Rada Przedsiębiorczości przypomina, że w maju 2024 na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy.
W sierpniu do projektu ustawy wprowadzono istotne zmiany, m.in. wykluczono możliwości świadczenia przez cudzoziemców pracy na podstawie umów cywilnoprawnych. Umowy zlecenia mają być dopuszczalne w przypadku pracowników sezonowych.
Przedsiębiorcy apelują do premiera ws. kluczowej zmiany
Rada Przedsiębiorców wskazuje, że przedstawiona propozycja jest szkodliwa dla przedsiębiorców, jak i samych cudzoziemców
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"W 2023 r. PKB naszego kraju wzrosło o zaledwie 0,2 proc.. W tym samym roku, zgodnie z badaniami agencji ONZ – UNHCR i Deloitte udział samych tylko Ukraińców w PKB naszego kraju to od 0,7 do 1,1 proc. Gdyby nie obywatele Ukrainy, to już w ubiegłym roku mielibyśmy recesję. W I półroczu 2023 r. wpływy ze składek ZUS wyniosły 148,4 mld zł i były o 17,6% wyższe niż w analogicznym okresie 2022 r., co jest również skutkiem napływu uchodźców z Ukrainy do naszego kraju" - czytamy w apelu Rada Przedsiębiorczości (forum współpracy przedstawicieli 9 największych organizacji reprezentujących przedsiębiorców i pracodawców w Polsce)
"Z szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że przy utrzymaniu aktualnych trendów demograficznych, do 2035 r. liczba pracowników może zmniejszyć się o 2,1 mln" - przekonują autorzy apelu.
Przedsiębiorcy uważają, że "proponowane rozwiązania negatywnie wpłyną na polską gospodarkę także dlatego, że Polska przestanie być krajem atrakcyjnym dla samych cudzoziemców, którzy wyjadą do innych krajów UE". Według nich zmiana ta "w sposób nieuzasadniony ogranicza swobodę zawierania umów".
Rada Przedsiębiorczości na koniec swojego pisma zwróciła się z apelem do "Pana Premiera oraz wszystkich przedstawicieli władzy ustawodawczej w Polsce o odrzucenie szkodliwych propozycji zmian, które uderzą w sytuację polskich przedsiębiorców, jak i samych pracowników oraz konsumentów".