Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. JCK
|

Trzy miesiące wolnego dla nauczycieli? Resort mówi: koniec z tym

1231
Podziel się:

Resort edukacji chce ograniczyć do 50 dni roboczych urlop wypoczynkowy dla nauczycieli. Dyrektorzy uważają, że to fikcja, bo i tak będą zwalniać podwładnych ze świadczenia pracy, skoro w budynku nie będzie uczniów – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Trzy miesiące wolnego dla nauczycieli? Resort mówi: koniec z tym
Resort chce wprowadzić sztywną zasadę, że nauczyciel będzie miał prawo do 50 dni urlopu rocznie (PAP, Darek Delmanowicz)

Nauczyciele mają w ciągu roku ponad trzy miesiące wolnego od pracy. Jednak nauczyciele samorządowi zatrudnieni w przedszkolach oraz dyrektorzy samorządowych placówek oświatowych mają tylko 35 dni urlopu wypoczynkowego. Dlatego Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje uregulowanie na podobnej zasadzie wymiaru urlopu dla wszystkich uczących w szkołach.

Resort chce wprowadzić sztywną zasadę, że nauczyciel zatrudniony w samorządowej szkole będzie miał prawo do 50 dni urlopu rocznie.

Ministerstwo na pocieszenie proponuje przyznanie prawa do dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego za dłuższe wycieczki szkolne. Tu jednak pojawia się wątpliwość, kiedy ci nauczyciele mieliby skorzystać z tego przywileju, skoro przysługiwałby im tylko w czasie wolnym od lekcji.

Zobacz także: Majątek rodzin polityków powinien zostać upubliczniony? "Nie miałbym z tym problemu"

– Załóżmy, że będzie 50 dni roboczych wolnego dla nauczycieli uczących w szkołach. Dziś mamy 45 dni roboczych wakacji, 10 dni roboczych ferii zimowych, nie wspominając już o wolnych dniach dyrektorskich. Czy to znaczy, że nauczyciele po wykorzystaniu tych 50 dni mają przychodzić do placówki i np. porządkować swoje miejsce pracy, a może przełożeni wymuszą na nich wypisanie wniosku urlopowego kosztem krótszych ferii lub wakacji – zastanawia się w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Sławomir Wittkowicz, przewodniczący WZZ "Forum-Oświata".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1231)
DziałHR
3 lata temu
Dział HR informuje, że prace nad tym tematem zostały wstrzymane. Obecnie najważniejsze jest znalezienie odpowiedniej liczby nauczycieli etyki. Do następnego!
Anna
3 lata temu
Przez taką Panią z Chemii mój serdeczny kolega powiesił się w liceum. Bez komentarza
ktoś
3 lata temu
Ale po co 50 dni wolnego, 365 niech mają. I tak mało kiedy się w pracy pokazują bo wieczne L4, jakby tyyyyyyle wolnego nie wystarczyło. Pogodnić to towarzystwo do roboty! Zwłaszcza w wakacje, kiedy tgrzeba zapewnić opiekę dla dzieci z klas 1-3.
Belfer
3 lata temu
Może być. W tej chwili nauczyciel NIE MOZE wziąć ani jednego dnia urlopu w roku szkolnym, bo uczy. Jego urlop musi pokrywać się z okresem ferii uczniowskich. Rozumiem, że te 35 dni nauczyciel wykorzystać może w każdym czasie np.matematyk w grudniu a anglista w maju. Za to będą gotowi do nauczania w lipcu i sierpniu, tak? I ściągnie się dzieci w wakacje do szkoły? Bo nie wyobrażam sobie, żeby resort ZMUSZAŁ wszystkich nauczycieli do urlopu wyłącznie w lipcu.
DziałHR
3 lata temu
Jeden komentujący zadaje wiele pytań: Zamkniesz mi księgowo miesiąc? Zaprogramujesz informatycznie szybki programik ogarniający magazyny? A może znajdziesz długofalowego klienta? Naprawisz zepsutą maszynę produkcyjną? Zaprogramujesz potrzebną mi nakładke na maszynę na produkcji? Kto ma zamknąć księgowość? Biolog? Kto ma naprawić maszynę? Germanistka? Kto ma szukać klienta? Każdy, kto ma smykałkę do handlu, w działach handlowych pracują ludzie z różnym wykształceniem.
...
Następna strona