Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa 3.0. Sejm zdecydował

359
Podziel się

Sejm przyjął rządowy projekt aktualizacji tzw. tarczy antykryzysowej do wersji 3.0. Zakłada ona m.in. rozszerzenie zakresu osób zwolnionych ze składek ZUS. Zmienia również zasady dotyczące tzw. czerwcowych emerytur. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Tarcza antykryzysowa 3.0 została przyjęta przez Sejm.
Tarcza antykryzysowa 3.0 została przyjęta przez Sejm. (PAP)
bEqKJPnV

Nie było niespodzianki i Sejm przyjął rządową ustawę aktualizującą tarczę antykryzysową do wersji 3.0. Za przyjęciem głosowało 233 posłów, przeciwko - 212, a 11 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu. Wyższa izba zadecyduje, czy zaproponować poprawki, czy przyjąć ustawę bez nich. Senatorowie mogą także zarekomendować odrzucenie ustawy w całości.

- Mamy w Polsce i na świecie epidemię. To jest trzecia ustawa, przy której mówicie, że pomagacie Polakom. Że walczycie z epidemią i skutkami gospodarczymi epidemii. A co jest w tej ustawie? Nic dla Polaków - ocenił z mównicy sejmowej Jarosław Urbaniak z Koalicji Obywatelskiej. - A za to co jest? Ano szeroki dostęp do naszych danych osobowych - dodał.

- To ja zacznę trochę inaczej. Zacznę od podziękowań dla tych, którzy pracowali nad tą ustawą w Komisji Finansów Publicznych, z panem przewodniczącym z prawej strony sali. Ale także dla tych z opozycji - odparł Łukasz Schreiber z PiS. - Z drugiej strony muszę zadać pytanie: skąd u państwa jest tyle złej woli? - dodał.

bEqKJPnX
Zobacz także: Zobacz też: Tarcza finansowa już działa. "To przyzwoite pieniądze"

Do ustawy zgłoszone zostały 72 poprawki. Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała przyjęcie dziesięciu z nich.

Co ciekawe, komisja zaopiniowała pozytywnie poprawkę Koalicji Obywatelskiej zwiększającą zasiłek bazowy dla bezrobotnych z poziomu 800 złotych brutto do wysokości 1800 złotych brutto. Zaskakujące jest to o tyle, że do tej poprawki rząd nie był przychylny. A zazwyczaj negatywne stanowisko przedstawicieli rządu przekładało się na negatywną opinię komisji. Na sali sejmowej posłowie partii rządzącej pomyłkę skorygowali i odrzucili poprawkę w stosunku 213 do 238. Sześć osób wstrzymało się od głosu.

bEqKJPod

Kolejny raz przepadł też pomysł Koalicji Polskiej PSL-Kukiz'15, który zakłada utworzenie Funduszu Płynności. Ludowcy chcieliby, żeby działał on jako wydzielony rachunek pieniężny w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego, a zasilany byłby środkami ze sprzedaży specjalnych obligacji COVID-19. Te z kolei miałyby być emitowane dwa razy w miesiącu w trakcie epidemii, a ich gwarancję zapewniłby resort finansów.

Zjednoczona Prawica nie spojrzała przychylnym okiem na pomysł przeprowadzania testów na obecność koronawirusa u pracowników służby zdrowia. Tym razem opozycja pod tę poprawkę podciągnęła także osoby przebywające w domach opieki społecznej. Taki sam los spotkał poprawkę przyznającą dodatek w wysokości 1500 złotych pracownikom szpitali, domów pomocy społecznej i pracownikom socjalnym.

Posłowie nie zgodzili się, by świadczenie wypłacane rodzicom z powodu zamknięcia szkół, było rozciągnięte na dzieci do 12. roku życia. Obecne przepisy przewidują, że wypłaca się je wyłącznie opiekunom pociech do 8. roku życia.

bEqKJPoe

Sejm odrzucił także pomysł Konfederacji, który zakładał odroczenie do 1 lipca 2022 roku wejścia w życie tzw. podatku cukrowego. Taki sam los czekał poprawkę zawieszającą zakaz handlu w niedzielę.

Tarcza antykryzysowa 3.0. Jakie zmiany?

Z punktu widzenia przedsiębiorców, najważniejsza zmiana dotyczy składek ZUS. Przypomnijmy, że obecne zapisy tarczy antykryzysowej zwalniają z ich opłacania wszystkich przedsiębiorców, którzy zatrudniają do 49 pracowników. Jednak, by skorzystać ze zwolnienia, ich przychód nie może przekraczać limitu 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Oznacza to, że zwolnienie przysługiwało tym, którzy nie notowali przychodu wyższego niż ok. 16 tys. złotych.

bEqKJPof

Tzw. tarcza antykryzysowa 3.0 w swoich zapisach zakłada rozszerzenie tego zwolnienia. Przedsiębiorcy będą mogli przestać płacić składki ZUS, jeżeli ich przychód przekracza 300 proc., ale dochód nie jest wyższy niż 7 tys. złotych. Ulga dotyczy tylko dwóch miesięcy. Mowa o składkach za kwiecień i maj.

Zmienią się także zasady naliczania tzw. czerwcowych emerytur. Zapisy tarczy antykryzysowej 3.0 przewidują bowiem, że w przypadku czerwcowych wniosków do ustalenia wysokości emerytury będą wykorzystywane zasady funkcjonujące w maju bieżącego roku. Ale tylko w przypadku jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego.

Zmiany przygotowane zostały także dla samotnych rodziców. Rządowy projekt zakłada podniesienie kwoty kryterium dochodowego w funduszu alimentacyjnym do wysokości 900 zł oraz wprowadzenie zasady "złotówka za złotówkę", jeżeli dochód przekracza ten próg.

bEqKJPog

Do tego w kolejnej odsłonie tarczy antykryzysowej znalazły się zapisy, które przewidują, że Polski Instytut Sztuki Filmowej otrzyma zastrzyk gotówki od gigantów streamingowych. Takie spółki jak m.in. Netflix, Amazon, Apple, CDA.pl, Polsat oraz TVN wpłacą na konto PISF 1,5 proc. przychodu swoich platform. PISF ma otrzymać z tego tytułu ok. 15 mln złotych.

Początkowo również rząd zapomniał o przedłużeniu zasiłku opiekuńczego, choć jednocześnie zdecydował, że szkoły pozostaną zamknięte co najmniej do 24 maja. Gabinet Mateusza Morawieckiego jednak szybko zareagował i złożył autopoprawkę do ustawy, która przewiduje, że wypłaty zasiłku będą przedłużone właśnie do 24 maja.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEqKJPoy
KOMENTARZE
(359)
mietek
rok temu
Obecnie dość mocno liczę na tę tarcze, bo ostatnie dwa miesiące porównując do sytuacji sprzed roku, to ponad 70% mniejszy utarg. Wsparcie dużo mi pomoże, bo inaczej przyszłość firmy jest niepewna.
WYBORCA WYBOR...
rok temu
głosuję na Dudę , głosuję na PIS, oni dla Polaków zrobili najwięcej, niestety prawda jest taka że PO krytykuje wszczyna awantury neguje wszystko co dobre zrobił PIS ,napewno by to wszystko anulowali bo patrząc wstecz rządy PO to łapówkarstwo przywłaszczanie ukrywanie ,nic dla Polaków nie było wiadomo i ciągłe niema nie mamy , a PIS ma i pomaga ,i to zostanie i chwała bogu , a na suszę to nie mamy wpływu jedynie możemy przyczyniać się by tej wody nie marnować która jest, głosuję na Dudę głosuję na PIS.
scio me nihil...
rok temu
Dlaczego emeryci, ci mają etaty i prowadza firmy korzystają z pomocy tarczy, przecież maja środki do życia, rozumiem, gdzie nie ma innych źródeł dochodu, a poza tym większość bierze co się da , choćby na"pół litra" i dalej twierdzi że głosować nie będzie, a że bierze to uważa że się należy. To co mają powiedzieć ci pracujący za najniższą i narażający się, tutaj nie ma wsparcia, i tamci śmieją się w oczy, że siedząc mają tyle, co ci pracujący.Zaraz pójdą na dogodne bezrobocie, wezmą zasiłek i na czarno zarobią drugie tyle. Cwaniakom pasują takie możliwości, rząd jest za dobry, a ktoś to wykorzystuje, a pracować się nie chce. I jaka tu motywacja dla tych, którzy nie korzystają z niczego, jeszcze na minimalnej marne emerytury za to, na wszystkim strata.
bEqKJPoz
helimka
rok temu
Dobrze że przegłosowano , rząd od samego początku próbuje pomagać przedsiębiorcom jak moze, wiadomo że każdy chciałby więcej to zrozumiałe. Ale wiadomo że trzeba pomóc każdemu ,więc rząd musi to robić mądrze.
Radek
rok temu
Głupszych pomysłów nie widziałem od dawna a wyłudzanie pieniędzy od osób oglądających Netflixa na nikomu niepotrzebną instytucję, jaką jest PISF jest żałosne.
...
Następna strona