W 2024 r. ceny jaj w USA gwałtownie wzrosły o ponad 65 proc. W 2025 r. wzrost ma sięgnąć o kolejne 41 proc. Podstawową przyczyną jest epidemia ptasiej grypy (H5N1), która rozpoczęła się w 2022 r. i zabiła ponad 156 milionów ptaków w całym kraju. Ta ogromna strata drobiu, zwłaszcza kur niosek, doprowadziła do niedoboru podaży, co winduje ceny - wyjaśnia "The Economic Times".
Agencja AFP poinformowała, że USA zwróciły się do polskich i litewskich hodowców drobiu w sprawie eksportu jaj. "Na początku lutego ambasada USA w Warszawie wysłała zapytanie do naszej organizacji, czy Polska byłaby zainteresowana eksportem jajek na rynek amerykański" - przekazała Katarzyna Gawrońska z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Również kierownictwo podobnej instytucji na Litwie potwierdziło, że dostało podobne zapytanie z ambasady USA w Wilnie.
Oba kraje odmówiły eksportu jaj z powodu obaw o spełnienie własnych krajowych dostaw i utrzymanie rygorystycznych norm regulacyjnych UE.
Na ratunek Stanom ruszyła Turcja. Kraj wyeksportuje około 15 tys. ton jaj do USA do lipca 2025 r. Eksport o wartości około 26 milionów dolarów zostanie wysłany w około 700 kontenerach. Oczekuje się, że ta dostawa tymczasowo złagodzi niedobór i przyniesie ulgę amerykańskim konsumentom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po raz pierwszy w historii Korea Południowa rozpoczęła eksport jaj do USA. W marcu 2025 r. południowokoreańska farma Gyerim Farm w Asan wysłała 20 ton jaj (co odpowiada 335 160 jajom) do stanu Georgia. Działanie to jest częścią szerszego planu mającego na celu zapewnienie stałych dostaw jaj do czasu odbudowy amerykańskiego przemysłu drobiarskiego. Wejście Korei Południowej na amerykański rynek jaj oznacza znaczący rozwój w dywersyfikacji źródeł importu do Ameryki - informuje "The Economic Times".
Kanadyjskie media poinformowały natomiast o rosnącym przemycie jaj kurzych do USA. Publiczny nadawca CBC przekazał, że na przejściu granicznym w Detroit, gdzie proceder przybiera największe rozmiary, wielkość wykrytego przemytu wzrosła w bieżącym roku fiskalnym, czyli od października ubiegłego roku, o 36 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Szacuje się, że w skali całego kraju przemyt zwiększył się dwukrotnie.
Kryzys jajeczny w USA. Proszą Niemcy i Danię o pomoc
Ministerstwo rolnictwa USA reaguje na kryzys
W lutym ministerstwo rolnictwa USA przyjęło plan, którego realizacja ma doprowadzić do zwiększenia podaży jaj, a zarazem obniżenia ich ceny. Z przeznaczonej na ten cel puli 1 mld dolarów połowa ma trafić na działania związane z bezpieczeństwem biologicznym drobiu, około 100 mln ma zostać przeznaczonych na badania i rozwój szczepionek, a pozostałe 400 mln - na pomoc finansową dla hodowców drobiu.
Ministerstwo rolnictwa USA podało, że w styczniu ceny jaj były o 53 proc. wyższe w porównaniu ze styczniem 2024 r. W wielu amerykańskich sklepach obowiązują ograniczenia dotyczące zakupu jaj.