Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Tadeusz Wrona zwolniony z PLL LOT. Sprawa trafi do sądu

1270
Podziel się:

PLL LOT czeka proces z legendą polskiego lotnictwa – przedstawiciel kapitana Tadeusza Wrony zapowiedział pozew przeciwko przewoźnikowi za zwolnienie pilota i odmowę wypłaty należnej odprawy.

Niemal 8 lat temu kapitan Wrona lądował awaryjnie na warszawskim Okęciu.
Niemal 8 lat temu kapitan Wrona lądował awaryjnie na warszawskim Okęciu. (SPL/East News, .)

Tadeusz Wrona – to nazwisko pod koniec 2011 r. znali niemal wszyscy Polacy. Pilot lotu LO016 z Newark pod Nowym Jorkiem do Warszawy zdołał 1 listopada tamtego roku bezpiecznie wylądować na stołecznym lotnisku, choć w Boeingu 767 nie wysunęło się podwozie. Żadnej z 231 osób obecnych na pokładzie nic się nie stało.

Tamto awaryjne lądowanie pokazywały wówczas wszystkie stacje telewizyjne – nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Dziś, jak donosi TVN24.pl, pilot, który w PLL LOT pracował od 1981 r. otrzymał 15 lipca wypowiedzenie. Dzień po powrocie ze zwolnienia lekarskiego związanego z zabiegiem na sercu, a zarazem dzień przed 65. urodzinami.

Zobacz także: LOT chce dorzucić do budowy CPK. "Ten biznes się opłaca"

I właśnie wiek biuro prasowe PLL LOT wskazało jako powód zwolnienia pilota. "Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego piloci po osiągnięciu określonego wieku mają zakaz uczestniczenia w zarobkowym transporcie lotniczym. Przepisy nie pozwalają osobom powyżej 65. roku życia na pełnienie funkcji pilota statku powietrznego" – napisał Michał Czarnicki w odpowiedzi na pytanie TVN24.pl.

Z takim stawianiem sprawy nie zgadza się jednak Antoni Kania-Sieniawski, który reprezentuje pilota. Jak wskazuje, wiek emerytalny był jedynie "przyczyną pozorną", bo regulacje UE nie są źródłem polskiego prawa pracy.

Co istotne, narodowy przewoźnik odmówił wypłacenia kapitanowi Tadeuszowi Wronie należnych pieniędzy za trzy miesiące okresu wypowiedzenia.

- Sprawa znajdzie swój finał w sądzie - zapowiedział mecenas Kania-Sieniawski.

Zwolnienie Tadeusza Wrony to nie pierwsze zatargi PLL LOT pod kierownictwem Rafała Milczarskiego z prawem pracy. W końcu strajk z 2018 r. dotyczył właśnie warunków pracy, które personelowi pokładowemu narzuciła firma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1270)
PATRICK
4 lata temu
DAĆ ODPRAWĘ I NIECH ODPOCZYWA NA EMERYTURCE 65 LAT JAKO PILOT TO JUZ WYSTARCZY ZDROWIE JUŻ NIE TE ALE PILOT BYŁ DOBRY GDYBY NIE PIS TUSK LOT BY SPRZEDAŁ MERKEL TAKA PRAWDA
Samotny wilk
4 lata temu
SKANDAL I WSTYD ZEBY TAK POTRAKTOWAC CZLOWIEKA KTURY BARDZO DOBRZE PRACOWAL DLA KRAJU I LUDZI
Mig 15
5 lata temu
W Polsce w wieku 65 lat przechodzi sie na emeryturę,nawet jak jest sie generałem .
gość
5 lata temu
Po to jest określony wiek emerytalny,żeby iść na emeryturę,nie można blokować miejsc pracy młodym.Po 65 roku życia koncentracja jest słabsza,takie jest życie
mm
5 lata temu
Najpierw okrzyknięto gościa bohaterem, a potem po cichu zwolniono. Prawdopodobnie już go ponownie zatrudniono. Takie rzeczy tylko w Polsce. A te wypowiedzi? Kim my jesteśmy , okropny naród.
...
Następna strona