Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Trudna misja premiera w Brukseli. Chce zaproponować duże zmiany

23
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki ma zaproponować nowe rozwiązanie w kwestii ceny uprawnień do emisji CO2. W czwartek w Brukseli odbędzie się szczyt Rady Europejskiej.

Trudna misja premiera w Brukseli. Chce zaproponować duże zmiany
Premier Morawiecki w czwartek weźmie udział w szczycie Rady Europejskiej (East News, GEERT VANDEN WIJNGAAERT, AFP)

Szef polskiego rządu, podobnie jak inni przywódcy UE, przybył do Brukseli już w środę, by wziąć udział w szczycie Partnerstwa Wschodniego.

Rada Europejska rozpocznie się w czwartek rano i potrwa jeden dzień. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w zaproszeniu do przywódców państw UE wskazał, że wśród tematów rozmów znajdzie się m.in. walka z COVID-19, obronność i bezpieczeństwo, sytuacja na Białorusi, a także ceny energii.

Zobacz także: Zgrzyt w rządzie. Polityk od Ziobry atakuje ministra

Szczyt Rady Europejskiej

"Po naszej dyskusji w październiku zajmiemy się wzrostem cen energii i jego wpływem na naszych obywateli i przedsiębiorstwa. Nasza dyskusja zostanie uzupełniona wstępnymi raportami na temat funkcjonowania rynków gazu i energii elektrycznej oraz systemu handlu uprawnieniami do emisji w UE (ETS), a także niedawnymi propozycjami Komisji" - napisał Michel w zaproszeniu.

Premier Morawiecki jeszcze przed wylotem do Brukseli mówił dziennikarzom, że na szczycie "będziemy rozmawiali o bardzo poważanych problemach związanych z kryzysem gospodarczym". Wymienił kwestie związane z inflacją.

Ta inflacja została spowodowana przez szantaż gazowy Gazpromu i Rosji. Druga przyczyna to kwestia nieracjonalnej polityki klimatycznej UE i o tym także będę rozmawiał

- zapowiedział.

Zapewnił także, że zaproponuje nowe rozwiązanie, w tym jeśli chodzi kwestię ceny uprawnień do emisji CO2, która wzrosła ponad trzykrotnie przez ostatni rok. Ocenił, że wzrost cen emisji CO2 przekłada się na wzrost kosztów energii, a to przekłada się na wzrost cen towarów i produktów.

Morawiecki poinformował również, że będzie chciał rozmawiać "o sprawach związanych z sytuacją gospodarczą w Europie, z migracjami od południa Europy, które wywołują bardzo wiele kontrowersji i żądania w polityce azylowej".

My na zmiany w naszej polityce azylowej na pewno się nie zgodzimy. Nie damy sobie narzucić jakichkolwiek rozwiązań azylowych zewnętrznych

- oświadczył.

Obniżka VAT

Szef polskiego rządu podczas środowej konferencji prasowej w Brukseli poinformował, że rozmawiał z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen oraz komisarzem odpowiedzialnym za gospodarkę Paolo Gentilonim, aby "otrzymać zgodę na obniżenie VAT-u na paliwo z 23 proc. na 8 proc.", a także o obniżce VAT na żywność. Rozmowy na ten temat - jak przyznał premier - ma kontynuować w czwartek.

Unijni przywódcy podczas czwartkowego spotkania mają też omówić kwestię migracji, sytuację na szlakach migracyjnych i ocenią operacjonalizację planów działania z priorytetowymi państwami trzecimi, a także ich finansowanie. Podczas obrad ma pojawić się też temat Białorusi i tego, jak najlepiej przeciwdziałać hybrydowemu atakowi, zainicjowanemu przez tamtejszy reżim.

"Zajmiemy się także koncentracją rosyjskiej armii wzdłuż granicy z Ukrainą. Jakakolwiek dalsza agresja militarna na Ukrainę będzie miała ogromne konsekwencje i poważne koszty" - ostrzegł w zaproszeniu przewodniczący Rady Europejskiej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
Janek
8 miesięcy temu
Jeden ma rację a pozostali się mylą, tak wygląda nasz polityka w Unii. I to ciągłe powtarzanie, "to z winy Unii". Brzmi to tak, jakbyśmy w Unii nie byli. Wobec tego my, obywatele powinniśmy państwo traktować tak jak Polska Unię tzn. stawać zawsze okoniem i się sprzeciwiać, bo nam się coś nie podoba.
Greg
8 miesięcy temu
Czytam te komentarze i nie wierzę, artykuł napisany z sensem i popieram stwierdzenia w nim zawarte, te unijne traktaty i postanowienia energetyczne i emisyjne to totalny debilizm za który my, zwykli ludzie płacimy, Nasz premier chce im to wytknąć i coś wynegocjować bo inaczej będziemy wszyscy totalnie leżeć to jeszcze go Linczujecie, może lepiej jakbyście po Rusku gadali albo po Niemiecku to byście jakiegoś szacunku do drugiego człowieka choćby ze strachu się nauczyli....
amen
8 miesięcy temu
polska to najwieksze dziady w UE wystarczy popatrzeć ile biorą z funduszy europejskich , no ale pouczać wszystkich to potrafią . śmiechu warte .
Pis-fap-fake-...
8 miesięcy temu
Od 6 lat te same farmazony
dgen
8 miesięcy temu
Inteligencja "unijna" : zamknąć w UE wszystkie stalownie, kopalnie i zakłady chemiczne. Sprowadzać stal, gaz, plastik z Chin i Rosji.
...
Następna strona