Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Szansa dla Niemców, którzy skończyli w Polsce medycynę. "Rozwiązanie coraz bliżej"

130
Podziel się:

Setki Niemców studiowały w Polsce medycynę, płacąc za naukę dziesiątki tysięcy euro. Teraz jednak, przez zmianę przepisów, nie mogą znaleźć zatrudnienia w swoim kraju. Jednak niemieckie władze zapowiadają: rozwiązanie jest blisko. Środowisko lekarskie podkreśla, że na decyzję miała wpływ epidemia koronawirusa.

Niemcy mają zaproponować nowe rozwiązanie medykom po studiach w Polsce.
Niemcy mają zaproponować nowe rozwiązanie medykom po studiach w Polsce. (Forum, Anatol Chomicz / FORUM)

- Problem młodych niemieckich lekarzy może być niebawem rozwiązany - uważa Ursula Nonnemacher, minister zdrowia landu Brandenburgia.

Chodzi o setki Niemców, którzy wybrali naukę w polskich szkołach medycznych. Przez lata wybierali specjalne programy studiów (zwykle w języku angielskim), a po nauce wracali do Niemiec i mogli pracować jako medycy.

Zła zmiana

Zmieniło się to w 2019 r. Polska zwróciła się do Komisji Europejskiej o zmianę dyrektywy. W rezultacie dyplom zakończenia studiów nie gwarantuje już statusu lekarza - trzeba odbyć jeszcze 13-miesięczny staż i zdać egzamin końcowy. W przypadku polskiej uczelni - staż musi się odbyć w polskim szpitalu.

Niemcy po polskich akademiach medycznych jednak zwykle nie znali polskiego - zatem praca w polskim szpitalu była dla nich niemożliwa.

Zobacz także: Statistica – rynek samochodowy w Polsce

Absolwenci, którzy za studia w Polsce płacili nawet kilkadziesiąt tysięcy euro, w swoim kraju często nie mogli znaleźć pracy i lądowali na bezrobociu. Przez kilka miesięcy polskie i niemieckie resorty zdrowia dyskutowały, jak rozwiązać problem. Jednak bez większych sukcesów. Co się więc zmieniło?

Ursula Nonnemacher chce, by absolwenci medycyny zyskali teraz automatycznie możliwość wykonywania zawodu, a po 13 miesiącach mieliby zdać egzamin zawodowy już w Niemczech. To ma sprawić, że wszystko będzie zgodne z dyrektywą KE. Takie rozwiązanie już w tej chwili wprowadza inny przygraniczny land, Meklemburgia-Pomorze Przednie. Najwięcej lekarzy po studiach w Polsce jest jednak w Brandenburgii.

"Bo mamy epidemię"

Skąd ta zmiana? - Oczywiście ma to związek z koronawirusem. Niemcy też borykają się z epidemią, więc potrzebują jak najwięcej lekarzy do pracy - opowiada nam szczeciński lekarz, który jednak prosi o zachowanie anonimowości.

Tłumaczy, że do tej pory obserwowaliśmy "biurokratyczną wojenkę" pomiędzy Polską a Niemcami.

- Cierpieli oczywiście na tym młodzi medycy, ale też i pacjenci. Jednak z powodu koronawirusa sytuacja zrobiła się naprawdę poważna i Niemcy nie mogą sobie już pozwolić na to, by wykształceni lekarze byli na bezrobociu - dodaje.

Na całym biurokratycznym zamieszaniu cierpiały jednak również polskie uczelnie medyczne, a przede wszystkim Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. W tej chwili na uczelni studiuje ok. 300 Niemców.

- Przyznam, że nie wiem, co mam naszym studentom i absolwentom teraz powiedzieć. Kształcili się u nas, by pracować w niemieckich szpitalach. A teraz nie mogą tego robić i muszą korzystać z zasiłków dla bezrobotnych, by przeżyć - mówił w połowie lutego w rozmowie z money.pl prof. Leszek Domański, dziekan Wydziału Medycyny i Stomatologii PUM.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(130)
Dumny Polak
3 lata temu
Już niedługo i już niebawem, wszyscy w Europie będą musieli władać j polskim gdyż Polska będzie potęga gospodarcza i militarna a wszystko dzięki naszemu rządowi który spowodował ze nasz kraj wstaje z kolan . Jestem dumny jako Polak i ze władam tym zacnym językiem
Mr . Marko
3 lata temu
tyle czasu w Szczecinie w Polsce i nie nauczyć się Polskiego ??? ,🤔 żenuła
Nikt
4 lata temu
Takie pytanie : Jaki jest rzeczywisty całkowity koszt studiów medycznych bo te kilkadziesiąt tysięcy euro to chyba jakieś 10 do 15 procent ? Czy mamy nadwyżkę lekarzy i nie ma gdzie ich zatrudniać ? Dlaczego rząd niemiecki nie może zrefundować kosztu praktyki w polskim szpitalu skoro chce ich zatrudniać ?
Siara
4 lata temu
Niemcom nie bez powodu nie podobały się te polskie płatne studia medyczne, wiem dlaczego bo mam kolegę, który takie skończył.
Andrzej
4 lata temu
Obejrzyjcie końcówkę 13 odcinka ,,Stulecie winnych''. Przypomnijcie sobie jaki ten niemiecki naród był i jest.
...
Następna strona