczyła, że dzięki nowym zapisom państwa unijne będą mogły rocznie wykorzystać ponownie 6,6 mld m sześc. wody do 2025 roku. Dla porównania: obecnie wykorzystuje się ponownie 1,1 mld m sześc. rocznie.

bESiqgqL
Zobacz także: Zobacz też: Praca za granicą. "Wschodnie Niemcy są uzależnione od Polaków"

- Wymagałoby to inwestycji poniżej 700 mln euro i pozwoliłoby nam ponownie wykorzystać ponad połowę obecnej ilości wody pochodzącej z unijnych oczyszczalni ścieków, teoretycznie dostępnej do nawadniania, unikając w ten sposób ponad 5 proc. bezpośredniego poboru ze zbiorników wodnych i wód gruntowych - wytłumaczyła posłanka.

Rozporządzenie wejdzie w życie po dwudziestu dniach od publikacji w dzienniku urzędowym UE. Obowiązywać zacznie trzy lata później.

bESiqgqR

Według sprawozdania Komisji Europejskiej dotyczącego przeglądu europejskiej polityki w dziedzinie niedoboru wody i susz, już 11 proc. ludności w Europie odczuwa problem niedoboru wody. Kłopoty z dostępem do wody dotykają 17 proc. terytorium Starego Kontynentu. "W okresie letnim ponad połowa ludności regionu Morza Śródziemnego jest dotknięta ograniczeniami wody" - czytamy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESiqgrm
KOMENTARZE
(18)
leoś
6 miesięcy temu
Zastanawia się jak można mieć nas... POd deklem żeby tak psioczyć na rząd wybrany w demokratycznych wyborach. Ilu zdrajców mieszka w tym kraju, jak się nie podoba to wyjazd do kraju wiecznej szczęśliwości droga wolna.
maryja
2 lata temu
Tylko kasa !!! pis sprawiedliwie podzieli miedzy swoich
mici
2 lata temu
No to pisowski rzad ma argumenty ze w obcych jezykach woda nam tu rzadzic nie beda
bESiqgrn
alga
2 lata temu
Ależ my od lat pracujemy na ten niedobór i póki ludziom nie braknie wody w kranie nic do nich nie dotrze.
Promil
2 lata temu
Ja wiem co zrobią kolo mnie,przysla koparke i poglebia rowy.tak jak do tej pory,a na pobudowanie zastawy,,ni ma piniedzy,,