Jak będą wyglądać domy do 70 mkw.? Dzięki konkursowi ogłoszonemu przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podpisano umowy z 24 laureatami. W ich efekcie powstanie 70 bezpłatnych projektów takich domów z różnymi wariantami. Urząd na swojej stronie opublikował pierwsze 22 projekty.
- Zgodnie z założeniami konkursu, projekty te zapewnią uniwersalność rozwiązań dostępnych dla inwestora — mówi Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Urząd dodaje, że "wyłonione projekty mają szansę podnieść jakość estetyczną polskiego krajobrazu, zwiększyć harmonię i ład przestrzeni z zabudową indywidualną"
Tak mogą wyglądać domy 70 mkw.
Dom do 70 mkw. bez formalności
Zgodnie z nowymi przepisami, każdy może wybudować 70-metrowy lub mniejszy dom na uproszczonych zasadach, bez konieczności pozyskiwania pozwolenia na budowę. Warunkiem jest oczywiście to, że inwestycja ma służyć zaspokojeniu jego własnych potrzeb mieszkaniowych.
Znowelizowane Prawo budowlane stanowi, że na podstawie samego zgłoszenia można wznieść nie więcej niż dwukondygnacyjny budynek mieszkalny jednorodzinny. To jednak nie koniec zmian.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prawo budowlane. Rząd zapowiada kolejne zmiany
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział w poniedziałek ustawę likwidującą pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych niezależnie od powierzchni użytkowej.
- Dzisiaj to wygląda tak, że stosy segregatorów zawozi się do urzędów i oczekuje się, że każda strona, każde kilkaset tysięcy stron, będzie tam zweryfikowane i być może urząd coś zobaczy albo nie. Natomiast po zmianach będzie tak, że odpowiedzialność za proces budowlany bierze ten, który przygotował projekt — czyli architekt, i ten, który nadzoruje budowę — czyli kierownik budowy. I to oni biorą odpowiedzialność za proces. Urząd, urzędnik będzie weryfikował w stanie jakimś krytycznym, jakiejś niepewności - powiedział minister.
Buda ocenił, że dzięki nowym przepisom uda się zaoszczędzić czas, nawet kilka miesięcy w skali całego okresu budowy.