Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Kto nie musi płacić ZUS? Dla kogo postojowe? Oto zmiany w Tarczy Antykryzysowej

88
Podziel się:

Co nowego w tarczy antykryzysowej? Jak zawiesić składki ZUS? Kto może liczyć na wypłatę postojowego? Wszystko najważniejsze co dotyczy rozszerzenia tarczy antykryzysowej, znajdziesz w specjalnym poradniku money.pl.

Tarcza antykryzysowa 1.1 - najważniejsze zmiany. Poradnik money.pl
Tarcza antykryzysowa 1.1 - najważniejsze zmiany. Poradnik money.pl (KPRM)

Nowelizacja tarczy antykryzysowej to łącznie kilkadziesiąt nowych pozycji w rządowej specustawie. Do najważniejszych zmian zaliczyć można rozszerzenie zwolnienia z płatności składek ZUS o większe firmy - mogą to zrobić przedsiębiorstwa zatrudniające do 49 osób (wcześniej było to 9 osób).

Do tego dochodzą zmiany dotyczące utrzymania płynności finansowej przedsiębiorstw oraz utrzymania miejsc pracy. A także wydłużenie postojowego dla samozatrudnionych i pracowników na umowach cywilnoprawnych (zlecenie, dzieło), ale to nie wszystko. Poniżej wskazujemy, kogo dokładnie obejmują najważniejsze zmiany i wyjaśniamy jak z nich skorzystać.

Zniesienie ZUS rozszerzone

Tarcza antykryzysowa w pierwszej wersji, która obowiązuje od 1 kwietnia 2020 r., zakładała 3-miesięczne zwolnienie opłat ze składek ZUS dla samozatrudnionych oraz firm zatrudniających maksymalnie 9 pracowników. Limit rozszerzono, obowiązuje już nie tylko mikro, ale i małe firmy. Z rozwiązania skorzystają podmioty zatrudniające maksymalnie 49 pracowników.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/lukasz-szumowski-6217008534210177c">Szumowski</a> o wygaśnięciu epidemii. "Może w grudniu, może za 1,5 roku"

Państwo pokryje połowę (50 proc.) składek na ZUS (łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej) takim przedsiębiorstwom, jednak pod warunkiem, że w tym okresie utrzymają zatrudnienie.

Zwolnienie dotyczy składek zarówno za przedsiębiorcę, jak i pracujące dla niego osoby. Z 3-miesięcznych wakacji składkowych w ZUS-ie skorzystają także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł, którzy opłacają składki tylko za siebie.

Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP, FEP. Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych.

Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia i osoby z nimi współpracujące zachowują prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym na 1 lutego 2020 r.

Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS.

Do otrzymania wsparcia realizowanego przez ZUS w ramach tarczy antykryzysowej trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Wszystkie są dostępne na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS oraz na stronie www.zus.pl. Składać można je również w wersji elektronicznej.

Dłuższe postojowe

Wypłata tzw. postojowego, czyli świadczenia w kwocie 2 tys. zł dla samozatrudnionych oraz osób na umowach cywilnoprawnych, zostaje wydłużona do 3 miesięcy. Pierwotnie wsparcie miało być udzielone na okres 1 miesiąca.

Dokładna wysokość świadczenia to 2080 zł, co stanowi 80 proc. pensji minimalnej. Co najważniejsze - świadczenie jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane, więc beneficjenci już na rękę dostaną owe 2080 zł.

W przypadku samozatrudnionych istnieje limit przychodu. W miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie może być wyższy niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS. Obecnie to kwota 15 681 zł.

Firma musi też funkcjonować najpóźniej od 31 stycznia 2020 r., a przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca jeszcze wcześniejszego.

Dla przykładu, jeśli wniosek będzie składany w kwietniu, a firma w lutym wygenerowała przychód na poziomie 10 tys. zł, to w marcu musi sięgać maksymalnie 8,5 tys. zł, by móc otrzymać wypłatę postojowego.

Nie ma obowiązku zawieszania działalności, ale jest taka możliwość. Świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia br., jeżeli przychód z działalności z poprzedniego miesiąca nie przekroczył 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

W przypadku osób na umowach cywilnoprawnych (umowy zlecenia, agencyjne, o dzieło), jeśli suma przychodów z takich umów w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekracza 1299,99 zł (czyli mniej niż połowa płacy minimalnej) to świadczenie wypłacane jest dokładnie w takiej kwocie, jaka wyszła we wskazanym miesiącu.

Kwota 2080 zł na rękę trafi do osób, które zarobiły minimum 1300 zł, ale ich przychód nie przekracza 300 proc. średniej krajowej w poprzednim kwartale, co obecnie jest równe kwocie 15 681 zł, ale może się zmieniać w zależności od miesiąca, w którym wniosek będzie składany.

Podobnie jak w poprzednim rozwiązaniu, to również realizuje ZUS, więc wymagane jest złożenie odpowiedniego wniosku, który dostępny jest na www.zus.pl.

Zasiłek dla rolników objętych kwarantanną

Rozszerzenie tarczy antykryzysowej zakłada również wprowadzenie zasiłku dla rolników i pracujących z nimi domowników. Dla ułatwienia i bezpieczeństwa również rolnicy będą mogli skorzystać z tego rozwiązania, nie wychodząc z domu. Za realizację tego rozwiązania odpowiada KRUS.

Mogą liczyć na zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (1300 zł), jeśli są poddani obowiązkowej kwarantannie lub przebywają w szpitalu w związku z koronawirusem i nie mogą przez to wykonywać swojej pracy.

Organizacje pozarządowe

W tarczy antykryzysowej 1.1 pojawiła się także nowelizacja rozszerzająca dopłaty do wynagrodzeń pracowników. Wnioskować o to będą mogły tzw. NGO-sy, czyli organizacje pozarządowe (inaczej organizacje pożytku publicznego, tj. fundacje i stowarzyszenia).

"Organizacje pozarządowe, pożytku publicznego i zajmujące się wolontariatem będą mogły skorzystać ze wsparcia na rzecz ochrony miejsc pracy, jakie oferuje państwo" - informuje rząd.

Głównie dotyczy to rozwiązania 40-40-20, czyli obniżenia wymiaru etatu o 20 proc. przy utrzymaniu zatrudnienia. Pozostałe 80 proc. zapłacą po połowie (po 40 proc.) pracodawca i państwo.

Zabezpieczenie przed egzekucją

Pojawił się też zapis dotyczący zabezpieczenia przed egzekucją środków finansowych służących powstrzymaniu choroby COVID-19.

Jak uzasadnia to rząd, jeśli Ty lub Twoja firma przeznaczacie środki finansowe na walkę z koronawirusem, nie będą one podlegały egzekucji w ramach:

  • postępowania cywilnego,
  • czynności komorników sądowych,
  • administracyjnych organów egzekucyjnych.

Wraz z uruchomieniem tarczy antykryzysowej działać zaczęła dedykowana jej publiczna strona internetowa. Można na niej znaleźć wszelkie informacje związane z mechanizmami i narzędziami obowiązującymi w ramach specustawy. Wystarczy KLIKNĄĆ TU.

Tarcza Antykryzysowa to pakiet rozwiązań, który ma pomóc polskim firmom i ich pracownikom w przejściu przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Nowe przepisy obowiązują od 1 kwietnia, 7 kwietnia rząd przyjął projekt rozszerzenia tarczy antykryzysowej, ten trafił do parlamentu. Zapowiadane są kolejne rozszerzenia specustawy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(88)
Luqash
3 lata temu
Dziwna sprawa z tym postojowym ponieważ osoby pracujące w tej samej firmie co ja, tylko że w formie samozatrudnienia chodzą normalnie do pracy, wystawiają fakturę za usługę "pracodawcy", są zwolnieni ze składki ZUS a jednocześnie pobierają ten zasiłek. Jaki tu postój? Dodatkowo dostają 5 tyś zł bezzwrotnej pożyczki z urzędu pracy, a ja zmniejszony etat do 3/4 przy tym samym nakładzie pracy i oczywiście mniejsza wypłata. Czy tylko ja czegoś nie rozumiem???
40i4
3 lata temu
Chryste co za biurokracja...
nim
3 lata temu
po co trujecie o tej "pomocy" 40+40+20, która drobnym drukiem wyklucza bezzwrotność mikropożyczki 5000 zł. Lepiej zawnioskować o dopłatę do nieobniżonej pensji
Karo
3 lata temu
A ci, ktorzy maja dzialanosc od 1.02? Dlaczego sa w gorszej sytuacji wzgledem tych, co zalozyli ja dzien wczesniej?
Ryszard
3 lata temu
Przy przychodzie 15681zł brutto w przypadku samozatrudnionych prowadzących działalność handlową z marżą od 5-15%- max - zysk do opodatkowania wynosi 1910zł,po opodatkowaniu to jest ok. 1605zł czyli w sam raz na zapłacenie ZUS z którego wg nowych przepisów te osoby nie są zwolnione, przy niższych marżach trzeba jeszcze sporo dopłacić.Pomijam fakt,że większość firm ma jeszcze inne koszty typu czynsze , pensje pracowników opłaty za energię itp. a w obecnej sytuacji handel za wyjątkiem art. spożywczych i lekarstw kuleje.Jakoś nie widzę, żeby obecne przepisy mogły w czymkolwiek pomóc.
...
Następna strona