Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Szymański
Damian Szymański
|

Teraz oddech, później zadyszka. Drożyzna w Polsce nie da o sobie zapomnieć

228
Podziel się:

W piątek 28 czerwca Główny Urząd Statystyczny poda inflację za czerwiec 2024 r. Mijający miesiąc miał - zdaniem ekonomistów - niewiele różnić się od maja. Ceny prawie stały w miejscu. Gorzej jednak będzie w dalszej części roku - ostrzegają.

Teraz oddech, później zadyszka. Drożyzna w Polsce nie da o sobie zapomnieć
Inflacja w czerwcu była zbliżona do tej majowej. Jednak od lipca może nas czekać już gorszy czas (Licencjodawca, Magdalena PASIEWICZ)

W maju inflacja w Polsce wyniosła 2,5 proc., co oznacza, że była wyższa niż w kwietniu. Dane były jednak pozytywnym zaskoczeniem, gdyż rynek zakładał wzrost o 2,8 proc.

W najbliższy piątek Główny Urząd Statystyczny przedstawi za to szybki szacunek inflacji konsumenckiej (CPI) za czerwiec. Pełne dane urząd opublikuje 15 lipca. Dobrą informacją jest to, że ekonomiści oczekują stabilizacji cen w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Folwarczny styl". Prof. Koźmiński szczerze o obecnych liderach - Andrzej Koźmiński w Biznes Klasie

Inflacja w czerwcu 2024 r. w Polsce - przewidywania ekonomistów

- Odbicie z marcowego dołka na razie realizuje się dość powoli i nasze najnowsze szacunki wskazują, że w czerwcu stopa inflacji CPI mogła pozostać na majowym poziome 2,5 proc. rok do roku (r/r), przy wzroście cen o zaledwie 0,1 proc. miesiąc do miesiąca (m/m). Do czego przyczynił się skromny wzrost cen żywności (0,2 proc. m/m), spadek cen paliw (-2,2 proc. m/m), ale też niewielka zmiana cen bazowych (0,1 proc. m/m) - prognozują ekonomiści Santander BP.

Z kolei analitycy Credit Agricole również zakładają stabilizację cen. Uważają, że złożyły się na nią: wyższa dynamika cen produktów żywnościowych, niższe tempo wzrostu cen paliw oraz brak zmian inflacji bazowej, czyli takiej z wyłączeniem cen energii i żywności (3,8 proc. r/r).

Podobnego zdania są ich koledzy z PKO BP, ale pada z ich strony ostrzeżenie.

Inflacja utrzyma się w okolicy celu inflacyjnego, ale od lipca, ze względu na wzrost cen nośników energii, ponownie wymknie się ponad dopuszczalny przedział odchyleń od poziomu 2,5 proc. - przewidują.

Innymi słowy, oznacza to, że wzrost cen zaraz znów przekroczy dopuszczalny przez NBP poziom 3,5 proc.

Co nas czeka dalej? Podwyżki przyspieszą

Polacy zresztą wiedzą, co się święci. W money.pl opisywaliśmy ostatnio badanie sondażu UCE Research i Grupy Offerista. Okazuje się, że obecnie 59,9 proc. osób odpowiedzialnych za codzienne zakupy w swoich domach obawia się, że w najbliższym czasie ceny w sklepach nadal będą rosły. 28,7 proc. konsumentów jest przeciwnego zdania, a 11,4 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.

Prognozę dotyczącą wzrostu inflacji potwierdzają modele ekonomiczne największego polskiego banku. Według PKO BP na koniec 2024 r. inflacja wyniesie 4,6 proc. rok do roku, a swój szczyt odnotuje na koniec pierwszego kwartału 2025 r. - wówczas ma to być niewiele poniżej 6 proc. Natomiast na koniec przyszłego roku tempo wzrostu cen obniży się do 3,3 proc. Dla porównania: najnowsze dane GUS mówią, że w maju 2024 roku inflacja wyniosła zaledwie 2,5 proc.

Oczekiwany przez RPP trwały powrót inflacji do akceptowalnego przedziału wahań nastąpi według nas w październiku 2025 r., a średniorocznie inflacja CPI (czyli inflacja konsumencka; ta, którą widzimy na sklepowych półkach - przyp. red.) będzie naszym zdaniem o 1 punkt procentowy wyższa niż w 2024 r. - przekonują analitycy banku.

To oznacza, że w przyszłym roku inflacja ogółem może być nawet wyższa niż w 2024 r.

Jak postąpi NBP?

Jak w tej układance rozeznaje się Narodowy Bank Polski, który ma dbać o stabilność waluty i reagować na spadek wartości pieniądza w czasie, czyli właśnie inflację?

Prof. Glapiński studzi nastroje na rychłe obniżki stóp i mówi, że dyskusja na ten temat może rozpocząć się dopiero w I kw. 2025 r. Większość członków Rady Polityki Pieniężnej się z tym zgadza.

W ocenie Ludwika Koteckiego, członka RPP, w ciągu najbliższych dwóch-trzech kwartałów nie ma przestrzeni do obniżki stóp. Spodziewa się on, że lipcowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego potwierdzi uporczywość inflacji przy ożywieniu koniunktury, wysokim deficycie publicznym i dynamicznym wzroście płac.

Z kolei Gabriela Masłowska ma nadzieję, że w przyszłym roku pojawią się warunki do obniżenia stóp procentowych, a nie do ich podnoszenia. Jej zdaniem kluczowym warunkiem do obniżki stóp byłoby wysokie prawdopodobieństwo spadku inflacji CPI poniżej górnej granicy pasma odchyleń od celu NBP w ciągu najbliższych miesięcy lub zbyt radykalne umocnienie złotego. Ten drugi czynnik mógłby, w ocenie Masłowskiej, uzasadniać również interwencje walutowe.

Damian Szymański, wicenaczelny i dziennikarz money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(228)
Pucio
2 tyg. temu
Na dwa miesiące byłem raz w markecie i żyję. Przedtem parę razy w tygodniu. Da się...
Doświdczo0ny ...
3 tyg. temu
Proszę sprawdzić czy W SPÓLNOTA RZETELNIA NALICZA CZYNSZ ILE W TYM CZYNSZU STANOWI KWOTA WYŁUDZONA DLA ZARZĄDCY!
Pele
3 tyg. temu
Nie mam na czynsz. Myślę że wielu z was też wisi po kilka tysięcy Wspólnocie.
Balcerek
3 tyg. temu
Inflacja w czerwcu, he.. He.. He... Dane wyssane z palca. Ceny rosną w postępie geometrycznym.
Ren
3 tyg. temu
Wyznawcy lidera PO są zachwyceni podwyżkami prądu, gazu , bo to są tuskowe podwyżki. Na to niestety lekarstwa nie ma.
...
Następna strona