Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KOL
|
Materiał partnera: TOGETAIR

TOGETAIR 2021: Czy Wisła będzie okresowo wysychać?

2
Podziel się:

Polska ma jedne z najmniejszych w Europie zasobów wody, a także wiele lat zaniedbań w gospodarce wodnej. Dziś, kiedy wiele mówi się o stepowieniu wielu obszarów kraju, nie ma czasu do stracenia, trzeba działać.

TOGETAIR 2021: Czy Wisła będzie okresowo wysychać?
Czy są Państwo przygotowani do tego, że Wisła będzie okresowo wysychać - alarmują eksperci podczas szczytu klimatycznego TOGETAIR 2021 (Pixabay)

W panelu prowadzonym przez Przemysława Białkowskiego z Polsat News o możliwych receptach i proponowanych działaniach rozmawiali uznani fachowcy:

  • Marek Gróbarczyk - Sekretarz Stanu, Ministerstwo Infrastruktury
  • Artur Lorkowski - Wiceprezes, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  • Przemysław Daca - Prezes Zarządu, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
  • Arkadiusz Kamiński – Ekspert, Obszar Członka Zarządu Ds. Operacyjnych PKN Orlen
  • Bogdan Ozga-Zieliński – Profesor w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej
  • Jan Tabor - Zastępca Dyrektora Generalnego, Lasy Państwowe

Temat bardzo poważny, a często pomijamy w dyskusji społecznej, co zauważali wszyscy paneliści, w swoich wypowiedziach malując dość dramatyczne, ale niestety bardzo realne scenariusze. Marek Gróbarczyk powiedział wprost:

- Na nic wszelkie inwestycje w optymalizację zużycia wody, jeśli tej wody po prostu nie będzie. Dość infantylne zdaje się mówienie o potrzebie oszczędzania wody – to oczywistość, ale z drugiej strony wciąż mówimy o tym za mało.

W podobny tonie wypowiadał się Jan Tabor:

- Jest taka zasada: weź tyle, ile ci trzeba, nie więcej. Zwykłymi, prostymi decyzjami możemy spowodować, żeby wody zużywać mniej.

Równie dramatyczny w wypowiedzi był przedstawiciel PGWWP:

- Czy są Państwo przygotowani do tego, że Wisła będzie okresowo wysychać? Jeśli nie podejmiemy pewnych inwestycji, to nastąpi i renaturyzacja tu nie wystarczy - mówił Przemysław Daca.

Jednocześnie wskazywał powody takiej sytuacji:

- Raport NIK wskazuje, że w wielu gminach nie ma ani jednej osoby przypisanej do kwestii gospodarki wodno-ściekowej. Wiele miast zrzuca nadmiar ścieków komunalnych do rzek lub innych zbiorników wodnych. Zgodnie z przepisami mogą to zrobić w wyjątkowych sytuacjach, 10 razy w roku. Samorządy są właścicielami przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych i mają wiele do zrobienia w tym obszarze.

Rozwiązaniem wskazywanym przez ekspertów było rozwijanie programów retencyjnych. Adam Lorkowski powiedział: - Chcemy zwrócić uwagę na potrzebę retencji wody w miastach. Ponad miliard złotych przeznaczyliśmy już na takie programy. Chcemy łączyć to z inicjatywami na rzecz zazieleniania miast i ich „odbetonowania.

Bogdan Ozga-Zieliński zgodził się z tym: - Rozwiązania proponowane przez Wody Polskie wydają mi się bardzo rozsądne. Niezbędna jest i mała retencja i tworzenie dużych, sterowanych zbiorników. Przy każdej z takich dużych inwestycji są konsultacje z ekologami i społecznościami lokalnymi, nie ma żadnej „samowolki”. Wodę musimy traktować jako dobro narodowe, a nie towar i surowiec.

Na kolejny element działań w kontekście wody zwrócił też ekspert PKN Orlen: „

- Mamy świadomość, jak ważna jest optymalizacja zużycia wody, ale też ilość zrzucanych ścieków. Ponad 30% ścieków zawracamy z powrotem do obiegu. W ponad 30% mamy też zamknięty obieg wody w zakładzie. Jesteśmy jedną z najbardziej zielonych rafinerii na świecie, z dużą powierzchnią biologicznie czynną - podsumował Arkadiusz Kamiński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiał partnera: TOGETAIR

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
wsiok prosty
3 lata temu
Betonujcie i asfaltujcie co się da, a wody przybędzie - chwilę po burzy będzie was zalewać, a nawet możliwe będą powodzie. Za 2 tygodnie bez opadów - klęska suszy. Jak pisał A. Waligórski - w miastach wszystko betonują, a przecież uczeni.
proste
3 lata temu
więcej lasów wycinajcie