Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Świat boi się nowego wariantu wirusa. Zakaz lotów jednak w ogniu krytyki WHO

14
Podziel się:

"Reakcja nieracjonalna", "bez oparcia w ustaleniach naukowych" – tak decyzje wielu państw, które zdecydowały się na wprowadzenie zakazu lądowania samolotów z lotnisk położonych w państwach znajdujących się na południu Afryki, określa dyrektor generalny WHO. Od środy taki zakaz będzie obowiązywał także w Polsce. Skąd tak ostre słowa?

Świat boi się nowego wariantu wirusa. Zakaz lotów jednak w ogniu krytyki WHO
Wiele państw zamyka granice dla lotów z Afryki (Unsplash.com, Iwan Shimko)

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), uważa, że pośpieszne nakładanie szeroko zakrojonych ograniczeń dotyczących podróży "nie ma oparcia w ustaleniach naukowych ani nie jest skuteczne".

Ma za to swoją cenę: zaszkodzi państwom południa Afryki, które zidentyfikowały nowy wariant koronawirusa i szybko poinformowały o nim resztę świata. Jak tłumaczył, pochopne reakcje państw zawieszających połączenia z Afryką mogą przede wszystkim "pogłębić nierówności", podczas gdy krajom regionu należy pomóc.

Szef WHO zaapelował do rządów o podejmowanie kroków, które "ograniczają ryzyko, są racjonalne i proporcjonalne". - Na razie mamy więcej pytań niż odpowiedzi na temat transmisji Omikrona, tego, jak poważną chorobę wywołuje, jak skuteczne są testy, terapie i szczepionki - podkreślił dyrektor generalny WHO.

Co ciekawe, WHO w poniedziałek przyznała, że Omikron stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach". Również jednak podkreślała, że potrzebne są dalsze badania nad nową odmianą wirusa.

Prestiżowe tytuły też apelują o nieuleganie panice

Równie krytycznie o reakcjach na pojawienie się Omikrona pisze wtorkowy "New York Times", który podkreśla, że nieskoordynowane między rządami, chaotyczne pomysły na zamykanie granic nie ograniczą rozprzestrzeniania się nowego wirusa. Szczepieniami powinny być skutecznie objęte kraje, w których procent zaszczepionej populacji jest bardzo niski, tymczasem "po dwóch latach pandemii świat nadal nie wie, jak z nią wspólnie walczyć" - podkreśla dziennik.

Zobacz także: Czy gospodarka przetrwa kolejny lockdown? „Konsekwencje za każdym razem będą bardzo groźne”

CNN, powołując się na ekspertów, podaje, że jest wysoce prawdopodobne, iż Omikron jest już obecny w wielu regionach i krajach, a zamykanie granic mija się z celem.

Wcześniej we wtorek szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrea Ammon powiedziała, że jak dotąd potwierdzono 42 zakażenia wariantem Omikron koronawirusa w 10 krajach UE. Przekazała, że potwierdzone infekcje mają przebieg "łagodny lub bezobjawowy".

Firmy turystyczne na świecie mogą stracić w rezultacie COVID-19 łącznie około 2 bilionów dolarów - wynika z szacunków Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) z siedzibą w Madrycie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
jest tam kto?
2 lata temu
ten artykuł to juz chyba nie aktualnty?
ZAKAZ LOTÓW
2 lata temu
ZAKAZ LOTÓW I TYLE. może przestanie się to rozprzestrzeniać!
BIURO LudzKOŚ...
2 lata temu
Hisz.anka też była jedną wielką ściemą.Szczypiorkowalo się trut.ą na potęgę a efekt był ogromny.Cel ten sam.
tom
2 lata temu
ludzie umierają od virusa i od szczepionek ale nikt o to nie dba. Plan utrzymania gospodarki na odpowiednim/zaplanowanym poziomie za to jest perfekcyjnie sterowany wykonany :) ale kto to widzi ...
Chore
2 lata temu
Przecież doktor, która odkryła nowy wariant powiedziała, że nikt w RPA na niego nie zmarł, jest bardziej zaraźliwy od Delty ale dużo łagodniejszy