Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa 2.0. Prezydent podpisał ustawę

261
Podziel się

Andrzej Duda podpisał ustawę o tzw. tarczy antykryzysowej dot. szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Andrzej Duda podpisał ustawę dzień wcześniej przyjętą w sejmie.
Andrzej Duda podpisał ustawę dzień wcześniej przyjętą w sejmie. (KPRP, Kancelaria Prezydenta)
bDRZUObV

Rozwiązania zawarte w nowej ustawie mają pomóc przedsiębiorcom w czasie epidemii.
Sejm przyjął założenia rozszerzenia tarczy kryzysowej, czyli wersję 1.1 pakietu pomocowego w czwartek, a już następnego dnia swój podpis pod ustawą złożył prezydent Andrzej Duda.

O całości zmian w pakiecie pomocowym dla firm przeczytasz tutaj.

Ustawa uwzględnia część poprawek Senatu. Z pośród zgłoszonych 95 poprawek Sejm poparł 45 uwag senatorów. Główne te, które usprawnią wprowadzenie tzw. tarczy finansowej i stworzą mechanizmy, które pozwolą Polskiemu Funduszowi Rozwoju na uruchomienie tego programu pomocowego.

bDRZUObX

Wśród przepisów znalazł się zapis, który zapewnia, że pieniądze otrzymane z tarczy finansowej nie podlegają egzekucji sądowej lub administracyjnej. Inny pozwala PFR emitować obligacje.

Inna przyjęta poprawka przewiduje rozciągnięcie tzw. tarczy na firmy, które zostały założone od 1 lutego do 1 kwietnia. Tę propozycję zapowiedział podczas konferencji jeszcze przed posiedzeniem Senatu minister w KPRM Łukasz Schreiber.

Sejm przyjął także poprawkę, która przewiduje, że przychody z tytułu umorzenia pożyczki nie będą opodatkowane. Posłowie spojrzeli przychylnie również na możliwość pracy zdalnej dla organów samorządowych oraz na przedłużenie kadencji prezesów związków sportowych do 30 czerwca 2021, ale nie dłużej niż do 30 września 2021 roku.

bDRZUOcd

Zmiany w ZUS

Tarcza antykryzysowa w pierwszej wersji, która zaczęła obowiązywać 1 kwietnia 2020 r., zakładała 3-miesięczne zwolnienie opłat ze składek ZUS dla samozatrudnionych oraz firm zatrudniających maksymalnie 9 pracowników.

Zobacz także: Zobacz: Tarcza antykryzysowa i finansowa. Belka: pieniądze w większości wirtualne

Do najważniejszych zmian w ramach tarczy 1.1 zaliczyć należy rozszerzenie zwolnienia z płatności składek ZUS o większe firmy - mogą to zrobić przedsiębiorstwa zatrudniające do 49 osób (wcześniej było to 9 osób). O szczegółach tego rozwiązania przeczytasz tutaj.

bDRZUOce

Postojowe

Do tego dochodzą zmiany dotyczące utrzymania płynności finansowej przedsiębiorstw oraz utrzymania miejsc pracy. A także wydłużenie postojowego dla samozatrudnionych i pracowników na umowach cywilnoprawnych (zlecenie, dzieło).

Świadczenia w kwocie 2 tys. zł dla samozatrudnionych oraz osób na umowach cywilnoprawnych, zostaje wydłużona do 3 miesięcy. Pierwotnie wsparcie miało być udzielone na okres 1 miesiąca. O szczegółach tego rozwiązania przeczytasz tutaj.

bDRZUOcf

Dokładna wysokość świadczenia to 2080 zł, co stanowi 80 proc. pensji minimalnej. Co najważniejsze - świadczenie jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane, więc beneficjenci już na rękę dostaną owe 2080 zł. W przypadku samozatrudnionych istnieje limit przychodu. W miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie może być wyższy niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS. Obecnie to kwota 15 681 zł.

Zasiłki dla rolników i dopłaty dla pracowników NGO

Rozszerzenie tarczy antykryzysowej zakłada również wprowadzenie zasiłku dla rolników i pracujących z nimi domowników. Pojawiła się także nowelizacja rozszerzająca dopłaty do wynagrodzeń pracowników. Wnioskować o to będą mogły tzw. NGO-sy, czyli organizacje pozarządowe (inaczej organizacje pożytku publicznego, tj. fundacje i stowarzyszenia). O szczegółach tego rozwiązania przeczytasz tutaj.

Głównie dotyczy to rozwiązania 40-40-20, czyli obniżenia wymiaru etatu o 20 proc. przy utrzymaniu zatrudnienia. Pozostałe 80 proc. zapłacą po połowie (po 40 proc.) pracodawca i państwo.

bDRZUOcg

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDRZUOcy
KOMENTARZE
(261)
szenzi
12 miesięcy temu
A niby co to kogo obchodzi co ów gostek trzyma w łapkach! Ważne, że potrafi trzymać długopis! Do tej pory i tak podpisał wiele różnej maści badziewia!
Haha
12 miesięcy temu
szkoda czytać artykułu bo wiadomo co znaczy długopis w ręce...!
Gdzie maska
12 miesięcy temu
Z czego on się zn )_w cieszy !
bDRZUOcz
Jan
12 miesięcy temu
Jaki Duda zadowolony, że Kaczyński pozwolił mu podpisać umowę!
Xxx
12 miesięcy temu
Ten gostek podpisze nawet swój wyrok śmierci . Żałosny prezydent a może lepiej adiunkt prezesa .
...
Następna strona