Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Tarcza antykryzysowa. Dodatkowe środki na pożyczki dla firm dotkniętych koronawirusem

1
Podziel się:

Z 550 mln zł do 1 mld 50 mln zł wzrośnie pula środków w funduszu pożyczek płynnościowych. To pieniądze, które mają wspomóc firmy dotknięte skutkami pandemii koronawirusa.

Szefowa MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Szefowa MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak. (PAP)

Zapadła decyzja o zwiększeniu środków na pożyczki płynnościowe dla firm - poinformowało w piątek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. 1 mld 50 mln zł - taką kwotę zarezerwowano dla przedsiębiorców z Programu Inteligentny Rozwoju

To oznacza, że pula wzrosła o dodatkowe 500 mln zł. Z tego 200 mln zł ministerstwo zamierza przeznaczyć na nowe nabory, a 300 mln zł ma być rozdysponowanych między pośredników zależnie od wyników oceny złożonych wniosków - podaje MFiPR.

Zobacz także: Zobacz również: Dla kogo miliardy z Unii? Polska stworzy nowe programy pomocowe

O pożyczki płynnościowe mogą ubiegać się mikro, małe i średnie firmy. O jakich pieniądzach mowa? W podstawowej wersji może być to dwukrotność ubiegłorocznych wynagrodzeń w przedsiębiorstwie albo 25 proc. obrotów. W wyjątkowych przypadkach, do wyliczenie pożyczki może być brana kwota zapotrzebowania na kapitał obrotowy firmy w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Oprócz zwiększenia środków na pożyczki płynnościowe dla firm, Polska stworzy nowe programy pomocowe dzięki dodatkowym pieniądzom z Unii. Ma być to ponad 63 mld euro.

- Pieniądze w ramach funduszu odbudowy będą wykorzystywane w tych obszarach, które Unia współfinansuje teraz - mówi w programie "Money. To Się Liczy" Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. Jak dodała, pieniądze mogą trafiać bezpośrednio do firm. Tu jednak potrzebny jest nowy program pomocowy, który ma powstać właśnie pod nadzorem właśnie resortu funduszy. - Mamy też w ramach funduszu obszar kluczowych sektorów społeczno-gospodarczych - tłumaczy Jarosińska-Jedynak. I wymienia chociażby ochronę zdrowia, wsparcie rynku pracy czy ratowanie zatrudnienia w firmach.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
mikro
2 lata temu
Jeszcze nie wypłacono mikro firmom obiecanej pierwszej pożyczki, a już pojawia się obiecanka następnej. Kiełbasa wyborcza???