Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Tarcza branżowa. Wykluczeni "przez pomyłkę" nadal bez zwolnień za wakacje

5
Podziel się

Piloci wycieczek, przewodnicy turystyczni po muzeach, firmy organizujące imprezy sportowe i zajmujące się przygotowywaniem nagrań dźwiękowych nie mogą złożyć wniosku o zwolnienie z ZUS za trzy miesiące, gdyż w przepisach jest błąd. A chodzi tu o miesiące wakacyjne, więc problem jest nierozwiązany od ponad pół roku.

Tarcza branżowa. Wykluczeni "przez pomyłkę" nadal bez zwolnień za wakacje
Przewodnicy po muzeach wciąż nie mogą złożyć wniosku o ulgę w opłacaniu składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. (Flickr)
bDKsJRmd

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że niektórzy przedsiębiorcy wciąż nie mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Chodzi o osoby prowadzące działalność gospodarczą, które uzyskały prawo do ulgi na mocy tzw. tarczy branżowej.

Początkowo na przeszkodzie stanął im przewidziany w przepisach termin na złożenie wniosku, który upłynął jeszcze przed wejściem w życie ustawy. Senacka poprawka miała rozwiązać problem, ale nie objęła niektórych podmiotów uprawnionych do ulgi w składkach, co należy tłumaczyć jako przeoczenie.

Chodzi o przedsiębiorców działających pod trzema kodami PKD: 59.20.Z (działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych), 79.90.A (działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów) oraz 93.11.Z (działalność obiektów sportowych).

bDKsJRmf

ZUS nie chce przyjmować od nich wniosków, więc ich rozliczenia jeszcze z okresu wakacji nie są uregulowane.

Zobacz także: Branża fitness nie ma wyjścia. "Pomoc od rządu praktycznie nie istnieje"
bDKsJRml

Piotr Laskowski, prezes Małopolskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki, zwrócił uwagę na fakt, że piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów, to są z reguły osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które są wyłączone z pomocy z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Z jednej strony każde wsparcie jest im potrzebne, więc nie ma na co czekać, z drugiej – trudno mówić o efektywnej pomocy, gdy rozwiązuje się problem, który pojawił się kilka miesięcy wcześniej.

- Przedsiębiorcy działający w branży turystycznej, ale nie tylko oni, potrzebują wsparcia jak najszybciej, a nie z kilkumiesięcznym opóźnieniem – powiedział lskowski w rozmowie z "DGP".

Senator, która zgłosiła poprawkę wydłużającą termin na skorzystanie z ulgi, przyznaje, że pominięcie wspomnianych kodów to przeoczenie, które należy szybko poprawić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKsJRmG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
ewo
miesiąc temu
Takich baboli jest od groma. Np. w tarczy 6.0 nie ma pewnych PKD, które są ujęte w tarczy 2.0 PFR ale ta za to nie obejmuje jednoosobowych działalności gospodarczych. Ostatecznie jest więc tak, że więksi, którzy łatwiej sobie poradzą dostaną po raz kolejny setki tysięcy złotych, a mikrusy mają zdychać, bo nawet na kilka tysięcy ochłapu się nie załapią. Brawo Wy!
Promil
miesiąc temu
Za to należy się nobel,,termin upłynął przed wejściem rozporządzenia,, żeby to było na wedlinach to bym zrozumiał, nie jeść bo to grozi utratą zdrowia
Osioł
miesiąc temu
Gdyby był to błąd to by go posłowie poprawili.
bDKsJRmH
Krzyś
miesiąc temu
co z wyspami w galeriach które nie mają właściwego PKD
Iza
miesiąc temu
Czeka, aż w końcu otworzą hotele zanim to wszystko padnie. Mam już nawet zarezerwowany pobyt w Grand Lubicz i naprawdę tylko odliczam do otwarcia.