Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Sześć wezwań do zapłaty i nic. Polska straci ponad 170 mln euro

33
Podziel się:

Sześć wezwań do zapłaty zaległych kar wysłała Polsce dotychczas Komisja Europejska. Jak donosi portal RMF24.pl, powołując się na rzecznika KE Christiana Wieganda, wkrótce rząd straci z tego powodu 174 miliony euro.

Sześć wezwań do zapłaty i nic. Polska straci ponad 170 mln euro
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (Getty Images, Omer Messinger)

Jak czytamy, chodzi o milion euro dziennie za niewykonanie środka tymczasowego zarządzonego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z procedurami dyscyplinarnymi w sądownictwie. "To te wezwania opiewają na łączną kwotę 174 milionów euro. Zostały one wysłane wczoraj" - wskazuje RMF24.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska w "karkołomnym szpagacie". Ekspert mówi wprost: te wyroki trzeba wykonać

Zaległe kary od TSUE. Polska straci 174 mln euro

Środki mają zostać potrącone w najbliższych tygodniach z należnych Polsce funduszy - ustalił portal. KE przesłała stronie polskiej sześć wezwań do zapłaty w okresie od 29 października 2022 do 20 kwietnia 2023. Informację tę potwierdził Christian Wiegand, rzecznik Komisji. Przypomnijmy, że od 21 kwietnia decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej kara zostanie zmniejszona do pół miliona euro dziennie.

W 2021 roku KE wniosła do TSUE skargę przeciwko Polsce o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, mającą na celu stwierdzenie, że określone zmiany w organizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce naruszają prawo unijne. Jak twierdziła KE, zmiany te wprowadziły zakaz badania przez jakikolwiek sąd krajowy spełniania wymogów Unii dotyczących niezawisłości i bezstronności sądów.

W toku trwającego postępowania Polska została zobowiązana postanowieniem wiceprezesa TSUE z 27 października 2021 roku do zapłaty na rzecz KE okresowej kary pieniężnej w wysokości miliona euro dziennie.

Wniosek i złagodzenie kary

10 marca 2023 r. Polska wystąpiła do TSUE z wnioskiem o uchylenie lub, tytułem ewentualnym, o zmianę postanowienia o nałożeniu na nią wspomnianej okresowej kary pieniężnej. Na poparcie tego wniosku Polska podniosła, że w konsekwencji wprowadzenia zmian w prawie zastosowała się w pełni do zobowiązań ciążących na niej na mocy środków tymczasowych.

Wziąwszy pod uwagę działania podjęte przez Polskę, w tym zniesienie Izby Dyscyplinarnej SN, TSUE zdecydował o obniżeniu kwoty okresowej kary pieniężnej.

"Naliczenie kar skończy się 5 czerwca. Wtedy TSUE wyda ostateczny wyrok w sprawie KE kontra Polska w związku z polską procedurą dyscyplinarną wobec sędziów" - przypomina RMF24.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
księgowy
10 miesięcy temu
Spoko. Morawiecki pokazał, że potrafi ogarnąć rachunki w odróżnieniu od Tuska, ktory ogarniał tylko niemiecką tresurę, haratanie w gałę, malowanie kominów i transfery w reklamówkach. Te kary TSUE , blokady KE, są z nawiązką niwelowane wzięciem pod lupę firm niemieckich, karami na śmieciarzy niemieckich i ich polskie sprzedajne słupy. A przy okazji pokazują swoją prawdziwą twarz UE i targowicka opozycja.
Hyży Rój
10 miesięcy temu
Tusk zmarnował 2 kadencje i 2 w opozycji na tresurę niemieckich lokajów i pomimo, że zafundował im pracę do śmierci dla dobra IV Rzeszy niczego nie nauczył. Arbait nac h frait więc zamiast tu lamentować o utraconych gruszkach na wierzbie brać się do roboty bo to już ostatnie miesiące pasożytnictwa opozycji. Piniędzy nie było, podatki płacili tylko najbiedniejsi, przemyt, produkcja faktur i paździerzowe państwo bezprawia, bezsilności no bo miało być tylko cieciem nocnym co drzemie dorabiając do śmieciowej pensji. Lepera który próbował upublicznić mafijna działalność PO i jej przybudówek finansowanych przez duet berlińsko-moskiewski dopadł seryjny samobójca. Ale za czyny przyjdzie czas rozliczeń i już widać strach w oczach Tuska i jego wielbicieli.
Hipokryzja
10 miesięcy temu
Oj tam, nie pozwolimy się szantażować. Honor jest ważniejszy od pieniędzy. Zabiorą z tego co dali /do 2027 r netto jesteśmy na plusie/ Kto daje i zabiera ten się w piekle poniewiera. A może pomylili się przy podziale i teraz robią korektę poprzez dyspozycyjnych sędziów TSUE. Ich niezależności nikt nie bada, wybierają ich politycy, wydają karykaturalne wyroki - krzywdzące niewinnych a to żadna sprawiedliwość tylko działalność mafijna - tam też są wyroki i kary. Racja jest po stronie rządu RP i wcześniej czy później UE wyjdzie to bokiem.
pis OUT
rok temu
W IMIE GŁUPOTY ZWANEJ PATRIOTYZMEM
Wrrrrrr 🤬
rok temu
Najdroższe zero na świecie, Zbigniew Zero...
...
Następna strona