Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Tyle wydali w Polsce Ukraińcy. Dane powinny martwić?

8
Podziel się:

Wydatki cudzoziemców, w tym Ukraińców, w Polsce są nadal mniejsze niż przed lockdownem, wynika z danych GUS za II kwartał 2021. Zdaniem agencji zatrudnienia Personnel Service to nie tylko efekt pandemii. Pracownicy z Ukrainy zaczynają odpływać do innych krajów, które też mocno zabiegają o imigrantów zarobkowych.

Tyle wydali w Polsce Ukraińcy. Dane powinny martwić?
Pracownicy z Ukrainy odpływają do innych krajów? W II kwartale zostawili w Polsce mniej pieniędzy niż przed pandemią (Adobe Stock, IVAN GALKIN)

W I półroczu 2021 roku cudzoziemcy wydali w Polsce na towary i usługi 9,3 mld zł, czyli o ponad jedną piątą mniej niż w analogicznym półroczu rok temu, szacuje Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W samym II kwartale 2021 cudzoziemcy zostawili w portfelach przedsiębiorców w Polsce 5,3 mld zł. To wprawdzie o ponad 60 proc. więcej niż w II kwartale 2020 roku, kiedy miał miejsce lockdown, ale aż dwukrotnie mniej w porównaniu do 2019 roku.

W danych GUS za II kwartał (czyli okres od kwietnia do czerwca) widoczny jest efekt trwającej wciąż pandemii. Przypomnijmy, że np. restauracji mogły przyjmować klientów od maja.

Ze wspomnianych 5,3 mld zł, najwięcej pieniędzy zostawili w Polsce przyjezdni, którzy przekroczyli granicę z Niemcami (2,8 mld zł), a następnie: z Czechami (637 mln zł) oraz z Ukrainą (602 mln zł).

Zobacz także: Spór o Turów. Piechociński apeluje o śledztwo prokuratury

Jednak w przeliczeniu na średnie wydatki na osobę, na pierwszym miejscu są Ukraińcy, którzy w trakcie jednego pobytu w Polsce na zakupy wydają średnio 664 zł, podczas gdy przyjezdni z Niemiec wydają 408 zł, a z Czech - 281 zł.

Wydatki Ukraińców wciąż mniejsze

Z najnowszych danych GUS wynika, że wydatki Ukraińców w Polsce są znacznie niższe niż przed pandemią. Tylko w II kwartale 2019 roku Ukraińcy zostawili w Polsce aż 1,9 mld zł.

Eksperci Personnel Service wskazują, że to nie tylko efekt pandemii. Aktualnie do Polski przyjeżdża mniej pracowników z Ukrainy, bo zaczynają oni odpływać do innych krajów, które też mocno zabiegają o imigrantów zarobkowych.

Co prawda statystyki w ZUS rosną, a liczba wydanych oświadczeń jest nawet większa niż przed pandemią, ale realnie w naszym kraju jest mniej osób z Ukrainy niż w rekordowym 2019 roku, kiedy szacowano, że w naszym kraju może przebywać ponad 2 mln cudzoziemców.

Ukraińcy odpływają do innych krajów?

- Dla agencji zatrudnienia takich jak nasza coraz większym wyzwaniem staje się zdobycie pracowników. Imigrantów zarobkowych przed wyjazdem nie powstrzymuje już pandemia, za to kusi ich wizja wyższych zarobków w innych państwach – wskazuje Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service.

- Ukraińscy pracownicy jadą do Czech, a ostatnio coraz częściej do Niemiec, które przyciągają kilkukrotnie wyższymi stawkami niż w Polsce. Możemy śmiało powiedzieć, że formalnie przebywają w naszym kraju osoby, które faktycznie pracują za Odrą, zatrudniając się na czarno u niemieckich rolników i przedsiębiorców. To oczywiście spowoduje, że wydatki Ukraińców są niższe niż przed pandemią i na pewno szybko nie wrócą do poziomów, które znamy z 2019 roku – dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
z KIELC
rok temu
A ja już przeszło dwa lata szukam Pracy i ty się zaczyna ; miasto Kielce , wiek 50+, niepełnosprawność ( 02P ) , nawet do Ochronie musisz mieć Znajomości ! Gdzie indziej miejsca pozajmowane przez Ukraińców , a za granicę już zdrowie jechać za pracą nie pozwala. Zasiłek z MOPR to 640zł. Bardzo Wam dziękuję przeklęci PISowcy za taki obecny Raj .
Ale pajace
rok temu
Ale was wydymali nie zapomnijcie im dac emerytury buhaha
ddeder
rok temu
trzymam kciuki za jak najwieksze zadomowienie ukraincow rosjan i białorusinow w innych krajach, byle jak najdalej od nas
GGV
rok temu
To ja poproszę o info ile środkó WYWIEŹLI z Polski na Ukrainę
Love we Lwowi...
rok temu
Tylki zapladniaju. Ot z czeho zywu.