Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Adrian Kutnik
Adrian Kutnik
|
aktualizacja
Artykuł sponsorowany

Tokenizacja, czyli co? Rewolucyjna ewolucja w świecie inwestycji

ARTYKUŁ POWSTAŁ W RAMACH CYKLU:
Akademia Biznesu
5
Podziel się:

Dynamiczny rozwój technologii w ostatnich dekadach spowodował głębokie przemiany w świecie finansowym, w tym w szczególności na rynku inwestycyjnym. W szerokim wachlarzu zmian na szczególną uwagę zasługuje tokenizacja, która od kilku lat otwiera drzwi do kolejnych innowacji.

Tokenizacja, czyli co? Rewolucyjna ewolucja w świecie inwestycji
Tokenizacja może być szansą dla świata finansów, ale stoi przed nią wiele wyzwań (Adobe Stock, Gorodenkoff)

Tokenizacja, umożliwiając zamianę tradycyjnych, dobrze znanych aktywów na ich cyfrowe odpowiedniki, czyli tokeny, jest początkiem niemałej rewolucji na rynku inwestycji, przede wszystkim ze względu na szanse stworzenia wielu nowych instrumentów. Nowe produkty inwestycyjne to nowe możliwości zarówno dla przedsiębiorstw, jak i inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych.

Czym jest tokenizacja aktywów?

Tokenizacja to proces odzwierciedlenia wartości tradycyjnych aktywów (np. dzieł sztuki, metali szlachetnych, diamentów, nieruchomości, akcji czy obligacji) w formie cyfrowej jednostki – tokena zapisywanego w sieci blockchain. Każdy powstały w tym procesie token ma swoją reprezentację w fizycznym aktywie w świecie rzeczywistym, co oznacza, że tokeny mogą być w pełni wymienialne na uprzednio stokenizowany obiekt, a same tokeny, ze względu na swoją cyfrową naturę, umożliwiają szybki i bezpieczny obrót kryptoaktywem.

Token a kryptowaluta

Tokeny często utożsamiane i mylone są z kryptowalutami – jedno i drugie to aktywo cyfrowe, jednakże nie są to pojęcia, które powinny być stosowane zamiennie. Kryptowaluty opierają się o własną sieć blockchain i w założeniu wiele z nich ma pełnić podobną funkcję, co pieniądze, natomiast tokeny, tworzone za pomocą smart kontraktów (ang. smart contracts), mogą reprezentować szereg innych funkcji i praw wynikających z ich posiadania (np. do głosowania, czy do skorzystania z określonych usług dostępnych tylko dla posiadaczy tokenów) oraz z reguły oparte są o już istniejące sieci bloków.

Jakie są więc zalety tokenizacji?

1. Demokratyzacja świata Inwestycji:

Niektóre aktywa inwestycyjne, takie jak dzieła sztuki, metale szlachetne czy nieruchomości klasy premium, z zasady dostępne są tylko dla inwestorów mogących pochwalić się wyjątkowo wysoką zasobnością portfela. Tokenizacja, dzięki podziałowi na mniejsze cyfrowe jednostki, a przez to obniżeniu progu wejścia, umożliwia nawet początkującym inwestorom dostęp do rynków dotychczas zarezerwowanych tylko dla najbogatszych. Jednocześnie możliwość poszerzenia swojego portfolio inwestycyjnego o kolejne klasy aktywów jest elementem, tak ważnej dla zwiększania bezpieczeństwa inwestycyjnego, dywersyfikacji.

2. Bezpieczeństwo:

Technologia blockchain, w której realizowane są procesy tokenizacji, zapewnia swoim użytkownikom trwałe, niepodlegające modyfikacjom zapisy. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie nowych standardów bezpieczeństwa, co na szeroką skalę zmniejsza ryzyko oszustw i fałszerstw na rynku inwestycyjnym.

3. Płynność:

Wspomniane wcześniej aktywa klasy premium, takie jak nieruchomości czy dzieła sztuki, mogą przysparzać trudności podczas próby znalezienia kupca. Konieczność znalezienia jednego kupca gotowego przejąć aktywo w całości zdecydowanie obniża płynność inwestycji. Tokenizacja obiektu umożliwia zakup mniejszej części, udziałów, co bez wątpienia poszerza rynek zbytu, a co za tym idzie - zwiększa płynność aktywa. Szybkość i łatwość zawierania transakcji jednocześnie obniża koszty transakcyjne, sprawiając, że stokenizowane dzieło sztuki jest zdecydowanie tańsze w obrocie niż podczas klasycznych aukcji.

4. Dostępność:

Sieć blockchain dostępna jest dla użytkowników przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, co sprawia, że obrót kryptoaktywami może odbywać się nieprzerwanie na całym świecie. Inwestorzy zyskują większą elastyczność i swobodę zawierania natychmiastowych transakcji.

5. Efektywność:

Tradycyjne rynki inwestycyjne (zarówno te finansowe, jak i rynki dzieł sztuki, czy nieruchomości) obciążone są wysokimi kosztami transakcyjnymi. Dzięki tokenizacji, poprzez wyeliminowanie pośredników, możliwe jest nie tylko zmniejszenie kosztów obrotu, lecz także zminimalizowanie formalności niezbędnych do sfinalizowania transakcji i niemal 100-procentowa automatyzacja całego procesu.

6. Nowe kategorie inwestycyjne:

Przyszłość tokenizacji to jednak nie tylko aktywa materialne, dobrze znane z dotychczasowych inwestycji. Dzięki tokenizacji także aktywa niematerialne, takie jak prawa autorskie, prawa do wizerunku czy patenty mogą w podlegać obrotowi na sieci blockchain. Poza aspektem inwestycyjnym stokenizowanie tej klasy aktywów ułatwi ich zabezpieczenie i zarządzanie nimi w przyszłości. Wiele obiektów ze swej natury niepodzielnych, dzięki możliwości cyfrowego podziału może zyskać nową wartość i potencjał inwestycyjny.

Wyzwania regulacyjne

Mimo ogromnego potencjału tokenizacji, istnieją czynniki mające wpływ na możliwości wykorzystania jej w świecie finansów. Jak każda innowacja na szeroką skalę, także tokenizacja nie jest wolna od bolączek i wyzwań regulacyjnych, które ze względu na globalność i dostępność swojego przedmiotu, powinny być podejmowane na arenie międzynarodowej. Dostosowywanie przepisów i regulacji do nowych technologii jest przedmiotem licznych rozważań, które na obszarze Unii Europejskiej uzyskały formę rozporządzenia o rynkach kryptoaktywów (tzw. MiCA). Rozporządzenie MiCA, po prawie 3 latach od zaprezentowania projektu, zostało przyjęte w połowie maja 2023 r. To pierwsze unijne ramy prawne dla tego sektora, a jednocześnie MiCA to jedynie część europejskiego pakietu dotyczącego finansów cyfrowych.

Niewątpliwie międzynarodowe regulacje prawne w zakresie tokenizacji, technologii blockchain, a także samych kryptowalut, przyczynią się do jeszcze szerszego wykorzystania ich w biznesie czy w sektorze publicznym, niż ma to miejsce obecnie.

Podsumowanie

Cyfryzacja jest przyszłością sektora finansowego, a sama tokenizacja to kolejny krok, który zmienia sposób, w jaki inwestorzy i przedsiębiorstwa mogą korzystać z rynku. Może być potężnym narzędziem, które trwale zmieni sposób postrzegania inwestycji przez szerokie grono odbiorców, dotychczas nieuczestniczące w rynku.

Autorem artykułu jest Adrian Kutnik, dyrektor działu Private Market Giełdy Papierów Wartościowych.

Artykuł powstał w ramach współpracy merytorycznej Akademii Biznesu i GPW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
dfs
4 miesiące temu
globaliscie chca wiedziec wszystko o wszystkich, wiec tak zwana tokenizacja to nic innego jak całkowita inwigilacja ludzkich majatkow
hehe
7 miesięcy temu
dlaczego piszecie bzdury że blockchain to technologia ? wejdźcie sobie na wikipedię na hasło technologia a następnie kliknijcie DYSKUSJA (na wikipedii) i macie wyjaśnione że technologia dotyczy przetwarzania materii (surowców naturalnych) a nie informacji zatem blockhain pracując z informacjami nie może być uznany za technologię. 1/ten artykuł pochodzi z PISOWSKIEJ giełdy papierów wartościowych więc co na to morawiecki ? dlaczego pozwala na to żeby pisowskie instytucje robiły nam wodę z mózgu ? 2/każda firma która będzie reklamować software do przetwarzania informacji jako technologie powinna być ukarana przez UOKiK za wprowadzanie konsumentów w błąd bo tak jak nie można sprzedawać mięsa pod nazwą "dania wegetariańskie" tak też nie można sprzedawać pod nazwą "technologia" czegoś co nie jest technologią. skończmy już z tym intelektualnym bangladeszem panującym w polsce
adam333
9 miesięcy temu
nikomu ten kapitalizm i gieldy nie sa potrzebne. komuna dzialala bez gield, paliwo bylo tansze, prad tani, mieszkania tanie, pamietacie PRL? za 20 dolarow mozna bylo utrzymac rodzine na miesiac. a dzis mamy gieldy kredyty rynkowe ceny paliw i nikogo na nic nie stac...tak dziala kapitalizm, zwykly czlowiek jest bateryjka zasilajaca system
prof doktór W...
9 miesięcy temu
zaraz mafie oligarchiczne za pomocą "regulacji" zaorają ideę "dostępności", bez obaw.
Owocki
9 miesięcy temu
Aj, waj - tokeny w pełni wymienialne na uprzednio stokenizowany obiekt! Trzeba być doktoremmm....