Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Tak może wyglądać dom do 70 m2. Są już dostępne bezpłatne projekty

49
Podziel się:

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnił pierwsze bezpłatne 22 projekty domów do 70 metrów kwadratowych. Takie nieruchomości można wybudować bez konieczności uzyskiwania pozwolenia, wystarczy zgłoszenie w urzędzie.

Tak może wyglądać dom do 70 m2. Są już dostępne bezpłatne projekty
Tak mogą wyglądać domy 70 mkw. (gunb.gov.pl)

Jak będą wyglądać domy do 70 mkw.? Dzięki konkursowi ogłoszonemu przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podpisano umowy z 24 laureatami. W ich efekcie powstanie 70 bezpłatnych projektów takich domów z różnymi wariantami. Urząd na swojej stronie opublikował pierwsze 22 projekty.

- Zgodnie z założeniami konkursu, projekty te zapewnią uniwersalność rozwiązań dostępnych dla inwestora — mówi Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Urząd dodaje, że "wyłonione projekty mają szansę podnieść jakość estetyczną polskiego krajobrazu, zwiększyć harmonię i ład przestrzeni z zabudową indywidualną"

Tak mogą wyglądać domy 70 mkw.

Dom do 70 mkw. bez formalności

Zgodnie z nowymi przepisami, każdy może wybudować 70-metrowy lub mniejszy dom na uproszczonych zasadach, bez konieczności pozyskiwania pozwolenia na budowę. Warunkiem jest oczywiście to, że inwestycja ma służyć zaspokojeniu jego własnych potrzeb mieszkaniowych.

Znowelizowane Prawo budowlane stanowi, że na podstawie samego zgłoszenia można wznieść nie więcej niż dwukondygnacyjny budynek mieszkalny jednorodzinny. To jednak nie koniec zmian.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Dom kopułowy za 330 tys. zł pod klucz. Właściciel zbudował go sam

Prawo budowlane. Rząd zapowiada kolejne zmiany

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział w poniedziałek ustawę likwidującą pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych niezależnie od powierzchni użytkowej.

- Dzisiaj to wygląda tak, że stosy segregatorów zawozi się do urzędów i oczekuje się, że każda strona, każde kilkaset tysięcy stron, będzie tam zweryfikowane i być może urząd coś zobaczy albo nie. Natomiast po zmianach będzie tak, że odpowiedzialność za proces budowlany bierze ten, który przygotował projekt — czyli architekt, i ten, który nadzoruje budowę — czyli kierownik budowy. I to oni biorą odpowiedzialność za proces. Urząd, urzędnik będzie weryfikował w stanie jakimś krytycznym, jakiejś niepewności - powiedział minister.

Buda ocenił, że dzięki nowym przepisom uda się zaoszczędzić czas, nawet kilka miesięcy w skali całego okresu budowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Paulina
2 miesiące temu
Jak się budowaliśmy to nie byłam pozytywnie nastawiona do dwóch kondygnacji. Zawsze mieszkałam w takim parterowym domku i było mi ciężko sobie wyobrazić latanie z góry na dół, ale teraz mam takie kręcone schody z dolle i czuje się jak królowa chodząc po nich haha Także jak się budować to warto postawić na dodatkowe piętro :)
gbur
2 miesiące temu
mieszkam na 52 m² i jest mi wygodnie, no ale mam sąsiadów kret,,, ow za ścianą i spać nie dają to się chyba zdecyduje. 18 metrów więcej, to zrobię sypialnię pieskom.
obajtek
2 miesiące temu
zakupił działki rolne na Mazurach oczywiście z linią brzegową. Teraz postawi bez zezwolenia 50 takich domków i mogą znieść ustawę.
jesli bez poz...
2 miesiące temu
mogę sobie na mojej działce na Mazurach postawić dom? bo do tej pory niestety nie mozna było uzyskać zgody.
praktykujący ...
2 miesiące temu
Hasło że można zbudować dom bez pozwolenia na budowę to wprowadzanie w błąd. Trzeba zrobić procedurę zgłoszenia budowy a to taka sama papierkologia jak przy pozwoleniu, trzeba mieć 1 sztukę projektu, wypisać wniosek, oświadczenie, mieć warunki zabudowy albo zgodność projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, mapę do celów projektowych wykonaną przez geodetę, trzeba załatwić warunki przyłączenia do mediów. Procedura zgłoszenia w urzędzie potrwa 21dni. Przy pozwoleniu na budowę 30-60dni i 3 egzemplarze projektu oraz pozostałe papiery jak wyżej i to taka różnica. Minister Buda w cytowanej wypowiedzi "jak to dzisiaj wygląda" to chyba guzik widział i wie. Niezależnie od procedury urzędnik nie bierze żadnej odpowiedzialności za projekt i niezależnie od procedury urzędnik musi sprawdzić zawartość dokumentacji projektowej pod kątem zgodności z rozporządzeniem o zawartości projektu. Sprawdza czy są wszystkie dokumenty, podpisy i pieczątki a nie to co jest zaprojektowane - nie sprawdza rysunków projektowych bo nie ma do tego upoważnienia i zawsze ale to zawsze musi znaleźć choćby błahostkę by wysłać decyzje o uzupełnieniu. Jeśli przepuści projekt bez uzupełnienia to tak jakby projektu nie sprawdził. Do tego trzeba dodać że prawo mamy jedno ale jego interpretację w urzędzie czy starostwie mamy dowolną i zależną tylko i wyłącznie od urzędnika. Ludzie nie znają się na tych procedurach i dodatkowo mami się ich hasłami że bez pozwolenia będą budować.
...
Następna strona