Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Szpital pediatryczny tonie w długach. Prawie 400 mln zł na minusie

25
Podziel się:

Najpierw budowa, która kosztowała 550 mln zł, później nagrody za rozwiązania budowlane i uroczyste przecinanie wstęgi. Dziś, nieco ponad 3 lata później, prawie 400 mln zł długu i brak odpowiedzialnych za taki stan rzeczy.

Długi warszawskiego szpitala pediatrycznego sięgają już 400 mln zł
Długi warszawskiego szpitala pediatrycznego sięgają już 400 mln zł (East News, Mateusz Grochocki/East News)
bEJQBRZx

Historię Szpitala Pediatrycznego, prowadzonego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, opisuje piątkowy "Puls Biznesu".

Choć otwarty jesienią 2015 roku budynek był doceniany w konkursach m. in. za "nowoczesne technologie i funkcjonalność", to życie szybko zweryfikowało te oceny. Szczególnie w kwestii funkcjonalności.

"Niepraktyczny z punktu widzenia celu, do którego został stworzony" - napisała firma audytorska, która na zlecenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oceniły szpital pod względem architektonicznym. Co nie spodobało się audytorom? Przede wszystkim olbrzymie korytarze czy klatki schodowe, które w tego typu budynkach na pewno nie sa potrzebne.

bEJQBRZz
Zobacz także: Zobacz także: Tajemnica opuszczonego szpitala w Legnicy

Koszty utrzymania są bowiem duże, a liczba łóżek - niekoniecznie. W efekcie do prowadzenia działalności medycznej lub pod wynajem przeznaczone jest zaledwie 41 proc. całkowitej powierzchni budynku.

- Z całą pewnością w procesie projektowym optymalizacja powierzchni nie była celem nadrzędnym - mówi "PB" Marta Wojtach, rzeczniczka WUM.

bEJQBRZF

Sytuacja finansowa również daleka jest od optymalnej, także ze względu na opóźnienia np. w uruchomieniu bloku operacyjnego. Efekt? W połowie tego roku dług wyniósł w sumie prawie 382 mln zł. Gdy odniesiemy go do przychodów, to okaże się że ten nowoczesny szpital jest w trójce najbardziej zadłużonych w kraju.

Władze zapewniają, że podejmują działania, które mają pomóc szpitalowy wyjść z dramatycznej sytuacji. Chodzi m.in. o hurtowy zakup leków, obniżenie kosztów administracyjnych czy obsługi długu. Dzięki lepszej organizacji tańsze ma być również przeprowadzanie badań. To jednak wciąż za mało.

- Sytuacja jest głównie efektem niedoinwestowania służby zdrowia i nieuwzględniania przez NFZ specyficznego charakteru szpitali klinicznych - puentuje Marta Wojtach, rzeczniczka warszawskiego uniwersytetu.

bEJQBRZG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJQBSaa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
Księgowy
3 lata temu
Społeczeństwu trzeba powiedziec: nie stać nas na takie szpitale
Ordynator Mic...
3 lata temu
Może Owsik by coś przeznaczył, będzie żebrał wkrótce.
Gość
3 lata temu
Musi zmienić się najpierw mentalność lekarzy. Pompowanie większych pieniędzy na pewno nic nie zmieni
bEJQBSab
Mags
3 lata temu
Polskim szpitalom brakuje dobrze zorganizowanego zarzadzania poczawszy od manager, ksiegowych. Przeciez szpital na koniec miesiaca przygotowuje wychod I przychod wydatkow. Nie wazne jak duzy zastrzyk gotowki dostanie szpital I tak nie bedzie to dobrze zarzadzane.
Trzymam kciuk...
3 lata temu
Super szpital z ekstra obsługą. Byliśmy tam z córką i wszystko na wysokim poziomie.
...
Następna strona