Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Taśmy Kaczyńskiego. Gerald Birgfellner stawił się na kolejne przesłuchanie

4
Podziel się:

W piątek rano Gerald Birgfellner stawił się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. To już czwarte przesłuchanie austriackiego biznesmena, który w zawiadomieniu do prokuratury oskarżył Jarosława Kaczyńskiego o oszustwo przy niedoszłej inwestycji w wieżowiec spółki Srebrna.

Warszawa, 01.03.2019. Gerald Birgfellner w Prokuraturze Okregowej w Warszawie.
Warszawa, 01.03.2019. Gerald Birgfellner w Prokuraturze Okregowej w Warszawie. (Andrzej Hulimka/Forum)

Austriacki biznesmen w towarzystwie swojego pełnomocnika mec. Romana Giertycha ok. 9:30 przybył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W piątek będzie kontynuowane przesłuchanie, które w czwartek trwało osiem godzin.

Wchodząc do budynku prokuratury, Giertych powiedział dziennikarzom, że jego klient oczekuje natychmiastowego wszczęcia śledztwa w sprawie, w której już miesiąc temu złożył zawiadomienie. - Czas minął - stwierdził.

Wideo: Tajemniczy Giertych po pierwszym przesłuchaniu Birgfellnera

Pełnomocnik austriackiego biznesmena wyjaśnił, że wydanie przez prokuraturę postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa zostałoby natychmiast zaskarżone do sądu. - Jestem przekonany, iż sąd od razu uchyliłby to bardzo szybko i z wielkim hukiem - ocenił.

Według Giertycha prokuratura stosuje rożne "triki", których celem jest uniknięcie wydania jakiegokolwiek postanowienia w tej sprawie. - Mamy do czynienia z dziecinną próbą ochraniania Jarosława Kaczyńskiego - powiedział.

Giertych przypomniał, że wraz ze swoim klientem i drugim pełnomocnikiem mec. jackiem Dubois rozważa skierowanie całej dokumentacji do urzędu prokuratorskiego Republiki Austrii. - Jeśli polska prokuratura jest sparaliżowana strachem przed Jarosławem Kaczyńskim i jego akolitami, to być może pan Birgfellner będzie musiał dochodzić swych praw w rodzimej prokuraturze - stwierdził.

Birgfellner złożył w prokuraturze zawiadomienie o oszustwie, którego miał się dopuścić Jarosław Kaczyński. Jak twierdzi biznesmen, prezes PiS i spółka Srebrna nie zapłacili mu za prace przygotowawcze do budowy wieżowców na działce należącej do spółki.

Jak twierdzą informatorzy "Wyborczej", prokuratura zamierza oprzeć się na opiniach biegłych, którzy ocenią wartość pracy wykonanej przez Birgfellnera. Z ocen ma wynikać, że ta wartość jest dużo niższa od żądanej przez niego kwoty - 1,3 mln euro.

W zeszłym tygodniu prokuratura ukarała Austriaka dwoma karami grzywny - po 3 tys. złotych - za to, że nie stawił się na przesłuchaniach w wyznaczonych terminach. Biznesmen chciał ich przełożenia ze względu na wyjazd do rodzinnego kraju.

Poprzednie przesłuchania Birgfellnera miały miejsce 11 i 13 lutego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
arnold
4 lata temu
prokuratuta udowodni ,ze srebrna to nie srebrna a cyna ,i nie ma takiej srebrnej w Warszawie
Wiosna Patrio...
4 lata temu
Afery zataczają coraz szersze kręgi. A to: Afera SKOKÓW wyceniona na 4,5 mld zł. a to: afera KNF wyceniona na 40 mln zł. afera taśm Srebrnej- w przybliżeniu ponad 1 mld zł. afera współpracownika SB byłego Prezesa Srebrnej, afera z ogromnymi nagrodami B. Szydło po kilkadziesiąt tyś zł., afera z KNF, afera z działalnością prokuratury w Białymstoku z fałszowaniem list wyborczych trwająca już 4 lata i przeniesiona do innej afery z rozbitymi rządowymi limuzynami w czasie prywatnej wycieczki do domu Szydło i nie wyjaśniona!!!!
m-53
4 lata temu
A skąd Giertych wie co zrobi sąd???
Piotr
4 lata temu
Raczej taśmy Giertycha - nieźle wkopał Giertych klienta !!