Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Turów ma wstrzymać wydobycie. PGE kontratakuje

339
Podziel się:

Unijny trybunał nakazuje wstrzymać wydobycie w kopalni Turów. PGE, do której należy zarówno kopalnia jak i elektrownia, na koncie na Twitterze pyta zaczepnie TSUE o zamknięcie niemieckich i czeskich kopalń węgla brunatnego w regionie.

Turów ma wstrzymać wydobycie. PGE kontratakuje
Turów ma wstrzymać wydobycie. PGE kontratakuje (PAP, PAP/CTK, Radek Petrasek)

Do czasu, kiedy TSUE nie wyda ostatecznego wyroku, wydobycie węgla brunatnego w Turowie ma zostać wstrzymane. Decyzja ma klauzulę natychmiastowej wykonalności. To oznacza poważne problemy, bo to potężny pracodawca w regionie. Zatrudnia ok. 3,5 tys. ludzi, ale jak wylicza spółka, od działalności całego kompleksu energetycznego zależy funkcjonowanie ok. 70 tys. ludzi w całym regionie. Jak już informowaliśmy, decyzja trybunału wstrząsnęła górnikami.

- To niespotykany wyrok. Obok jest 8 kopalń i elektrowni czeskich i niemieckich. Tymczasem chce się zamknąć kopalnię, która idzie w stronę ekologii - mówił Wojciech Ilnicki, związkowiec z KWB Turów.

Zobacz także: Gowin i jego ludzie przeciw PiS. "Są w dalszym ciągu lekceważeni"

- Jest on szkodliwy dla Polski, ale i całej Europy. Wiemy doskonale, jak awaria w Bełchatowie wpłynęła na cały system energetyczny w naszej części świata - mówił Ilnicki.

PGE również chce zwrócić uwagę na inne, podobne kompleksy energetyczne działające w regionie, które nadal będą pracować. Z tym spółka nie chce się pogodzić i pyta TSUE, kiedy zamknie kopalnię Jänschwalde, która znajduje się w Zagłębiu Łużyckim i emituje ponad 7,4 mln ton CO2 rocznie.

Elektrownia Jänschwalde, zlokalizowana jest kilka kilometrów od granicy z Polską. Należy do czeskiego koncernu EPH. Jest to 3. największa elektrownia na terenie Niemiec. Identycznie jak Turów korzysta z okolicznych kopalni węgla brunatnego w samym Jänschwalde i w okolicach Chociebuża (Cottbus Nord).

Polska spółka pyta też trybunał o przyszłość innej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Nochten, która znajduje się ok. 20 kilometrów od naszej granicy. Głównym odbiorcą urobku jest elektrownia Boxberg, która jest obecnie drugą co do wielkości w Niemczech.

Elektrownia według danych z 2013 roku zajmowała piąte miejsce wśród największych trucicieli w Unii Europejskiej. problem w tym, że jest na terenie Niemiec, a nie Czech. Zauważył to czeski Greenpeace.

Ekolodzy zauważają, że nie ma czegoś takiego jak czeska kopalnia Nochten. Jeśli zaś chodzi o własność, to również nie jest ona czeska, bo kopalnia należy do cypryjskiej spółki - odpowiadają Czesi.

To też nie do końca prawda, bo Energetický a průmyslový holding (EPH) to czeska spółka akcyjna założona w 2009 roku przez Daniela Křetínskýego. Obecnie to konglomerat obejmujący kilkadziesiąt firm w Europie Środkowej. Fakt rejestracji na Cyprze, nawet jakiejś jej części, nie czyni z niej też cypryjskiej spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(339)
imo
3 lata temu
TO JEST ATAK NA POLSKE !!!!
Barry
3 lata temu
Jak najszybciej budujmy elektrownie atomowe!!! Nie jedną, ale 2-3, tak na 80% naszego zapotrzebowania!!! I nie za 10 lat, teraz, już!!! Kopalnie zamknąć, bo te wszystkie kary, programy osłonowe dla górników będą nas kosztować tyle, co jedna elektrownia, nie mówiąc o naszym zdrowiu!!! Uniezależnić się od gazu i węgla!!! Budować atomówki!!! A przy okazji zgłosić do TSUE wnioski o zamknięcie kopalni niemieckich i czeskich!!!
Barry
3 lata temu
Dokładnie tak samo było z polskimi stoczniami. Zamknąć. I zamknęliśmy, żeby nie robić konkurencji niemieckim stoczniom. I jedne i drugie były dotowane, ale to polskie należało zamknąć...
PATRIOTA
3 lata temu
JAK ZAMKNĄĆ TO WSZYSTKIE I NIEMIECKIE I CZESKIE DOŚĆ DYSKRYMINACJI POLSKI
Jan
3 lata temu
Na niemieckie i czeskie kopalnie nie ma skarg, skarga jest tylko na polskie badziwie.
...
Następna strona