Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KOL
|
aktualizacja
Materiał partnera: TOGETAIR

TOGETAIR 2021: Fotowoltaika na każdym dachu w Polsce już w tej dekadzie?

4
Podziel się:

Fotowoltaika na każdym dachu w Polsce już w tej dekadzie? Zielona energia, nowoczesne technologie i zeroemisyjne domy Kolejna ważna debata pierwszego dnia Szczytu Klimatycznego!

TOGETAIR 2021: Fotowoltaika na każdym dachu w Polsce już w tej dekadzie?
(TOGETAIR)

Budownictwo 4.0 to koncepcja, która zdobywa coraz większą popularność. Dom przestaje być domeną indywidualnych inwestorów, a staje się takim samym produktem, jak samochód, oferując konkretne rozwiązania. To zmiana myślenia, w która zaimplementowane są nowe technologie ekologiczne. |O tym właśnie rozmawiali zaproszeni paneliści pod wodzą Agnieszki Zaręby z Radia Zet:Ireneusz Zyska - sekretarz stanu, pełnomocnik ds. odnawialnych źródeł energii Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Zobacz także: TOGETAIR 2021: Lech Kaniuk, Prezes SunRoof o innowacyjnych rozwiązaniach solarnych

Lech Kaniuk - prezes zarządu  SunRoof

Jakub Manicki - członek zarządu Redsnake

Konrad Płochocki - dyrektor generalny Polskiego Związku Film Developerskich

Andrzej Głuszyński - Państwowy Instytut Geologiczny

Artur Michalski - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska

Marcin Kruk - Sieć Badawcza Łukasiewicz

Przedstawiciele branży budowlanej jednoznacznie zgodzili się, co oczekiwań odnośnie fotowoltaiki. Swoje nadzieję wprost wyraził prezes SunRoof:

  „Prawdopodobnie w tej dekadzie osiągniemy to, że wszystkie nowe budynki będą miały fotowoltaikę, nawet w miejscach zacienionych”W podobnym tonie wyraził się Konrad Płochocki, wskazując na nowe powierzchnie dla paneli solarnych: „Dobrze byłoby, gdybyśmy widzieli panele fotowoltaiczne na wszystkich nowych budynkach. Pamiętajmy, że panele to już nie tylko dach, ale także elewacja. Branża może wykorzystywać te powierzchnie dużo efektywniej niż dzisiaj.”

Z innej perspektywy o fotowoltaice mówił kolejny przedstawiciel branży, pan Jakub Manicki:

„W przypadku budynków wielorodzinnych pytanie brzmi, kiedy wszyscy mieszkańcy będą mogli z fotowoltaiki korzystać, nawet jeśli instalacja będzie w pewnej odległości (tzw. wirtualny prosument).”

Na kolejne możliwości zwrócił uwagę Andrzej Głuszyński z PIG: „Potencjał energii zgromadzonej pod ziemią może być wykorzystywany przy pomocy pomp ciepła do ogrzewania, ale też chłodzenia budynków. Od kilku lat trwa w Instytucie tworzenie map potencjału geotermii niskotemperaturowej w wielu obszarach Polski.”

Zobacz także: TOGETAIR 2021: Marcin M. Kruk, Dyrektor Łukasiewicz-IMBiGS o budownictwie przyszłości

Jakub Manicki - Członek Zarządu Redsnake W przypadku budynków wielorodzinnych pytanie brzmi, kiedy wszyscy mieszkańcy będą mogli z fotowoltaiki korzystać, nawet jeśli instalacja będzie w pewnej odległości (tzw. wirtualny prosument).

Do poszukiwania nowych rozwiązań oraz innowacji wezwał Marcin Kruk:

Budownictwo 4.0 angażuje wszystkie nowinki technologiczne, takie jak modelowanie budynku w całości w przestrzeni wirtualnej, by zastosować najlepsze rozwiązania. Coraz więcej sprzętu budowlanego pracuje w ramach internetu rzeczy. Idea budownictwa 4.0 to przeniesienie „produkcji” budynku do fabryk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiał partnera: TOGETAIR

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Cezary
3 lata temu
To całkiem realne, rynek sie rozwija, zainteresowanie rośnie a gracze na rynku - Columbus, Hewalex, czy Maxcom Eco Energy - mają coraz lepszą ofertę
Waldek 14l
3 lata temu
PIS powinien dopłacać Polakom do paneli fotowoltaicznych. To wyjdzie taniej niż te kary za emisje CO2 z elektrowni węglowych i gazowych , też tych, co są w budowie.
W cztery
3 lata temu
litery sobie wsadzcie te panele. Żaden to dobry interes.Zaloze panele na swój koszt a i tak jestem uzależniony np od enei . Produkując prąd muszę go im oddawać jeśli chodzi o nadwyżki nie pisząc już o tym że jak będzie awaria elektrowni to również ja nie będę miał prądu.Ponadto jak mi się zepsuje fotowoltaika to enei to nie interesuje.Wniosek nastepujacy:Produkuje prąd za swoje pieniądze i nie mój prąd tylko enei bo ona tym zarządza
Rampampam
3 lata temu
O moim dachu możecie zapomnieć... A więc już nie wszystkie