Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Tak Polska pomaga Ukrainie. Kwota robi wrażenie

Podziel się:

Według ostrożnych szacunków polskie wsparcie dla Ukraińców i Ukrainy może mieć wartość nawet 40 mld zł. Z tego 15,9 mld zł to pomoc publiczna - pisze "Rzeczpospolita". Dziennik wylicza, że na 9-10 mld zł szacowane jest prywatne wsparcie tylko w trzech pierwszych miesiącach po wybuchu wojny.

Tak Polska pomaga Ukrainie. Kwota robi wrażenie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z premierem Mateuszem Morawieckim (Getty, 2022 Getty Images)

"Do dziś ta kwota urosła o kolejnych kilka miliardów. Pomoc wojskowa to co najmniej 8,5 mld zł. A przecież pieniądze to nie wszystko" - pisze "Rz".

Oto jak Polska pomaga Ukrainie

Gazeta przypomina, że w pierwszej chwili ciężar pomocy wzięli na siebie zwykli obywatele. "Szacuje się, że w pomoc uciekinierom w mniejszym lub większym zakresie zaangażowało się 77 proc. Polaków. Aż 7 proc. przyjęło ich we własnych domach" - czytamy w "Rz".

Gazeta podkreśla, że z Polski szerokim strumieniem płynie też pomoc militarna. "Portal Ukraine Support Tracker Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii szacuje deklarowane przez Polskę wsparcie na uzbrojenie ukraińskiej armii na 1,82 mld euro, co daje nam czwartą pozycję na liście wspierających" - podkreśla "Rz".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie tłumaczą porażki. "Wymyślili, że walczą z NATO"

Zaznacza, że największe wsparcie finansowe zadeklarowały USA (22,86 mld euro), potem Wielka Brytania (4,13 mld euro) i Niemcy (2,34 mld euro). Dla porównania, władze Unii Europejskiej zadeklarowały dotychczas wsparcie wojskowe dla Ukrainy warte 3,1 mld euro

Będą miliardy euro dla Ukrainy

Parlament Europejski zgodził się na przekazanie Ukrainie pakietu pomocowego w wysokości 18 mld euro. Pieniądze w 2023 r. mają zostać wykorzystane na sfinansowanie najpilniejszych potrzeb Ukrainy, w tym na odbudowę infrastruktury krytycznej po rosyjskich atakach.

Wiadomo, że długoterminowy kredyt dla Kijowa, który zostanie udzielony na preferencyjnych warunkach, pokryje m.in. prowadzenie szpitali, szkół i zapewnianie uchodźcom mieszkań. Ma również pomóc w utrzymaniu stabilności makroekonomicznej i odbudowie infrastruktury na Ukrainie, która jest nieustannie atakowana przez wojska rosyjskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP