Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Szkoła po nowemu. Oto co zmieni się od września

489
Podziel się:

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza zmiany prawa oświatowego, które obejmą m.in. wcześniejsze emerytury dla nauczycieli, zmniejszoną podstawę programową oraz nowe obowiązki szkolne dla uczniów z Ukrainy. Zmiany wejdą w życie 1 września 2024 roku.

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) planuje nowelizację prawa oświatowego
Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) planuje nowelizację prawa oświatowego (East News, Wojciech Olkusnik)

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) przygotowuje nowelizację prawa oświatowego, która wejdzie w życie 1 września 2024 roku. Główne zmiany obejmą wcześniejsze emerytury nauczycieli, zmniejszoną podstawę programową oraz obowiązek szkolny dla uczniów pochodzących z Ukrainy, jak informuje serwis Prawo.pl.

Jedną z kluczowych zmian dla nauczycieli jest przywrócenie możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Jednakże, jak zaznacza Prawo.pl, są pewne warunki. Po pierwsze, według wyliczeń ZUS, nauczyciel musi zgromadzić wystarczający kapitał, by otrzymać minimalne świadczenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zrobił biznes na urządzaniu piekła! Twórca Runmageddonu Jarosław Bieniecki w Biznes Klasie

Po drugie, skorzystanie z wcześniejszej emerytury może być mniej opłacalne, ponieważ związkowcy przewidują, że wysokość świadczenia będzie o 20-40 proc. niższa niż wynagrodzenie kompensacyjne.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz, podkreśla, że nauczyciel traci prawo do urlopu dla poratowania zdrowia, gdy zdecyduje się na wcześniejszą emeryturę. Dodatkowo, Broniarz zwraca uwagę, że taka sytuacja może przyczynić się do opuszczenia rynku pracy przez około 14,5 tysiąca nauczycieli w nadchodzących latach.

Zmiany w podstawie programowej

Kolejną istotną zmianą jest zmodyfikowanie podstawy programowej. Od 1 września 2024 roku uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych (liceum ogólnokształcące, technikum, branżowa szkoła I stopnia, branżowa szkoła II stopnia) będą realizować zmniejszony o około 20 proc. zakres treści nauczania. Dzięki temu nauczyciele i uczniowie zyskają więcej czasu na bardziej dogłębne realizowanie programu.

Zmiany, które wejdą w życie we wrześniu 2024 roku, są jedynie wstępną korektą istniejących przepisów. Właściwą reformę zaplanowano na 2026 rok, kiedy to nowa podstawa programowa ma zostać zaktualizowana, jak informuje Prawo.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
praca
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(489)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
W-w
9 miesięcy temu
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli to fikcja. Kto będzie wtedy pracował w szkole? Duchy?
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Yinj
10 miesięcy temu
Ludzie kupujcie stare podreczniki. Szczególnie te do przedmiotów ścisłych oraz historii i literatury i uczcie swoje dzieci w domu. Tylko to nam pozostało...
Lucy
10 miesięcy temu
Poproszę o 1000zl na nowe podręczniki do liceum. Miałam po starszym dziecku, teraz mają być wydania z 2024- jeszcze nie wydrukowane. Po 60-70zł za sztukę. Dziękujemy za zmiany, do niczego niepotrzebne (bo przecież któryś rozdział można było pominąć, skoro wypadł z programu). Ale przecież ktoś znajomy nowe władzy musiał znowu na tym zarobić.....
Oloooo
10 miesięcy temu
Mamy tumana za ministra . Moja córka do szkoły średniej według tej pani za książki wyjdzie prawie 900 zł . Czy dzieci nie mogą się uczyć rok po roku z tych samych książek jak kiedyś
...
Następna strona