Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Magda Żugier
|
aktualizacja

Tego nie wolno robić z deszczówką. Wysoka grzywna lub nawet areszt

145
Podziel się:

W Polsce zgodnie z przepisami Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, za nielegalne odprowadzanie deszczówki do kanalizacji sanitarnej grozi kara grzywny do 10 tys. zł. Sąd może również nałożyć karę ograniczenia wolności.

Tego nie wolno robić z deszczówką. Wysoka grzywna lub nawet areszt
Tego nie wolno robić z deszczówką. Wysoka grzywna lub nawet areszt (Adobe Stock, NinaMalyna)

Przepisy te zabraniają wprowadzania ścieków bytowych i przemysłowych do systemów kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych lub roztopowych. Podobnie, wody opadowe, roztopowe oraz drenażowe nie mogą być kierowane do kanalizacji sanitarnej.

W przypadku naruszenia tych zasad art. 28 ust. 4 i 4a ustawy przewiduje surowe sankcje, w tym ograniczenie wolności lub grzywnę do 10 tys. zł. Władze lokalne wymagają również natychmiastowego rozwiązania problemu przez właścicieli nieruchomości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Herosi 2025. Gala pełna wzruszeń, emocji i inspiracji

Deszczówka jest zagrożeniem

Problem ten jest powszechny w wielu miastach i gminach. W internecie można znaleźć liczne apele o przestrzeganie zakazu, wystosowane przez różne instytucje, takie jak spółka wodociągowa w Gdyni czy władze gmin Budzyń i Luzino. W Olsztynie, kontrola przeprowadzona w 2020 roku na 200 nieruchomościach ujawniła, że połowa z nich łamała ten zakaz.

W ubiegłym roku przedstawiciel Wodociągów Jaworzno Sławomir Grucel wyjaśnił, że obecność deszczówki w systemie sanitarnym stanowi poważne zagrożenie dla miejskiej infrastruktury. Piasek i kamienie przenoszone przez wodę zatykają pompy, co zwiększa koszty ich eksploatacji oraz utrzymania oczyszczalni ścieków, a te wydatki przekładają się na wyższe opłaty dla mieszkańców.

Alternatywą dla nielegalnego odprowadzania deszczówki jest stosowanie zbiorników retencyjnych. Urzędnicy z Jaworzna wskazują, że te systemy pozwalają na zbieranie wody opadowej z dachów i utwardzonych powierzchni, a ich instalacja jest stosunkowo prosta. Zgromadzoną wodę można wykorzystać do podlewania ogrodu, sprzątania czy innych celów gospodarczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(145)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Rafał X.
miesiąc temu
Chory kraj nic nie mozna tylko podatki plac a oni i tak je rozpiepsza na przybyszy ze wschodu albo inzynierow
Anna P.
miesiąc temu
przeciez to nadal jest czysta woda
Krzysztof
miesiąc temu
A w Belgii wszystko walą w jedną dziurę i jest ok. Cyrk co się dzieje
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
wtek
miesiąc temu
A jak piasek i kamienie przedostają się z deszczem z ulicy do kanalizacji to może być?
Lud
miesiąc temu
Komu się chce pisać takie bzdury?
helmót
miesiąc temu
Jak wybieramy w wyborach tak mamy.Pretensje miejta do samych siebie.od 30 lat głosując na tych samych ewentualnie podstawione przybudówki głównychh partii
...
Następna strona