Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

"To zmora rynku". Koniec z zarabianiem na cesjach. Rząd wprowadza zmiany

82
Podziel się:

Chcemy wyeliminować zjawisko zarabiania na cesjach hurtowo zawieranych umów deweloperskich, a z drugiej strony pozostawić możliwość stosowania cesji w zwykłych, życiowych sytuacjach - podkreślił minister rozwoju Waldemar Buda, odnosząc się do przyjętego we wtorek przez rząd projektu przepisów.

"To zmora rynku". Koniec z zarabianiem na cesjach. Rząd wprowadza zmiany
Rząd szykuje zakaz cesji umów deweloperskich, który będzie dodany do ustawy ws. bezpiecznego kredytu (PAP, Mateusz Marek)

Rada Ministrów przyjęła we wtorek autopoprawkę do projektu ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie "bezpiecznego kredytu" z dopłatą państwa do rat oraz konta mieszkaniowego z dodatkową premią mieszkaniową z budżetu państwa. Umożliwia też waloryzację dopłat do czynszów w ramach programu "Mieszkanie na start".

Zakaz cesji. Oto co proponuje rząd

Przyjęta autopoprawka do projektu ma m.in. przeciwdziałać handlowaniu cesjami umów rezerwacyjnych i deweloperskich. Jak zaznaczył resort rozwoju, proceder ten zmniejsza dostęp do nowych mieszkań i zwiększa ich ceny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 09.01 | Co czeka rynek nieruchomości w 2023 roku

- Przypadki zawierania umów obejmujących rezerwację kilku lub nawet kilkunastu lokali przez jednego nabywcę, który następnie, za słoną opłatą, przenosi je na właściwych nabywców, to zmora polskiego rynku mieszkaniowego. Tak zwani flipperzy dosłownie za nic pobierają wygórowane prowizje. Czas skończyć z tego rodzaju praktykami - zaznaczył minister Buda.

Jak podało MRiT, nowe przepisy ograniczą możliwość dokonywania cesji umowy rezerwacyjnej i deweloperskiej (oraz innych umów zobowiązujących do przeniesienia na nabywcę praw do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego) jedynie do członków rodziny. W przypadku umów deweloperskich oraz umów zobowiązujących do przeniesienia własności lokalu mieszkalnego cesja będzie dodatkowo możliwa na rzecz osoby spoza rodziny, jednak nie więcej niż jednej umowy na trzy lata.

Tak skonstruowany przepis z jednej strony wyeliminuje model zarobkowania na cesjach zawieranych hurtowo umów, a z drugiej pozostawi możliwość ich stosowania w zwykłych, życiowych sytuacjach - stwierdził szef MRiT.

Ministerstwo wskazało, że przepisy nie będą dotyczyły umów zawartych przed ich dniem wejścia w życie, nie będzie jednak można uzyskać "bezpiecznego kredytu" na sfinansowanie nabycia lokalu mieszkalnego na podstawie umowy przenoszonej w drodze cesji.

W przyjętej we wtorek przez rząd autopoprawce do projektu ustawy ws. bezpiecznego kredytu zawarto też zapisy, które mają usprawnić mechanizm finansowania programów, które wspierają budowę mieszkań komunalnych i społecznych. W 2023 r. limit wydatków z budżetu państwa na ten cel zostanie podniesiony o 50 proc., z 1 mld zł do 1,5 mld zł - przekazał resort.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(82)
kjl
rok temu
A kiedy morawiecki pojdzie w pasiaki za przekrety - zakup akcji , ktorych wzrost zysku zalezny jest od inflacji ktora wywoluje morawiecki to przestepstwo.
grs
rok temu
Rząd wspiera tę bańkę na rynku nieruch.… regulacje dla deweloperów, świadectwa energetyczne dla sprzedających i wynajmujących, zwiększające im koszty, które przerzucają potem na klientów (większa cena mieszkania)… planują jakieś kredyty na 2%, planuje też rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład własny, a więc ludziom z małymi dochodami albo ze złymi nawykami, bo nie umiejącymi oszczędzać i potem od nich będą przejmować te niespłacone mieszkania? Uzbieranie wkładu własnego 20% ceny pokazuje czy ludzie potrafią oszczędzić i są zdolni do spłaty pozostałych 80%. Gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
Kris
rok temu
To żart? To komunizm. Ograniczmy sprzedaż aut przez dealera. Działaja na szkodę nabywcy. Bez nich można by kupić taniej. Cyrk.
gorszy sort
rok temu
A to zgodne z prawem europejskim i krajowym, tym wynikającym z konstytucji i powiadającym o równości wobec prawa ? Z faktu bolszewickich , aktualnie rządów nie wynika prawo do ustanawiania bolszewickich praw i dyktatu...i ograniczania prawa swobodnego dysponowania mieniem
Gxcvh
rok temu
Fliperzy i agencje nieruchomosci sztucznie podnosza ceny lokali. Te drugie sa szczegolnie szkodliwe bo maja zawsze zainteresowanego klienta 😆 a wszystko po to aby nie mozna bylo odstapic od umowy podpisanej poza siedziba firmy. Do tego groza karami pienieznymi bandyci. Cebulatwo polskie.
...
Następna strona