Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

To może być pierwsze takie prawo w Europie. Skorzystają na nim kobiety

34
Podziel się:

Tzw. urlop menstruacyjny może wkrótce zostać wprowadzony w Hiszpanii - donosi portal standard.co.uk. Projekt ustawy w tej sprawie przewiduje także wzmocnienie edukacji seksualnej w szkołach. - Tworzymy prawo, które zapewni kobietom lepsze życie - powiedziała hiszpańska minister ds. równości Irene Montero.

To może być pierwsze takie prawo w Europie. Skorzystają na nim kobiety
Ustawa może być ukłonem w stronę kobiet, które cierpią z powodu bolesnej miesiączki (Getty Images, Tom Werner)

Projekt tzw. ustawy menstruacyjnej w Hiszpanii zakłada, że każda kobieta, która cierpi z powodu silnego bólu miesiączkowego, otrzyma - w zależności od okoliczności - od trzech do pięciu dni płatnego urlopu.

Oprócz urlopu dla kobiet ustawa, która została przegłosowana przez niższą izbę hiszpańskiego parlamentu, zakłada wzmocnienie edukacji seksualnej w szkołach, a także bezpłatną dystrybucję środków antykoncepcyjnych i produktów higieny menstruacyjnej dla uczniów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska potrzebuje dyskusji o strefie euro. O tym się nie mówi

Ustawa, zanim zostanie wprowadzona w życie, musi przejść dalszą drogę legislacji. Jeśli faktycznie zostanie uchwalona, to Hiszpania stanie się pierwszym w Europie krajem, który dopuszcza tzw. urlop menstruacyjny.

"Tworzymy prawo, które zapewni kobietom lepsze życie"

Według serwisu standard.co.uk Hiszpania jest pierwszym krajem, który zwraca uwagę na problem kobiet, które cierpią z powodu bólów menstruacyjnych. To właśnie tam już od kilku miesięcy obowiązuje prawo, które pozwala kobietom na skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego z powodu bolesnej miesiączki.

- Tworzymy prawo, które zapewni kobietom lepsze życie - powiedziała Irene Montero, minister ds. równości w Hiszpanii.

Na jakich zasadach będzie funkcjonował tzw. urlop menstruacyjny? Każda kobieta, która z powodu bolesnego okresu weźmie zwolnienie lekarskie, będzie miała możliwość skorzystania z płatnego urlopu. Decyzję o tym, ile dni urlopu zostanie jej przyznane, podejmie lekarz. Nie może być to jednak więcej niż pięć dni w miesiącu.

Związki zawodowe są niepewne

Nowe przepisy budzą jednak pewne wątpliwości, szczególnie wśród związków zawodowych w Hiszpanii. Według nich wprowadzenie tzw. ustawy menstruacyjnej może przyczynić się do spadku zatrudniania kobiet, które decydują się na skorzystanie z płatnego urlopu.

Poza tym w ustawie nie zawarto stosownych zapisów, które określałyby warunki dostosowanie się firm do nowego prawa. Nie wiadomo także, jak tzw. urlop menstruacyjny wpłynie na kobiety, które pracują w wolnych zawodach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
prawo pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Diana
rok temu
U nas takich rzeczy nie wprowadzą. Gdzieniegdzie nawet są darmowe podpaski itd. a u nas nic. Samemu trzeba sobie je kupować, tak samo jak sama musiałam sobie kupić biobidet gruszkę do podmywania bo normalnie w czasie okresu chodzę do pracy a potrafi się ze mnie mocno lać więc dla komfortu i higieny chodze do toalety i się podmywam
Feminista
rok temu
Od kiedy minister do spraw równości tworzy przywileje? Czy kobiety silne i wyzwolone naprawdę chcą być traktowane jak upośledzone? Czy one na prawdę uważają, że są tak słabe i nieporadne by uzasadnione było tworzenie dla nich takich "urlopów", gdzie sama nazwa jest nieodpowiednia, bo od kiedy urlop służy do chorowania?
Bogdan
rok temu
Sieci przesyłowe energii elektrycznej a kierunek wyznaczony przez innowacje techniczne Jest tutaj podobieństwo do klasycznej sieci telefonicznej opartej na przewodach z miedzi połączonej globalnie Z tego rozwiązania łączności następca jest telefonia komórkowa która to wyeliminowała przewody z miedzi bo jest oparta na innej technologii Uważam ze ten kierunek przyjmie energetyka zawodowa i będzie oparta na magazynach energii elektrycznej akumulatorowych i innych Będzie to odpowiednik telefonii komórkowej a w energetyce zawodowej nazywać się to będzie strefa energetyczna Połączenia między strefami energetycznymi uważam wyłącznie w prądzie stałym i podziemnym ( nie na masztach) Uważam to rozwiązanie za najbardziej efektywne z wielu punktów widzenia
. 神.
rok temu
Ciąża dzięki "zwolnieniu lekarskiemu" też stała się stanem chorobowym. A jedno jak i drugie jest stanem naturalnym. Nie chcesz mieć bolesnych mestruacji nie kombinuj z chormonami. Jeżeli osobo nienormatywno będzie bolał brzuch też dostanie urlop?
Mama
rok temu
Psioczą ci co nawet nie mają zielonego pojęcia jak kobieta cierpi mając bóle miesiaczkowe...Ja mam 3 dni wyjete z zyciorysu, dla mnie taki urlop to byłoby błogosławieństwo...cale zycie zmagam się z bólami, było mdlenie, rzyganie i ogólną tragedia ...Tylko kobieta to zrozumie
...
Następna strona