Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Tysiące kobiet rodzi dzieci z ciężkimi wadami rozwojowymi. Otrzymują jednorazowy zasiłek

76
Podziel się:

Każdego roku blisko 4 tys. kobiet rodzi dzieci z nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu - wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które opublikował ekonomista Rafał Mundry. Otrzymują za to jednorazowy zasiłek "Za Życiem" w kwocie 4 tys. zł.

Tysiące kobiet rodzi dzieci z ciężkimi wadami rozwojowymi. Otrzymują jednorazowy zasiłek
Jednorazowe świadczenie "Za Życiem" każdego roku otrzymuje tysiące rodzin (Adobe Stock, AndrzejRostek)

W ostatnim czasie w Polsce głośno jest o przypadku 33-letniej pani Doroty, która 24 maja zmarła w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu z powodu wstrząsu septycznego. Jak informują wiadomosci.wp.pl gdy kobieta trafiła do placówki, była w 20. tygodniu ciąży. Wedle słów rodziny, pacjentkę przyjęto z bezwodziem, a mimo to lekarze nie wywołali poronienia.

- W dokumentacji medycznej przy przyjęciu pani Doroty odnotowano całkowite bezwodzie (sytuacja, w której brakuje wód płodowych - red). To był dwudziesty tydzień ciąży. Szanse na przeżycie płodu były minimalne, jeśli nie zerowe. W miarę upływu czasu rosło ryzyko wstrząsu septycznego - mówi w rozmowie z wp.pl mecenas Jolanta Budzowska, pełnomocniczka rodziny pani Doroty.

Okazuje się, że każdego roku w naszym kraju na świat przychodzi ok. 4 tys. dzieci z ciężkimi wadami rozwojowymi. Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny jesienią 2020 r. uznał, że przeprowadzanie aborcji w przypadku uszkodzenia lub wad płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

Zasiłek "Za życiem" dla tysięcy kobiet

Ekonomista Rafał Mundry zwrócił się do resortu rodziny z prośbą o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej liczby jednorazowych świadczeń wypłacanych w ostatnich latach. W 2017 r. pieniądze wypłacono 4129 razy, rok później 4009 razy, a w 2019 r. 4339 r. Z kolei w 2020 r. - 3894 razy, w 2021 r. - 4180 razy, a w roku ubiegłym 3928 razy. W pierwszym kwartale obecnego roku świadczenie wypłacono 973 razy.

"Spotyka to ok. 1 proc., czyli co setną kobietę w ciąży. To nie jest marginalna sprawa. To nie są incydentalne przypadki. To się może zdarzyć naszym bliskim, znajomym. Zaostrzanie prawa w tym zakresie bardziej szkodzi, niż pomaga..." - napisał Mundry na Twitterze.

"Podstawowym warunkiem umożliwiającym przyznanie świadczenia jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego ciężkie i nieodwracalne upośledzenia albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Zaświadczenie takie powinno być wystawione przez lekarza" - czytamy w Krakowskim Centrum Świadczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
gacek
11 miesięcy temu
Aborcja na życzenie a lekarzy z klauzulą sumienia wydalać z zawodu niech leczą krowy a i to też z ograniczeniem.
Ddt
11 miesięcy temu
Niech rodzą im więcej nienormalnych tym lepiej. Ich zasiłki nie idą z mojej kasy - wyemigrowalem z tego skansenu Europy
Rena
11 miesięcy temu
Dlatego nie mam zamiaru mieć dzieciaka, bo urodzi mi się chore i jestem ugotowana. Chłopy w takim przypadku często uciekają, bo się spodziewali pięknego zdrowego bobaska, trzeba się zwolnić z roboty i żyć z zasiłku jak ostatnia dziadówka. Święty spokój, wygoda i pieniądze jest podstawą bytu współczesnego człowieka , a nie poświęcanie się.
taka prawda
11 miesięcy temu
Ale przecież na tym polega ideologia katolicka. Ich interesują tylko płody, a dalej radź sobie sam.
Tia
11 miesięcy temu
Jak się godzą to niech sobie radzą a nie póżniej łapy wyciągają po nie swoje.
...
Następna strona